zavřít
upravit profil

Zločin je extrémní sport - Podrobný popis

Když máš na to, udělat banku po svém, máš prachy na cokoliv. Parta mladých sportovců si vylepšuje rozpočet rafinovanými loupežemi s neuvěřitelnou metodikou.

thriller, akční, kriminální

Dlouhý popis filmu

Zločin je extrémní sport je akční podívaná plná honiček a ohromujících kaskadérských výkonů, které dosud nebyly ve filmu použity. Francouzský režisér Gérard Pirés, který je u nás známý především díky filmu Taxi (1998), je nadšenec pro sportovní výkony s použitím strojů a ve filmu Zločin je extrémní sport to dokazuje více než kdy jindy. Natáčení probíhalo v Montrealu, protože v Paříži nedostali filmaři potřebná povolení k natáčení právě kvůli náročným akčním scénám. Ve filmu jsou ohromující filmové sekvence, jako scéna s vrtulníkem, který uprostřed Montrealu prudce klesá a pronásleduje obrněný vůz těsně nad zemí. Avšak nejnáročnější a dech beroucí scénou je kaskadérský kousek, který dokáže udělat jediný člověk na světě. Díky týmu Michela Juliennea, který stojí v pozadí kaskadérských kousků v pěti dílech Jamese Bonda, ve filmu Taxi a Kurýr (2002), a v nejbližší době i ve filmu Taxi 3 a kaskadérovi Gilbertu Batailleovi, se Gérardu Pirésovi podařilo nafilmovat 30-tunový kamion jedoucí na dvou kolech na trase dlouhé více než jeden kilometr. Při zkouškách dokázal kaskadér zvednout kamion na dvě kola ve dvanácti případech z dvaceti.

Všichni herci se museli vypořádat s fyzicky velmi náročným natáčením. Stephen Dorff trénoval několik týdnů, protože například všechny lezecké scény ve filmu dělal sám. Herci také sami bez kaskadérů natočili scénu na dně bazénu, hlubokého více než 4 metry, kde museli zadržet dech na dobu více než 2 minuty. Všichni čtyři herci tam byli spuštěni spolu s potápěči, kteří si v určité chvíli sundali lahve a odplavali ze záběru. Herci potom museli se zadrženým dechem čekat, až bude voda zcela klidná a bude možné natáčet. Natáčení této scény pod vodou trvalo celý den a bylo fyzicky i duševně velmi náročné.

Gérard Pirés se také podílel na adaptaci příběhu. Vnesl do něj vše, co je mu vlastní: kratší a živější scény, výrazný kontrast chladného a sarkastického humoru, ale také velký důraz na vykreslení postav. Dobrý příběh nutně potřebuje přitažlivé postavy, s nimiž se člověk může snadno ztotožnit. Pirés se pokusil, aby vztahy mezi postavami byly jemnější a hlubší a při přepracovávání scénáře se snažil o to, aby všechny scény byly konfliktní, protože to umožňuje postavám, aby se projevily a využily toho, čím jsou. Při vyprávění jsou pro Pirése kaskadérské scény důležitým vizuálním nástrojem, ale na prvním místě zůstává dobře vyprávěný příběh.

Při výběru hlavních představitelů musel Pirés myslet na náročnost akčních scén. Pro hlavní roli Slima vybral amerického herce Stephena Dorffa, kterého si u nás velmi dobře pamatujeme především jako úhlavního protivníka Wesleyho Snipese - Deacona Frosta ve filmu Blade (1998, režie Stephen Norrington). Roli policistky Karen, která se ve filmu do Slima zamiluje a přesto se ho snaží dostat za mříže, získala Kanaďanka Natasha Henstridge, jejíž filmové role jsou velmi různorodé. Bez problémů dokáže okouzlit v komediích, jakou je například Můj soused zabiják (2000, režie Jonathan Lynn), kde ztvárnila manželku Bruce Willise a zároveň milenku Matthewa Perryho. Cizí jí však není ani sci-fi, které si vyzkoušela například ve filmu Mutant (1995, režie Roger Donaldson), Mutant 2 (1998, režie Peter Medak) nebo Duchové Marsu (2001, režie John Carpenter). Výběr představitelů ostatních tří mladých lidí z party byl o něco delší, protože Pirésovi záleželo na tom, aby objevil nové talenty. Chtěl divákům ukázat mladé, nadané herce, plné nadšení. Pro roli Alex byla vybrána Karen Cliche, která je manekýnka, roli Otise získal Clé Bennett, který je hudebník a herec. Trojici doplňuje Steven McCarthy v roli Franka, který už předtím natáčel a hrál v divadle. U nás si ho můžeme pamatovat z filmu Maska smrti (1999), kde si zahrál malou roli po boku Ewana McGregora a Ashley Judd.

Part zkorumpovaného policisty Jakea Macgrudera si zahrál anglický herec Bruce Payne, který často ztvárňuje podlé a úskočné padouchy a je velmi známý především na divadelní scéně. U nás jsme si ho mohli vychutnat jako teroristu Charlese Ranea v Přepadení ve vzduchu (1992 režie Kevin Hooks), kde byl silným protivníkem Wesleyho Snipese, jako soupeře Christophera Lamberta v Highlanderovi: Zúčtování (2000, režie Douglas Aarniokoski) nebo v malé, ale výrazné roli ďábla v komedii Proměna (1991, režie Blake Edwards) s Ellen Barkin.

Stručný popis filmu