zavřít
upravit profil

Rudý Baron - Podrobný popis

Jeho největším vítězstvím byla láska.

dobrodružný, akční, drama, životopisný, romantický, válečný

Dlouhý popis filmu

První světová válka pustoší Evropu a generálové nejvyššího velitelství německých ozbrojených sil nejsou jediní, kteří posílají zástupy mladých mužů na smrt do surové zákopové války. Jeden muž se ale stává hrdinou obdivovaným přáteli i nepřáteli.

Baron Manfred von Richthofen (MATTHIAS SCHWEIGHÖFER) je nejlepším bojovým pilotem leteckého sboru. Živoucí legenda, která je respektována nejen pro bezpočet sestřelů, ale i pro jeho taktické schopnosti v nespočtu vzdušných přestřelek.

Jeho přátelé a bratři ve zbrani poručíci Voss (TIL SCHWEIGER), Sternberg (MAXIM MEHMET) a Lehmann (HANNO KOFFLER) jsou úzce spjatým týmem.
Jeho čest a hrdost mu diktuje, aby létal nad nepřátelským územím bez povolení nadřízených a při jednom podobném přeletu se dostane do vzdušného souboje s kanadským pilotem kapitánem Royem Brownem (JOSEPH FIENNES), který svou první bitvu s von Richthofenem prohrává a jeho letadlo havaruje.

Richthofen přistane na místě neštěstí, aby si vybral nějaký suvenýr do sbírky, ale zjišťuje, že je nepřátelský pilot sice vážně zraněn, ale stále je naživu a protivníkovi zachrání život. Ve válečném chaosu pak potkává ošetřovatelku Käte (Lena Headey). Jde o lásku na první pohled, ale jeho snaha se setkává s rezolutním odmítáním. Käte není mladým a riskujícím pilotem, který bere vzdušné bitvy jako sport, a který přehlíží nebezpečné souvislosti, tak ohromena jak by si on představoval.

Richthofen je oceněn vyznamenáním ‘Blue Max’, nejvyšším německým vojenským vyznamenáním a je mu svěřeno velení bojové jednotky Jasta 11, ke které je později převelen i výstřední poručík Wolff (TINO MEWES). Nejvyšší velení v rámci lepšího využití pro válečnou propagandu do jednotky převelí i Richhofenova mladšího bratra Lothara (VOLKER BRUCH).

Pro Rudého Barona to znamená, že musí svého mladšího a horkokrevného bratra držet na uzdě, což není snadná práce, protože Lotharovi ambice by mohly ohrozit životy pilotů jednotky Jasta. K tomu všemu ještě nejvyšší velení staví von Rochothofena proti jeho vůli do pozice ikony, aby tak zvýšilo morálku vojáků. Pochválen osobně od polních maršálů Hindenburga (JOSEF VINKLÁŘ) a Kaisera Wilhelma II (LADISLAV FREJ), je von Richthofen nucen čelit nejen spojeneckým jednotkám, ale i politickému tlaku.

Nakonec se mu podaří získat srdce Käte, ale láska musí přinášet i oběti a tak si Richthofen začíná uvědomovat hrůzné válečné souvislosti. Käte dokonce trvá na tom, aby se von Richthofen řídil pokyny nejvyššího velení a přestal létat v bojových misích. Od tohoto okamžiku tedy řídí von Richthofen letecké operace ze země, jelikož Käte se jasně vyjádřila, že nechce žít v permanentním strachu o jeho život. Käte mu navíc ukazuje, že vzdušné bitvy a přestřelky nemají nic společného s jeho hrdostí a ctí a pomáhá mu získat nový pohled na válku jako takovou.

Jeho vlastní pochybnosti a smysl pro pořádek mu ale velí začít znovu létat, proto odmítá pozici na zemi a vrhá se do dalších vzdušných bitev proti spojeneckým jednotkám.

Käte nakonec přijímá jeho dilema a uznává, že jedinou správnou věcí pro Richthofena je létání po boku jeho bratrů ve zbrani a že zemře raději v bitvě než aby se stal součástí pozemní byrokratické mašinérie.

O natáčení
Kalifornský spisovatel a režisér Nikolai Müllerschön pracoval na příběhu pilota Manfreda von Richthofena známého více jako Rudý Baron po dlouhá léta. První návrh, napsaný před šesti lety, byl dokončen během dvou týdnů, ale tento návrh byl ještě nesčíselněkrát upravován.

Již od začátku ale chtěl Müllerschön produkovat a natáčet tento film v Německu, protože mu přišlo pro vyprávění příběhu o německém pilotovi podstatné vyprávět ho z německého pohledu. Zároveň ale v té době neviděl natáčení v Německu jako reálné.

Proto se pokusil svým projektem zaujmout Hollywood a studia měla opravdu o scénář zájem. Předběžný rozpočet byl stanoven na 40 milionů dolarů a několik velkých amerických hereckých hvězd bylo osloveno s nabídkou na hlavní roli. Müllerschön ale poměrně brzy viděl, že jeho evropsky laděný film se stává americky klišovitým.

Našel dva německé producenty s mezinárodními zkušenostmi, Dana Maaga a Thomase Reissera, kteří stejně jako on věřili, že je možné vytvořit mezinárodně úspěšný německý film.

Jako lokace pro natáčení byl původně vybrán Stuttgart a Litva, ale nakonec se natáčelo v Praze – i díky filmovým profesionálům a prvotřídní filmové infrastruktuře.

V roce 2004 Müllerschön našel i herce pro hlavní roli: Matthiase Schweighöfera a mladý herce se stal tváří projektu.

Za zmínku stojí i obrovský počet kostýmů, které museli být pro film vyrobeny: 1100 uniforem a 950 civilních kostýmů bylo ušito po celé Evropě jen pro film Rudý Baron.

Produkce taktéž zahrnovala obrovské množství koní, historických vozidel, parních lokomotiv a nespočet vojenské techniky, která na místo natáčení dorazila téměř z každého kousku Evropy.

Když bylo natáčení Rudého Barona v říjnu 2006 po 61 natáčecích dnech i konce, nastal čas 16 měsíční postprodukce. Hrubý střih byl proveden v Los Angeles, kde žije režisér Nikolai Muellerschoen. Tato první verze pak byla testována na amerických divácích a až poté se film dočkal konečné verze.

Stručný popis filmu