zavřít

Dlouhý popis filmu

Uctívané nestvůry dvou nejstrašidelnějších filmů všech dob spolu bojují ve filmu ALIEN vs. PREDATOR. Odhalení starobylé pyramidy, pohřbené pod ledovým povrchem Antarktidy, přiláká na tento zmrzlý kontinent tým vědců a cestovatelů. Tam dojdou vědci k ještě hrůznějšímu poznání: dva válčící mimozemské druhy. Bez ohledu na to, kdo vyhraje, my prohráváme. Neuvěřitelné a strašlivé dobrodružství začne když bilionářský průmyslník Charles Bishop Weyland dá dohromady mezinárodní tým archeologů, vědců a bezpečnostních expertů, vedený ochránkyní životního prostředí a cestovatelkou Alexou "Lexou" Woodsovou, aby prozkoumali záhadnou "žhavou záři" sálající z hlubin pod Antarktidou.

To, na co prijdou v hloubce 2000 stop pod zmrzlým povrchem, je napřed rozradostní a pak vyděsí. Najdou pyramidu se stopami aztécké, egyptské a kambodžské kultury. Uvnitř pyramidy - bludiště chodeb tak technologicky pokročilých, že je zcela zřejmé, že tady už několik tisíc let funguje nějaký mimozemský vliv. Stěny místností neočekávaně mění tvar, vězní jednotlivé členy týmu a oddělují je od svých kolegů.

Při pohybu z místnosti do místnosti, vyjde najevo strašlivá pravda: Predátoři drží v zajetí živou Královnu - vetřelkyni, která klade vajíčka ve stoletých intervalech. Mladí predátorští válečníci procházejí zkouškou bojem s vetřeleckými potomky. Tým se dostane do centra neuvěřitelného bludiště chodeb, přímo do války mezi Vetřelci a Predátory. V roce 1979 uvedla společnost Twentieth Century Fox film režiséra Ridleyho Scottta "Vetřelec," který byl úspěšně přijat jak kritikou tak diváky, po celém světě. Pak následovaly další tři příběhy: "Vetřelci," Jamese Camerona, "Vetřelec 3" Davida Finchera a "Alien Resurrection." Jean-Pierre Jeuneta.

V roce 1987, Fox představil další mimozemskou bytost, "Predátora," v režii Johna Mc Tiernana a v produkci Johna Davise, o neviditelném mimozemském bojovníkovi, který způsobil chaos v džungli. (Ve filmu hrají dva budoucí guvernéři: Arnold Schwarzenegger a Jesse Ventura.) PREDÁTOR 2, který byl uveden o tři roky později, vyvolal peklo v městské džungli Los Angeles.

Nyní , téměř čtvrt století po uvedení prvního "Vetřelce," přichází film ALIEN VS. PREDATOR, jedno z nejočekávanějších střetnutí v historii sci-fi filmů.
Zfilmovat ALIEN VS. PREDATOR znamenalo ujít téměř deset let dlouhou cestu. Twentieth Century Fox zvažovali několik námětů až přišel do studia scénárista/režisér Paul W.S. Anderson s nápadem zasadit příběh na Zem, do současnosti. Příběh se odehrává mezi mezi "Predatorem" a "Vetřelcem."
Anderson se touto myšlenkou zabýval od začátku své kariéry - dlouho předtím, než ho ze Studia zavolali aby jim představil svůj koncept. "Téměř před devíti lety jsem, jen tak z legrace, přednesl námět na film Vetřelec/Predátor," vzpomíná Anderson. Pak jsem byl na Sundance festivalu se svým úplně prvním filmem "Shopping", a myslel jsem si, že nikdy nenatočím film jako je AVP.

"Za necelých osm let," pokračuje Anderson," chce Fox natočit takový film - a zavolali mi, abychom si o tom pohovořili. V zásadě jsem přednesl stejnou myšlenku, která mě napadla v Sundance před osmi léty. A tentokrát jsem to měl natočit." Podle Davise, bylo nezbytné mít režiséra, který je ponořen do světa obou. Jak Vetřelců tak Predátorů a nikdo neznal ty filmy lépe než Anderson. "Nejen, že je to talentovaný filmař, Paul je poslední fanoušek Vetřelce a Predátora," říká producent. "Viděl původního "Vetřelce" a "Predátora" stokrát a umí recitovat prakticky každou scénu zpaměti. Když chcete natočit strhující film, musíte začít s režisérem, který je nadšený látkou a musí to natočit. Paul musel natočit ALIEN VS. PREDATOR. "Za ta léta, jsem slyšel ten příběh zpracovaný 40 scénáristy, až přišel Paul a nabídnul svou verzi. Jeho zpracování nás opravdu zaujalo."

Andersonovy encyklopedické znalosti všech podrobností týkajících se Vetřelce a Predátora byly pro natočení filmu neocenitelné. Zároveň , "ALIEN VS. PREDATOR předkládá spoustu mytologie," říká Anderson, "ale je víc spjat s historií Země, než předchozí filmy."

Postava průmyslníka - bilionáře Charlese Bishopa Weylanda byla napsána pro herce Lance Henriksena, veterána z filmu "Vetřelci" a "Vetřelec 3". Fanoušci "vetřeleckých" filmů poznají prostřední jméno a příjmení postav: "Weyland" odvozené od Weyland-Yutani Corporation, multinárodní konglomerát, který posílá Nostroma na jeho smrtící cestu, aby znovu našel Vetřelce z prvního filmu. A "Bishop" je jméno androida, kterého hrál Henriksen ve druhém a ve třetím vetřeleckém pokračování. Anderson říká: "Weyland vydělal peníze v high tech průmyslu a je otcem moderní technologie robotů."

Další podobnost najdeme v postavě Alexy "Lexy" Woodsové, badatelky, cestovatelky a ochránkyně životního prostředí, v podání Sanay Lathanové. "Vetřelec byl průkopník ve vytvoření ženské postavy. Sigourney Weaverová vytvořila postavu dozorčí důstojnice Ellen Ripleyové, hlavní hrdinky filmu a Anderson respektuje tuto tradici a vytvoří stejně nebojácnou Lex. Chtěl jsem, aby se děj filmu ALIEN VS. PREDATOR vyvíjel pomalu, jako původní "Vetřelec," a pak aby následovalo 45 minut neustálé akce, podobně jako ve "Vetřelcích" a v "Predátorovi."

Anderson chtěl, aby byly příšery co nejvíc "skutečné" - což znamenalo zredukovat počítačové efekty na minimum a využít značného talentu tvůrců a návrhářů Aleca Gillise a Toma Woodruffa, Jr. a supervizora zvláštních efektů Johna Bruna, kteří sdíleli Andersonovu představu, že z hlediska CG "méně je více". "Dnešní publikum je sofistikované a vycítí případnou "nevěrohodnost" i z toho nejlepšího počítače," říká Anderson. "Chtěli jsme , aby obecenstvo akceptovalo, že tito dva silní tvorové jdou proti sobě čelem."

Woodruff a Gillis vytvořili pro AVP nejnáročnější stvoření všech dob: animatronickou vetřeleckou Královnu. Tělo vetřelecké královny tvůrců Gillise a Woodruffa bylo poháněno hydraulikou, čímž se dosáhlo rychlých, kontrolovaných pohybů. Pohybové sekvence byly řízeny počítačem, který zaznamenával každou královninu akci. "Když jsme dosáhli pohybu, který se Paulovi Andersonovi líbil, mohli jsme to opakovaně přehrát zpátky a tak dosáhnout plynulosti "hereckého výkonu," říká Gillis. Jejich vetřelecká Královna, která "debutovala" ve filmu "Vetřelci," byla štíhlejší, zachovali jí obrovskou hlavu, redukovali objem jejího pasu.

Jeden z Predátorů, Scar se stane "vůdcem". Gillis a Woodruff provedli potřebné úpravy oproti původní postavě, aby ho odlišili a vytvořili reálný herecký výkon. "Museli jsme přizpůsobit Scara tak, aby byl schopen dramatických scén beze slov," říká Alec Gillis. Woodruff dodává, "Scarova postava je subtilnější se širší škálou pohybů, kterými vyjádřuje emoce." Roli vůdce predátora Scara hrál 7´1´´ vysoký Ian Whyte, bývalý profesionální hráč basketbalu ze Spojeného království. (Kevin Peter Hall hrál tuto roli v "Predatorovi" a v "Predátorovi 2.")

Filmoví tvůrci hledali po celém světě pro každou roli toho pravého herce. " Herecký tým je skutečně mezinárodní a dodává filmu ten správný ráz," říká producent John Davis. Studio a filmoví tvůrci absolvovali konkurzy se stovkami hereček pro roli badatelky a cestovatelky Alexy "Lexy" Woodsové, která se dostane do pasti mezi válčící vetřelecké druhy. Sanaa Lathanová, která byla nedávno nominována na cenu Tony, za vedlejší roli úspěšné broadwayské produkce "A Raisin in the Sun," hraje tuto postavu.

"Sanaa bude velká filmová hvězda," říká John Davis. Odvedla skvělý výkon už ve svých předchozích filmech a v divadelním představení "A Raisin in the Sun," ale myslím, že AVP pro ni bude obrovský předěl. Působí jako akční hrdinka věrohodně a přiměřeně citově a rychle si ji na plátně zamilujete. Má napětí, inteligenci a vřelost, které do filmu zapadají." Přestože jsou si postavy Lexy (Lathanová) a Ripleyové (Sigourney Weaverová) podobné, obě herečky trvají na tom, že jsou také výrazně odlišné. "Netvořila jsem Lex jako kopií Ripleyové," říká Lathanová. "Lex je velmi silná, jako Ripleyová, ale tím srovnání končí. Lex je ochránkyně životního prostředí, osamělá běžkyně, která se ocitne v neuvěřitelné situaci a uvědomí si, že má sílu, o které neměla tušení."

Raoul Bova, ("Under the Tuscan Sun" s Diane Laneová), hraje postavu Sebastiana De Rosy, archeologa, který pátrá po pohřbené civilizaci v Antarktidě, aby tak učinil ještě děsivější odhalení. Jeden z nejoblíbenějších herců v současné italské kinematografii, Bova, účinkoval také v seriálu provokativních GAP reklamách. Bova, který je celoživotním fanouškem vetřeleckých filmů, si živě vzpomíná na prvního "Vetřelce," kdy ve svých deseti letech, proklouzl do kina, aby se podíval na film, přes důrazné námitky svých rodičů.

Bova, bývalý olympijský plavec, byl připraven na náročné filmové kaskadérské kousky a akční sekvence. Byl také připraven na několik intimnějších filmových aktivit. V průběhu příběhu se Bovův Sebastian sblíží s Lexou. Zatímco obsazení Sanay Lathanové probíhalo dlouho, Lance Henriksen, jehož Charles Bishop Weyland je důležitým spojovacím článkem vetřeleckých filmů, byl jedním z prvních členů hereckého obsazení AVP. "Paul Anderson mi zavolal, sešli jsme se, a on mi doslova vyprávěl celý příběh - jak si představuje Bishopa, proč je pro film tak důležitý," vzpomíná Henriksen. "nečekal jsem, že se vrátím do tohoto prostředí, ale nemohl jsem odolat Paulovu nadšení a jeho znalostem filmů o Vetřelcích a Predátorech."

Přestože Henriksen spolupracoval na dvou vetřeleckých filmech, na "Terminátorovi" a na mnoha dalších titulech tohoto žánru, byl ohromen tempem a akčností filmu ALIEN VS. PREDATOR. "Pracoval jsem na několika vysokorychlostních filmech," říká, "ale AVP se nedá srovnat s ničím co jsem doposud zažil. Diváci se budou muset při promítání tohoto filmu připoutat.

Ve filmu AVP také hraje britský herec Ewen Bremner roli Graeme Millera, chemického inženýra, který byl přijat do týmu, aby spočítal věk starobylých staveb. Předtím hrál Bremner svévolného pilota ve filmu "The Rundown," a ve filmech "Černý jestřáb sestřelen" a "Trainspotting." Dále ve filmu hrají: Colin Salmon (Resident Evil, Die Another Day,), Carsten Norgaard, Joseph Rye, Agathe de la Boulaye, Tommy Flanagan a Sam Troughton.

S tak skvělým hereckým obsazením a s takovým uměleckým týmem, realizoval Paul W.S.Anderson - scénárista-režisér- fanoušek filmů o Vetřelcích a Predátorech - sen o tom, jak přivést obě tyto ikony na filmové plátno. "Poprvé jsem viděl "Vetřelce" jako školák a ovšem, nechalo to ve mě nezapomenutelnou stopu," říká Anderson. "Nyní, když jsem dokončil AVP, musím se každý den štípnout, abych se přesvědčil, že to není sen."

Stručný popis filmu