zavřít

Dlouhý popis filmu

STAR WARS SE VRACÍ NA VELKÉ PLÁTNO
V roce 2005 se filmem Star Wars: Epizoda III – Pomsta Sithů hraná sága Star Wars uzavřela. George Lucas a ostatní tvůrci z Lucas Animation však o “jedné vzdálené galaxii” neřekli zdaleka všechno. Informace o Klonových válkách, které celou galaxii změnily k nepoznání, se objevily jen v několika náznacích Pomsty Sithů a na konci Epizody II – Útok klonů. Význam Klonových válek je pro vesmír Star Wars naprosto zásadní – z Republiky se kvůli nim stalo Impérium, což vedlo k rozpoutání občanské války. Tyto informace se dostaly do úvodu slavné Epizody IV: Nová naděje.
Již první poznámka, kterou v prvním díle Star Wars ohledně bojů učinil Luke Skywalker, vybičovala představivost celých generací návštěvníků kina.

LUKE
Bojoval jsi v Klonových válkách?

OBI-WAN
Ano. Kdysi jsem byl Jedi, stejně jako tvůj otec.

LUKE
Chtěl bych ho poznat.

OBI-WAN
Byl nejlepším pilotem v celé galaxii a obratným válečníkem. Proto ses stal tak dobrým pilotem i ty. Byl to dobrý přítel.

“Diváci se na základě této zmínky po celá desetiletí zajímali o to, co to vlastně Klonové války jsou,” říká režisér filmu Klonové války, Dave Filoni. “Hrané filmy se soustředily na příběh Lukea Skywalkera a jeho rodiny, celý rozsah konfliktu jsme však na plátně ještě nikdy neviděli.”

Díky novému animovanému filmu Star Wars: Klonové války diváci poprvé na vlastní kůži zakusí konflikt, který změnil galaxii k nepoznání. Zároveň s tím tento animovaný snímek rozšiřuje dosud známý svět Star Wars, přivádí na scénu nové postavy, uvádí do nových dramat i dobrodružství.

Pozadí v podobě Klonových válek podle Filoniho dává příležitost vyprávět o událostech, které stály u zániku Republiky, vzniku Impéria a vydláždily cestu k občanské válce. “Může se sice zdát, že Klonové války jsou až příliš krátká etapa, ale rozsah bojů – přesněji řečeno galaktické války – je opravdu enormní. Jde o hodně – jsou tu hrdinové, zločinci, intriky, dobrodružství. Jde o součást příběhu, který už známe, ale až dosud byl pouze na jeho pozadí.“

Pro návrat Star Wars na plátna kin byl jedním z nejdůležitějších úkolů nalezení správného navazovacího bodu. Předchozí filmy se týkaly Luke Skywalkera a jeho rodiny, Klonové války však nabídly téměř neomezené možnosti.

“Válka je už svou povahou konglomerátem příběhů,” říká tvůrce Star Wars George Lucas. “Vždycky mě fascinovalo, že ve vesmíru Star Wars jsou bytosti, které iniciují velké změny, ale občas je zkrátka zastíní ještě větší okolnosti. Víme, k čemu v galaxii nakonec dojde, ale neznáme všechny nitky, které k tomu nakonec vedou. A to jsou právě ony příběhy za příběhy.“

Lucas u prvního animovaného filmu ze světa Star Wars hledal výrazný vizuální styl, který by evokoval ducha hraných filmů a zároveň přišel s něčím novým. “Neusilovali jsme o fotorealizmus,” říká Lucas. “Pracovali jsme v animovaném prostředí a chtěli jsme dokonale vytěžit všechna jeho pozitiva. Což zároveň znamenalo, že je nutný i určitý myšlenkový posun. V animovaném prostředí se příběhy vyprávějí jinak, na druhou stranu však máte dost svobody k tomu, aby vzniklo něco, co byste na živo nikdy nenatočili.”

Lucas tentokrát vyměnil post režiséra za výkonného producenta. Novým režisérem se stal Dave Filoni – zkušený tvůrce seriálu Avatar: The Last Airbender a mnoha dalších. Filoni je dlouholetým fanouškem Star Wars téměř encyklopedickými znalostmi a ukázal se jako ta nejlepší volba.

“O Star Wars jsem snil od dětských let, se svým bratrem jsem si hrál na dvoře se Star Wars postavičkami,” říká Filoni. “Natáčení Star Wars je něco, co jde až hluboko za ty nejfantastičtější představy, jaké mě kdy napadly. Je báječné, že se můžu podílet na světě, který mám tak rád – a zejména po boku George Lucase. Jakožto fanoušek si zároveň uvědomuji, jak je důležité udělat vše tak, jak to být má.”

CO JSOU TO KLONOVÉ VÁLKY?
"Generále Kenobi, před léty jste s otcem bojoval v Klonových válkách."
- Princezna Leia, Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje

Staré Republice se po tisíciletí dařilo dobře a pod moudrou vládou Senátu a ochranou rytířů řádu Jedi rostla a sílila. Když však roste bohatství a moc, ruku v ruce s nimi stoupá i závist. Obchodní zájmy převáží nad všemi ostatními, v Senátu se rozbují korupce a ambiciózní politik - senátor Palpatine je zvolen Nejvyšším Kancléřem. Co je však ještě zásadnější - po tisíciletích se objevil nebezpečný Temný pán, který hledá, koho by pohltil.

Uprostřed zmatků zformuje bývalý Jedi, hrabě Dooku, separatistické hnutí. Ten si vetkl do znaku boj s korupcí a závistí, jež se postupně vyvrátily z kloubů – a zároveň přesvědčil tisíce světů, aby se od Republiky odtrhly.

Až později se ukáže, že Temným pánem je právě Dooku, který úzce spolupracuje s tajemným učitelem Darth Sidiousem. Během desetiletí se Sidous spolčil s největšími obchodníky a průmyslníky, vlastnícími soukromé armády bojových droidů. Ty se kvůli enormnímu množství dokonalých vojáků ukázaly jako nezastavitelné.

Dooku pak důvěřivé rytíře řádu Jedi vlákal na odlehlé planetě Geonosis do léčky. Separatisté bohužel nevěděli, že Jediové objevili svou tajnou zbraň: obrovskou armádu klonů, kterou si před lety nechali tajně vyrobit představitelé ohrožené Republiky. Jediové sice válku o Geonosis vyhráli, ale vítězství nemělo dlouhého trvání. Moc Jediů se bohužel neupevnila a bitva o Geonosis se ironicky stala vůbec první bitvou galaktické války, která se jako oheň v buši šířila po tisících hvězdných systémů. Tak začaly Klonové války.

Jediové chtějí v galaxii obnovit mír a svobodu a tak proti armádě droidů postaví šiky klonovaných vojáků. Jediové a Separatisté spolu na miliónech planet bojují o budoucnost Galaxie. Konflikt narůstá a do jeho výhně jsou postupně vtaženi i Anakin Skywalker, Obi-Wan Kenobi, Ahsoka Tano a Padmé Amidala. Hrabě Dooku, Darth Sidious a Asajj Ventress udělají pro pád Republiky cokoliv…

JAK SE NAVRHUJE NOVÁ GALAXIE
Stále je to svět “jedné galaxie před dávnými časy”, ale svět Klonových válek zároveň přicházejí se svébytnou tvůrčí vizí

Sága Star Wars vytvořila galaxii, která má snad divácky nejvýraznější a tudíž nejméně zaměnitelné rysy filmových dějin. Již více než před třemi desetiletími přinesla laserové meče, vesmírné lodě, specifické kostýmy, droidy a neznámé planety, jež fanoušci přijali za vlastní. Tým tvůrců se při převodu světa Star Wars z hraného prostředí do animovaného setkal s celou řadou zajímavých tvůrčích výzev.

“Naším cílem bylo vytvořit film, který se nepodobá žádnému vzniklému animovanému filmu,” říká režisér Klonových válek, Dave Filoni. „Zároveň jsme se však nesměli zpronevěřit stávajícímu světu Star Wars a všemu, co kdy George Lucas vytvořil. To se však snadněji řekne než udělá, trvalo nám docela dlouho, než jsme našli klíč k tomu, jaký styl vlastně mají animované Klonové války mít a jaký mají vyvolávat pocit.“

Sám Lucas vždycky tvrdil, že Klonové války by měly mít svůj vlastní vizuální styl, který se liší od všeho, co tu bylo dříve. Lucas a Filoni se shodli na tom, že Klonové války by měly být nabité barvitou a pohodovou atmosférou, která je ještě zdůrazněna mladickým heroizmem Jediů.

„George chtěl, aby si postavy žily svým vlastním životem, a nutně se nepodobaly hercům, kteří je ztvárnili v minulých filmech,“ říká Filoni. „Kvůli tomu jsme museli objevit pravou podstatu postav a uvést je v život, nikoliv pouze reprodukovat jejich reálné protějšky. Chtěli jsme se osvobodit od konvencí, jak by měly ´správné´ Star Wars vypadat.“

Radikální přístup k redesignu znamenal i změnu vizuální dynamiky, kterou mají fanoušci se sérií tradičně spojenou. Tvůrci z Lucasfilm Animation se nechali ovlivnit celou řadou škol a přístupů – experimentovali s extrémním stylem natáčení, používali agresivního svícení a rámování, které by ustavily nový vzhled postav i fiktivního světa.

„Vždycky jsem byl velkým fanouškem anime, japonské animace a mangy, které vždycky tlačí na pilu způsobem, který přinese něco nového. A tak jsme se s nimi svezli,“ říká Filoni. „Animace je pole nekonečných možností a byla by škoda, kdybychom se omezovali jen na jednu. Mimo to jsme se inspirovali sérií Thunderbirds od režiséra Gerryho Andersona, která se natáčel v 60. létech s loutkami. S pomocí těchto nesourodých vlivů jsme vytvořili něco skutečně unikátního.“

„Ve Star Wars: Konové války máme nové postavy, nové planety, nové dopravní prostředky, velké bitvy a samozřejmě nový příběh. Jejich animace má velmi svébytný styl,“ říká Dave Filoni. „Něco takového jste ve světě Star Wars ještě neviděli – a to v každém slova smyslu.“

PRŮZKUM GALAXIE
Režisér filmu Klonové války Dave Filoni a výkonný producent George Lucas zodpovídají dotazy ohledně nového dobrodružství ze světa Star Wars

Společnost Lucasfilm Ltd. ve spolupráci se studiem Warner Bros. Pictures uvede dne 15. srpna 2008 vůbec první celovečerní film ze světa Star Wars – Star Wars: Klonové války. Nové dobrodružství zachycuje období Klonových válek, krvavou periodu plnou bojů a velkých dobrodružství, která se odehrává mezi filmy Star Wars: Epizoda II – Útok klonů a Star Wars: Epizoda III – Pomsta Sithů. V následujícím rozhovoru si autor fenoménu Star Wars, George Lucas, povídá s režisérem Klonových válek, Davem Filonim, o novém přelomovém filmu z produkce Lucasfilm Animation.

Jak vlastně vznikl nápad natočit animované Star Wars?

GEORGE LUCAS: Na projektu Klonových válek je zajímavé, že se vydává jiným směrem než šestidílná série Star Wars, které úzce souvisí se Skywalkerovým příběhem. Válečné události se prostě přeskakují. Kousek je zachycen na začátku Epizody II a něco málo na konci Epizody III. Je však jasné, že války skýtají pole pro spousty, spousty příběhů – plné akce, dramat, silných emocí, místy i humoru. Myšlenka natočit animovanou verzi Klonových válek mě lákala už dlouho, protože umožňuje vyprávět dosud neznámé příběhy, ukázat i jiné rytíře řádu Jedi, představit nové postavy, a dokonce povyprávět i příběhy některých klonů. Někteří z nich prožili skutečně neobyčejné věci. Dovolují nám rozšířit rámec světa Star Wars.

DAVE FILONI: Vždycky mě zaráželo, kolik příběhů se vtěsná do relativně omezeného časového údobí. Mezi dějem Epizody II a Epizody III jsou vlastně jen tři roky. Díky Klonovým válkám můžeme povyprávět spousty nových příběhů, představit desítky zajímavých postav a vydat se na dosud neznámá místa – místa, o kterých jsem si nikdy nemyslel, že by vůbec mohla existovat.

Co nového přináší animace do světa Star Wars?

GEORGE LUCAS: Od samého začátku jsme věděli, že chceme počítačovou animaci použít zcela netradičním způsobem. Domnívám se, že výsledek našeho snažení je velmi svérázný a liší se od všeho, co tu kdy bylo dřív. Počítačová animace se od živé akce co do stylu velmi liší. Animace vám otevírá nové dimenze možného. Animace je jako poznámkový blok, kam si něco načrtnete a přesně tak to nakonec uděláte.

DAVE FILONI: Když nějakou scénu natáčíte v animovaném prostředí, máte nekonečné pole možností. Pokud něco nevyjde úplně podle vašich představ, nemusíte stavět žádné kulisy ani volat hercům, aby přijeli na přetáčky. U animace se na scénu podíváme ve střižně a hned následující den ji můžeme celou přetočit. U živé akce by něco takového bylo naprosto nemyslitelné. Díky počítačům máme všechny naše kulisy i herce kdykoliv k dispozici. Můžeme scény natočit přesně tak, jak jsme si je vysnili, a to je opravdu velmi vzrušující.

Co nám můžete povědět o nové hrdince světa Star Wars, Ahsoce?

GEORGE LUCAS: Anakin a Obi-Wan mají vynikající vztah, ale tohle všechno už z filmů známe.

DAVE FILONI: Vždycky jsme cítili, že potřebujeme nějakou postavu, jejíž temperament v sobě bude snoubit něco z Anakina i z Obi-Wana. Anakin skáče do všeho po hlavě, kdežto Obi-Wan si chce věci nejdřív promyslet a pak teprve začne konat. Ahsoka obdivuje Anakinovu rozhodnost, ale cení si i Obi-Wanovy trpělivosti a ohleduplnosti. Od obou se má co naučit, zároveň je však dostatečně silná, aby si poradila sama. Občas Anakina svými postoji vůči situacím, v nichž se právě nacházejí, velmi překvapuje. Ahsoka je Anakinovi naprostým protikladem – co do vzhledu, osobnosti i přístupu. Ve své podstatě jej přivádí k šílenství – ale jak ve filmu uvidíte – postupně se sblíží.

GEORGE LUCAS: Ve filmech série Star Wars je zvykem, že se zkušené postavy vydají s novým učedníkem na podivuhodnou cestu vesmírem, při které se má naučit rytířským způsobům. I Luke byl kdysi malý chlapec, který vyrůstal na farmě, Anakin zase pochází z Tatooine. V Klonových válkách už Anakin není Padawanem – učedníkem. Stal se Jedim. Ahsoka na sebe vzala úlohu učednice, která do příběhu vnáší tolik potřebnou dynamiku žáka. Při psaní scénáře jsme řešili celou řadu otázek – má být člověk nebo mimozemšťan, ženského nebo mužského pohlaví? Nakonec jsme se shodli na tom, že ženská postava by příběh udělala přece jen o něco zábavnější.

Film Klonové války vám nabízí velkou příležitost představit postavy, které přímo nesouvisejí s Skywalkerovou ságou. Kdo jsou vaši oblíbenci?

GEORGE LUCAS: Vždycky se mi líbili Durosové – modří mimozemšťané ze scény v kantýně v Nové naději. Jsou takovou variací na Neimonidiany. Jen s více vráskami.

DAVE FILONI: Pro mě je to celá Rada Jediů. Jsem rád, že můžu představit postavy, které jsme navzdory jejich legendární pověsti zatím viděli jen krátce - Kit Fisto, Ki-Adi-Mundi, Luminara, Plo Koon...

GEORGE LUCAS: Kdyby bylo jen na Davidovi, Plo Koon by se objevoval v každé scéně! Je skvělé, že Dave má rád postavy, na kterých mu opravdu záleží, tudíž mu neslouží jen k tomu, aby jimi vyplnil scény a nestrkal je na pozadí.

DAVE FILONI: A o to právě jde. O postavy se zajímám, není mi ukradené, co se s nimi děje a jak se během filmu vyvíjejí – chceme, aby tohle filmové dobrodružství bylo opravdu maximálně vzrušující.

Jak byste popsali vzhled Klonových válek?

GEORGE LUCAS: V Klonových válkách vypadají všechny postavy a všechna prostředí skoro jako namalovaná, což filmu dává velmi výrazný vzhled. Co do filmařského stylu jsme se místy nechali ovlivnit mangou a anime, jež používají velmi dramatické svícení a agresivní rámování.

DAVE FILONI: Stačí se podívat na vizuální stránku hraných filmů a vidíte, že si s ní výtvarníci opravdu důkladně pohráli. Chtěli jsme, aby se animovaný film stal integrální součástí vesmíru a zároveň divákovi nabídnout něco, s čím se ještě nesetkal. Obrazy jsou tentokrát mnohem stylizovanější. Nejde nám ani tak o fotorealizmus, jako spíše o nastolení svébytné vizuální reality. Podobně jako i malíři používají různých technik, aby dosáhli svých záměrů. My pro vytvoření stylizované reality používáme obrazy vytvořené počítačem.

GEORGE LUCAS: Myslím, že jsme vytvořili velmi netradiční styl vyprávění, který má výrazný filmový náboj. Něco takového tu v animaci ještě nebylo.

POSTAVY FILMU STAR WARS: KLONOVÉ VÁLKY
Anakin Skywalker
Ačkoliv v budoucnu Anakina jeho nevypočitatelná a odbojná povaha přivede na temnou stranu Síly, v současné chvíli je stále rytířem řádu Jedi plným ideálů – je jedním z vůdců a hrdinných obránců galaktické Republiky. Anakinovo sebevědomí zpočátku hraničí s arogancí, je smělý a agresivní. S přibývajícími léty si však uvědomil, že strategie a zdrženlivost občas přinesou lepší výsledky než planoucí laserový meč. Právě proto se Mistr Yoda rozhodl, že mu přidělí nového učedníka, aby se mladý Anakin trochu zklidnil.

Přijetím role učitele si Anakin uvědomí i druhou stránku vztahu Mistra a jeho Padawana, a pochopí, že Obi-Wanu Kenobimu v minulosti způsobil spousty problémů. Anakin jde do sebe a rozhodne se jít svému učedníkovi za příklad. Ve vypjatých situacích však nadále spoléhá na štěstí a instinkty.

Obi-Wan Kenobi
Mistr řádu rytířů Jedi, Obi-Wan Kenobi, se po léta cvičil ve válečném umění, proto se mu v boji s laserovým mečem vyrovná jen málokdo. Ve svém nitru je však i uprostřed násilí a destrukce Klonových válek stejně mírumilovným a citlivým, jako býval dřív. Kenobi si uvědomuje, že boj není jediný způsob vyjednávání, svůj meč tasí jen při obraně hodnot a ideálů galaktické Republiky.

V kontrastu se svým bývalým Padawanem, Anakinem, si Obi-Wan zachovává chladnou hlavu i v těch nejnebezpečnějších situacích. Tam kde by se Anakin uchýlil k násilí, spoléhá Obi-Wan na umírněnost, vysokou vnitřní disciplínu a důvtip. Obi-Wan se zúčastnil Anakinova povýšení na rytíře a dnes s hlubokým pobavením sleduje, jak jeho přítel a dřívější žák Anakin bojuje se svou Padawankou Ahsokou.

Ahsoka Tano
Ahsoku objevil Mistr rytířů řádu Jedi, Plo Kloon, který ji od dětství vychovával v Chrámu. Ahsoka je nadšenou studentkou, která chce svému Mistrovi, Anakinu Skywalkerovi, dokázat, co v ní je. Je tvrdohlavá a cílevědomá žačka, má nevinnou a optimistickou povahu a co chvíli propukne v nakažlivý smích. Stále se však musí učit diplomacii a lepšímu načasování. Vyniká v šermu, strategickém plánování a kritickém myšlení, bohužel je na ukončení studia a povýšení ještě příliš mladá. Rostoucí galaktický konflikt řady Jediů výrazně oslabil a proto je Ahsoka navzdory svému nízkému věku povýšena dříve. Ahsoka je rozpolcená mezi Anakinovou impulsivností a Obi-Wanovou rozvahou. Její moudrost a vtip však často na frontových liniích pomůže odlehčit břemeno války, jež na všechny bojovníky doléhá. Přísná výchova u ní způsobila, že se ve většině situací drží pravidel ještě pevněji než její Mistr. Pomalu se však učí, že se občas nelze vyhnout i improvizaci. K Anakinově zklamání se jen málokdy odhodlá zpochybnit příkazy a držet se své intuice.

Klony
Klony vznikají ve Vnějším světě na odlehlé vodní planetě Kamino. Každý klon je veden k tomu, aby co nejvěrněji sloužil zájmům Republiky. Klony vznikly z genetického materiálu obávaného lovce odměn Jango Fetta, který v celé Galaxii proslul svou bezcitností a smrtícími schopnostmi. Klony sice sdílejí stejné geny a stejné cíle, ale zdaleka nejsou jen naprogramovanými kopiemi Jango Fetta. Každý z vojáků má i svou vlastní osobnost a udělá cokoliv, aby mezi ostatními bojovníky dostatečně prokázal svou vlastní individualitu. Jednotlivé klony se mezi sebou odlišují jmény, výraznými účesy a stylizovaným tetováním. Klony jsou v rámci galaktického konfliktu přesvědčeny o své nepostradatelné roli, občas se u nich projevuje neobyčejná míra lidskosti, která vzbuzuje rovným dílem pochyby i lítost.

Asajj Ventress
Mrštná a nebezpečná Asajj Ventress je nájemnou vražedkyní zlého knížete Dooku, která pro něj udělá cokoliv, jen aby zvrátila průběh Klonových válek. Asajj sice k Sithům oficiálně nepatří, ale i tak se z bojového umění Temné strany mnohému naučila. Je schopná bojovat se dvěma laserovými meči najednou, ovládá je s chirurgickou přesností a smrtící silou. Setkání s ní je nebezpečné i pro nejzkušenější rytíře řádu Jedi. Dlouhá léta výcviku a těžkostí zbavila její srdce byť jen jediné stopy soucitu. K Temné straně ji připoutala hluboká nenávist a doutnající hořkost, jež v ní pak rozdmýchávají další temné síly.

Stručný popis filmu