zavřít

Dlouhý popis filmu

Royal Tenenbaum a jeho žena Etheline se rozvedli, přestože mají tři děti. Chas měl už od útlého mládí nadání pro mezinárodní finance, Margot je spisovatelka a jako velmi mladá získala grant padesát tisíc dolarů na dokončení divadelní hry a Richie vyhrál jako juniorský tenisový šampión třikrát za sebou mistrovství Spojených států. Tento zářivý start však smaže následujících dvacet let poznamenaných zradou, neúspěchem a katastrofami, které pramení z dávné otcovy chyby.

TAKOVÁ ZVLÁŠTNÍ RODINKA je příběh neočekávaného zvratu v rodinných vztazích, nenadálého smíření v průběhu jedné nedávné zimy. Režisér Wes Anderson obsadil do hlavních rolí Dannyho Glovera, Genea Hackmana, Anjeliku Huston, Billa Murraye, Gwyneth Paltrow, Bena Stillera, Lukea Wilsona a Owena Wilsona.

Scénář vznikal v průběhu několika let. Naše původní myšlenka byla zpodobnit rodinu géniů, jejíž každý člen má neobyčejné schopnosti, říká režisér Anderson. Ale rodinný život je tak komplikovaný, že každé z dětí poznamená až do dospělosti tak, že nejsou schopné se vyrovnat s problémy, které život přináší. Nejdřív jsme měli jasno o postavách a teprve potom přišel na řadu příběh.

Ten začíná tím, že se na schodech domu Tenenbaumů ukáže starý umírající Royal, jehož jedinou touhou je urovnat vztahy s rodinou.

Přestože to zní jako příšerné klišé, je náš příběh o tom, že jakkoliv může být rodinný život peklem, jsou vám členové vaší rodiny vždy nejblíž a jsou jediní, kdo vám mohou opravdu porozumět, říká spoluscénárista Owen Wilson.

Anderson chtěl tentokrát natočit hluboce osobní, citlivý a vážný film. Samozřejmě, že jsme se inspirovali osobami, které známe a které měli na náš život nějaký vliv – nejen našimi rodinnými příslušníky, ale i dobrými přáteli. Ale není to příběh mé rodiny, podotýká režisér Anderson. Můj otec nemá povahu Royala Tenenbauma. Ale způsob, jakým Etheline udržuje rodinu pohromadě a dodává jí odvahu ,má mnoho společného se způsobem, jakým se k nám chová moje matka. Postavy jsou však esencí mnoha lidí, které znám.

Další důležitou inspirací bylo tvůrcům samotné město New York, kde se film odehrává.

Obsadit jednotlivé role hotového scénáře nebylo jednoduché. Anderson chtěl známé a slavné herce, kteří jsou však schopni souhry se svými partnery. Jako patriarchu rodiny Royala Tenenbauma už od počátku psaní viděl Genea Hackmana. Přiznává, že neví, co by dělal, kdyby herec tuto roli odmítl. Proto se jeho agent s Hackmanem sešel dva roky předtím, než byl scénář hotov.

Řekl jsem Wesovi, ať tu roli nepíše přímo mně na tělo, komentuje to Hackman. Nemám to rád – nemám rád, když mě někdo tlačí do toho, jak si mě sám představuje. Takže jsem mu řekl, ať to nedělá a on šel a udělal to.

Přitom pokračoval v přemlouvání Hackmana i jeho agenta, takže herec nakonec řekl, že roli možná přijme. Nakonec se mu postava Royala Tenenbauma zalíbila: Ten chlap je komplikovaný. Přichází s vědomím, že umírá, ví, že byl celý život příliš sobecký a já si myslím, že to myslí upřímně, když se chce se svou rodinou smířit. Právě téma rodiny herce nejvíc oslovilo.

Také další role Anderson psal pro konkrétní herce. Jedním z nich byl Luke Wilson, který hraje tenisovou hvězdu a nejmladšího z Tenenbaumů Richieho. Hrál totiž v předchozích dvou Andersonových filmech a je bratrem spoluscénáristy Owena Wilsona. Další byla Anjelica Huston, pro kterou napsal roli Etheline. Při vytváření této postavy se herečka nechala inspirovat i fotografiemi Andersonovy matky. Režisér přiznává, že s Gwyneth Paltrow chtěl pracovat už dávno, proto jí nabídl roli Margot. Margot se v dvanácti chová jako osmnáctiletá. Mám pocit, že Gwyneth na tom byla úplně stejně, říká producent Barry Mendel. Gwyneth Paltrow roli přijala ještě dřív, než si prostudovala scénář. Ben Stiller je dobrým kamarádem Owena Wilsona a pro postavu Chase Tenenbauma měl všechny předpoklady. Dalšími prominentními herci jsou Danny Glover, který na Andersona udělal velký dojem při osobním setkání, a Bill Murray, který s Andersonem už spolupracoval.

Natáčení začalo v březnu loňského roku a všech 240 scén filmu se stihlo natočit v šedesáti dnech. Hlavním místem děje je Tenenbaumův dům, ale natáčelo se také na centrálním kurtu West Side Tennis Clubu, na střeše chlapecké školy v Harboru, odkud je nádherný výhled na Central Park, v hotelu Waldorf Astoria, který se stal Royalovou rezidencí Lindbergh Palace Hotelem, a na moři.

Stručný popis filmu