zavřít

Dlouhý popis filmu

Rozhlasovou show Garrisona Keillora, A Prairie Home Companion, sleduje týdně na 558 rozhlasových stanic po celých Spojených státech a poslouchá ji více než 4 miliony posluchačů. Loni show oslavila třicátý rok svého vysílání. Garrison Keillor byl také autorem scénáře k filmu pro legendárního režiséra Roberta Altmana.

Film je smyšlený příběh o jednom osudovém vysílání: herci, komici a geniální tvůrce pořadu zjistí, že ten večer vysílají naposledy. Snímek Zítra nehrajeme! vznikl za pět týdnů v Minnesotě v St.Paul. Točilo se především ve Fitzeraldově divadle. Televizní varieté se natáčelo před publikem a kulisáci z divadla dělali svou práci, jen tentokrát ve spolupráci s Altmanovým štábem.

V divadle se neočekávaně zjevuje tajemná kráska. Na povrch vyplývají vroucí vášně, hádky i nedorozumění. Objeví se i jeden nebo dva tajné milostné románky. A Garrison Keillor tomu všemu velí. Provokuje hádky a potyčky, v šatnách i na scéně. V zákulisí kolují fámy, padne nějaká ta narážka sponzora a dojde také na smutné i komické zkoumání směrů, které může lidský život nabrat. Navíc film provází výborná hudba. A i když se zdá, že je show ve finále, stále nekončí. Keillor s Altmanem nejprve pracovali se smyšleným příběhem, ale pak se domluvili, že natočí film o rozhlasové show ve stylu samotné A Prairie Home Companion. Altman uznal, že rozhlas jako médium má pro něj veliký význam: „O divadlo jsem se začal zajímat díky rádiu,“ říká Altman, „Vzpomínám si, že jsem stejně jako ostatní děti, tenkrát ve třicátých letech, líhal na podlaze a poslouchal rádio. Mým vzorem byl tehdy Norman Corwin, který v podstatě vymyslel rozhlasové hry. První profesionální zkušenost, kterou mám s divadlem je z kreativního psaní pro jednu malou rozhlasovou stanici. Takže pro mě byl rozhlas vždy velice blízká a srdeční záležitost.“

S Meryl Streepovou se do filmu Zítra nehrajeme! počítalo už od prvních příprav. Stejně jako s Altmanovou dobrou přítelkyní a kolegyní Lily Tomlinovou, která si zahrála zpěvačku gospelového sboru v Altmanově klasice Nashville (1975). „Věděl jsem, že Meryl Streepová musí v show zpívat, protože je výborná zpěvačka,“ říká scenárista. Na filmu pracovala i řada veteránů ze skutečné A Prairie Home Companion show. Keillorovi dlouholetí herečtí kolegové Sue Scottová a Tim Russell si zahráli maskérku Donnu a režiséra show. Ostatní aktéři z rozhlasové show hrají sami sebe. Altman má ve zvyku herce pobízet k improvizaci a práci s postavami. Točí scény v kuse a několika kamerami najednou zachycuje dění na jevišti i v zákulisí.

Stručný popis filmu