zavřít

Dlouhý popis filmu

Producent Mark Canton, velký obdivovatel původního britského snímku Get Carter, se do projektu pustil společně se scenáristou Davidem McKennou. David píše opravdu dobře, vzpomíná Canton na chvíli, kdy dočetl McKennovu verzi příběhu. Líbil se mi jeho spád a pojetí hlavního hrdiny. Oslovil mě hlavně Carterův smysl pro povinnost, ale také pro pomstu, a to, jak postava rostla a charakterově košatěla. O úspěch filmu se zásadním způsobem zasloužil Sylvester Stallone. I když se o roli zajímalo několik herců, hned jak jsem scénář dočetl, věděl jsem, že Sly by té postavě dokázal dodat ten správný rozměr, vzpomíná Mark Canton. Sly reagoval stejně. Jeden den jsem mu dal scénář a druhý den mi povídá – něco tak dobrýho jsem už dlouho nečetl. Chci do toho jít.

Sejměte Cartera je o jednom z mých oblíbených témat, a sice o smyslu pro povinnost, tvrdí Sylvester Stallone. Carter, který až doposud žil dost sebezničujícím způsobem, se najednou dostává do situace, kdy může všechno změnit. Získává druhou příležitost stát se vším, čím nikdy nebyl – mít nějaký závazek, starat se o někoho jiného než jen o sebe - tedy žít úplně jinak než doposud. Situaci, do které se Carter dostává, Stallone velmi dobře rozumí. Teď, když sám mám dvě děti, dokážu se ztotožnit s Carterovým ochranitelským přístupem, který zaujímá ve vztahu ke své neteři, říká. Díky ní Carter konečně nachází nový smysl života. Tahle dimenze příběhu se ve mně dotkla té správné struny.

Stará verze filmu Get Carter je příběhem o posedlosti pomstou, říká Stephen Kay. Ta naše je o vývoji hlavní postavy směrem k dokonalejší lidské bytosti. Ten film má duši. Jde v něm o pomstu, ale hlavně také o odpuštění.

Další z hlavních rolí ztvárnil oscarový Michael Caine, představitel Cartera v původním britském snímku. Jsem velkým obdivovatelem Michaela Cainea, přiznává Mark Canton. Je to herec, který zvládne každou roli. Jeho výkon v našem filmu dokonale doplňuje to, co dokázal v původním snímku, který se stal klasikou a který sklízel obdiv ve Spojených státech i v Evropě. Cainea nový scénář okamžitě uchvátil. Líbilo se mi, co s tím příběhem udělali, říká. Můj Carter byl v mafii hotový člověk – žádná další laťka, které by se mohl snažit dosáhnout, už před ním nebyla. Byl jedním z hlavounů. Nově pojatý Carter ale není nikdo, snaží se dostat dovnitř. Není tak brutální. Jeho tažení je koneckonců morální. Postava, kterou hraje Sly, je daleko sympatičtější.

Mickey Rourke a Sylvester Stallone jsou staří přátelé, ale nikdy spolu nepracovali. Proto měl Rourke velkou radost, když za ním Stallone přišel s rolí Cyruse Paice. Já si tu roli nevybral, vybrala si ona mě, vzpomíná Rourke. Sly je herec, kterého mám rád i jako člověka, takže jsem byl rád, že spolu konečně budeme dělat. Všichni ho strkají do škatulky akčních hvězd, a tak mě hrozně překvapilo, když jsem viděl, jak přirozeně hraje. Do role se ponoří a je naprosto přirozený – dokáže daleko víc, než za co ho lidi obdivují. Bývalý profesionální boxer Rourke se při natáčení od Stallona dokonce naučil něco nového. Když boxujete profesionálně, musíte údery skrývat, aby soupeř neviděl, že ta rána přijde, říká Rourke. V tomhle filmu si Sly se mnou dal práci a naučil mě boxovat tak, aby kamera údery viděla.

Podle mě je ten film především o zodpovědnosti, o základních principech chování, tvrdí Caine. Jak jde o rodinu, začnete se chovat zodpovědně, i když Vám jinak zodpovědnost nic neříká. Myslím, že obecenstvo bude odcházet s pocitem hlubokého porozumění k jednání Jacka Cartera, i když to zdaleka není žádný svatoušek, uzavírá Caine.

Kriminální thriller režiséra Mikea Hodgese Get Carter z roku 1971 s Michaelem Cainem v hlavní roli u nás vyšel pouze na DVD pod názvem Dostat Cartera. V žebříčku padesáti nejlepších britských filmů všech dob, který letos zveřejnil filmový měsíčník Hot Dog, se umístil na první pozici.

Stručný popis filmu