zavřít

Dlouhý popis filmu

O FILMU
V Říši hraček jsou pravidla stanovena hloubkou představivosti a vše, co jste schopni vymyslet, se může stát dobrou zábavou a také se jí na tomto místě stává. Říše hraček se zrodila v mysli talentovaného mladého spisovatele (a v tomto případě poprvé i režiséra) Zacha Helmse. Námět filmu ho poprvé napadl , když si při studiích přivydělával právě v obchodě s hračkami.

„Obchod s hračkami, ve kterém jsem pracoval, vypadal hodně podobně jako ten filmový obchod pana Magoria, jen byl o hodně menší,“ vzpomíná Helm a dodává: „Jednoho deštivého a ponurého odpoledne, kdy nechodili téměř žádní zákazníci, jsem začal psát tento příběh. Obrys tohoto příběhu pak ležel v mém notebooku strašně dlouho.“

O několik let později (v životě pana Magoria ovšem jen krátká minuta), když se vydal režisér Helm do Hollywoodu hledat inspiraci pro svůj první scénář, se vrátil ke konceptu Říše hraček. „Myšlenku na tento film jsem vlastně nikdy neopustil,“ dodává Helm a roz-hodl se napsat scénář. Myšlenky a nápady se mu jen hrnuly a pro inspiraci si chodil k různým zdrojům, jakými byly René Magritte, Marx Brothers nebo Samuel Beckett.

„Tento film oplývá hojností všech věcí, které miluji a které jsou pro mě vzrušující, napínavé a hravé,“ shrnuje Říši hraček sám Helm. Mimo hravosti se ale film dotýká i vážnějších témat jako je smrtelnost, individualita nebo čas.

Uprostřed celé myšlenky byla režisérova vize o obchodě s hračkami, který on sám nazývá nejroztodivnějším, nejbizarnějším a nejneuvěřitelnějším na celém světě. „V pozadí celého příběhu byl mýtus o panu Edwardu Magoriovi, unikátnímu dlouhověkému vynálezci hraček, který přišel do této země někdy v 19. století a vymyslel a vybudoval tento obchod do dnešní podoby. O hodně let později našel loajální učednici Molly Mahoney, mladou ženu na pomezí dospělosti, o které doufá, že ji bude moci předat svůj obchod a odejít. Je zde ale jeden problém a tím je její malá sebedůvěra. Pan Magorium zároveň do obchodu přivádí účetního Henryho, aby mu obchod ohodnotil. Jenže Henry je pravým opakem Molly – je dospělý, zabrán pouze do svých čísel a vůbec nerozumí o čem vlastně celý úžasný obchod s hračkami je. Když se pak v obchodě odehrávají velké změny a hračky ztrácejí své kouzelné schopnosti, vyvstává otázka, zda je to zapříčiněno samotným odchodem pana Magoria nebo tím, že Molly nevěří sama sobě a bojí se obchod převzít, nebo příchodem suchara Henryho. A vyvstává otázka, jak vrátit obchodu zpět jeho kouzelného ducha.

Společnost Mandate Pictures, která produkovala Helmův úspěšný scénář Stranger Than Fiction (Horší už to nebude), se rozhodla, že příběh hraček přivede na plátno. A navíc ještě navrhla Helmovi něco, o čem vždy snil – možnost režírovat si svůj vlastní scénář. „Dostal jsem od nich úžasnou možnost vizuálně vyjádřit vše, co jsem vymyslel během psaní scénáře,“ říká Helm „A je úžasné vidět, že se podařilo vše uvést v život bez toho, abychom museli přemýšlet, co vlastně scénárista myslel při psaní scénáře.“

V mezidobí byl pro urychlení celého procesu příprav přizván producent Richard N. Gladstein. Ten jako fanoušek snímku Stranger Than Fiction byl nekonečnou zábavou scénáře Říše hraček naprosto unesen. „Líbilo se mi, jak scénář Říše hraček prezentoval myšlenku, že musíte věřit sami v sebe, aby se dostavil kýžený magický moment. Zaujal mě i samotný humor a unikátní tón filmu, který mi přišel strašně neokoukaný a čerstvý. V příběhu Říše hraček je tolik věcí, které pobaví malé i velké diváky,“ říká producent filmu Gladstein.

Zach Helm byl pro změnu potěšen tím, co do filmu přinesl producent Gladstein.„S Jimem jsme se od Richarda hodně naučili od dokončení scénáře přes casting až po samotné natáčení. Všechno v tomto filmu bylo ovlivněno Richardovými zkušenostmi v produkování filmů,“ říká Helm.

Gladstein byl unesen možností vnést své zkušenosti do filmu s tak čistými ambicemi. „Úžasný duch scénáře byl ve filmu ještě mnohonásobně zesílen, takže výsledek je velmi vtipný, ale hlavně vypadá reálně. I to nejlepší kouzlo ve filmu vám připadá reálné a co mi přijde úplně nejlepší na Říši hraček je fakt, že jde o místo, ve které mohou lidé věřit,“ nadšeně prohlašuje producent filmu.

OBSAZOVÁNÍ ROLÍ

Molly Mahoney (Natalie Portman)
Molly miluje kouzla a fantaskní svět hraček, ale pro reálný svět manažerky obchodu ještě není dostatečně připravena. Její nejistota pramení z faktu, že nikdy nebyla schopna dotáhnout do konce nic, na čem kdy začala pracovat. Slibné začátky, průměrné prostředky a žádné konce. To je Molly, po které chce pan Magorium, aby převzala zaběhnutý obchod.

Tvůrci filmu věděli, že pro roli Molly potřebují velmi dobrou herečku, která se s touto těžkou rolí dobře srovná. Všichni ale od začátku věděli, že by tou herečkou schopnou vystihnout podstatu Molly, měla být Natalie Portman. Na Oscara nominovaná herečka totiž vystupuje z řad hereček její generace a výčet a šíře jejích rolí je opravdu veliká.Od mladičké dívky v Lucasových Hvězdných válkách až po vyzrálou postavu v Nicholsově Na dotek.

Další dobrou věcí byla okamžitá odpověď Natalie na Helmovu nabídku hrát jednu z hlavních rolí v tomto filmu. „Natalie Portman byla první herečkou, která nás v souvislosti s rolí Molly napadla. A jestli si pamatuji dobře, tak jsme jí scénář poslali ve čtvrtek a v pondělí jsme od ní měli odpověď, že se jí role líbí. Měli jsme obrovskou radost, protože se nám podařilo získat další velký kus naší skládačky“ říká režisér.

Zach mi poslal krabici omotanou červenou stuhou a uvnitř jsem našla ten nejhezčí dopis, ve kterém mě žádal, abych si přečetla scénář. Já už měla přečten i scénář k snímku Stranger Than Fiction, který se mi moc líbil, a proto jsem si sedla a přečetla si scénář Říše hraček a opět se zamilovala do způsobu jeho psaní. Zach má totiž velmi specifický a optimistický náhled na svět, kterému se hrozně hezky naslouchá – zvlášť v tomto cynickém světě, který je kolem nás. Velmi mě jeho scénář zasáhl a považovala jsem pohled pana Magoria na svět za něco, o co bychom se měli s lidmi podělit,“ říká představitelka hlavní role.

Natalie se zároveň stala pro film klíčovou i svým osobním přínosem. „Naprosto dokonale zvládla převtělení z mladé dívky ve zralou ženu tak, jak si to role Molly vyžadovala,“ říká k jejímu výkonu Zach Helm. K postavě a vlivu pana Magoria na Molly sama Natalie Portman říká: „Pro Molly je obojím – učitelem i spoluhráčem. Ona rozpoznala, že jeho schopnost žít prostřednictvím a uprostřed své bohaté fantazie, je pro něj dobrá volba a způsob života. Je pro ní takovým idolem, kterému by se chtěla přiblížit, ale jeho rozhodnutí odejít ji v podstatě hodilo do vody nepřipravenou a stále pochybující,“ vysvětluje Portman.
Jako velmi přínosnou nachází Portman i spolupráci s Dustinem Hoffmanem: „Vidět někoho jako je Dustin, který z každé vteřiny dokáže vymáčknout úplné maximum, pro mě bylo opravdu inspirující.“

Pan Magorium (Dustin Hoffman)
V příbězích i filmech jsme již viděli plno tvůrců hraček, ale žádný z nich nikdy nebyl jako Edward Magorium. Tento chlapík je sice 243 let starý, ale kromě jeho bílých vlasů nevypadá na více než pětašedesát a co se týká jeho entuziasmu a sršící energie, tak jí má pořád stejně jako před 114 roky, kdy svůj kouzelný obchod s hračkami otevřel. Každá minuta jeho života s hračkami byla plná kouzel a překvapení, ale teď nastal okamžik, aby ze svého obchodu odešel, tedy pokud ho tento nechá odejít.

Tvůrci filmu o této roli uvažovali o poznání déle než o roli Molly. „Jelikož je postava 243 let stará, tak jsme potřebovali herce, který by tento věk zahrál duší, rozumem i jeho životními zkušenostmi,“ vzpomíná producent Gladstein. „Všichni jsme se shodli, že nejlepší herec pro tuto roli by byl Dustin Hoffman.“ Určité spojení s Dustinem již fungovalo, protože právě dokončil natáčení Stranger Than Fiction (Horší už to nebude), k němuž napsal scénář právě Zach Helm.

„I přes určitou spojitost byl ale Dustin opravdu tím prvním, který nás při myšlence na pana Magoria napadl. On je totiž ten nejlepší přirozený zdroj, který jakýkoliv film může získat. Do role dá ze sebe tolik, že si ve finále říkáte, že to snad ani není ten chlápek, jak ho znáte ze scénáře. Nemusím proto ani popisovat naši radost, když nám Dustin vzkázal, že má o roli pana Magoria zájem,“ říká producent Gladstein.

„S Dustinem jsem měl ty nejlepší zkušenosti právě z filmu Stranger Than Fiction (Horší už to neebude)a proto jsem byl nesmírně potěšen šancí pracovat s ním ještě jednou, tentokrát ale v pozici režiséra. Je totiž strašně vynalézavý, hravý a zároveň i velmi precizní, takže práce s ním je opravdu velmi poučná. Zajímá ho každý záběr, každá akce, každé slovo,“ doplňuje Zach.

„Nikdy na začátku natáčení nevím, jak se role vyvine. Většinou se snažím smíchat dohromady představu režiséra, kostyméra a vizážistů a s jejich pomocí roli vytvořit. Věděli jsme, že nechceme, aby pan Magorium vypadal úměrně svému věku, protože gumová maska by v tomto případě byla kontraproduktivní a museli jsme tudíž najít jinou cestu, kterou se dát,“ říká představitel role Dustin Hoffman.

Podle Hoffmana má velký podíl na samotné podobě pana Magoria jeho žena Lisa. „Moje žena si četla scénář a když ho dočetla, tak mi řekla: Pamatuješ si ten vtip o pštrosovi? Jasně, že jsem si ho pamatoval, protože to je jeden z mých oblíbených. Lisa mi řekla, ať se podívám do zrcadla, když vyprávím vtipy. Tak jsem to udělal a ze zrcadla na mě koukal pan Magorium,“ usmívá se Hoffman.

„Sledovat Dustina při práci bylo opravdu úžasné. Chvílemi se pohyboval ve svém vlastním světě plném kouzel a bláznovství, ale pak se jako mávnutím kouzelného proutku proměnil a pohlédl vám do očí a vy jste v nich mohli vidět ty jeho zkušenosti a moudrost. Bylo to pravdu úžasné. Kromě toho ho diváci uvidí dělat věci, které ho neviděli dělat v celé jeho dlouhé kariéře,“ dodává k jeho výkonu režisér.

Henry (Jason Bateman)
S blížícím se odchodem z Říše hraček si pan Magorium uvědomuje, že by měl udělat účetní uzávěrku a svůj obchod ohodnotit. Proto najímá účetního Henryho – chlapíka, který zná jen čísla a účty. Magorium, který preferuje vynálezy před účty nemá o finanční situaci svého obchodu nejmenší tušení, tedy kromě toho, že jej úspěšně vede již 114 let. Pro Henryho je ale obchod s hračkami ekonomickým oříškem, ze kterého není vůbec nadšen až do té doby, kdy se sblíží s manažerkou obchodu Molly.

„Naše idea o sblížení Henryho s Molly vycházela z Hepburn a Traceyho, a proto jsme věděli, že potřebujeme pro roli Henryho někoho s komickým talentem,“ podotýká James Garavente. „Stejně tak jsme ale potřebovali někoho, komu by lidé uvěřili, že je to postava, která není schopná vidět ve světě kouzlo. Tedy postava jako kdokoliv z nás, ale která zároveň začne postupem času věřit. A touto osobou pro nás bezesporu Jason Bateman byl,“ dodává Garavente.

„I když je Henry strašný skeptik, tak s ním díky Jasonově pojetí nakonec sympatizujete. Jeho Henrymu tak snadno uvěříte jeho nepohodlí a snahu vyrovnat se s podivnými věcmi odehrávajícími se v obchodu. S pomocí jeho schopností, ale i jeho hereckých kolegů tak Jason vytvořil jeden z nejlepších komických kousků v celém filmu,“ myslí si režisér.

Bateman si vzpomíná, že v momentě, kdy mu produkce volala, že dostal tuto roli, byl právě v trafice: „Zazvonil mi telefon a byl to můj manažer a agent v jedné sobě, který mi sdělil, že budu dělat film s Natalií Portman a Dustinem Hoffmanem. V ten moment jsem radostí uhodil do prvního auta stojícího poblíž,“ žertuje Bateman. „Do druhého auta jsem uhodil v okamžik, kdy mi sdělili, že režisérem bude Zach Helm. Poté jsem hned jel do kanceláře mého agenta pro scénář, ale realitou bylo, že jsem v podstatě scénář ani nemusel číst, protože vidina toho, že budu pracovat s Natalií, Dustinem a Zachem byla už sama o sobě obrovskou odměnou pro kluka jako jsem já,“ popisuje přijetí role Bateman. Po přečtení scénáře se jeho radost jen prohloubila: „Celá vizuální stránka filmu mě prostě dostala.“

Jason má s Henrym určité sympatie, protože dát dohromady účetnictví za 114 let, dá jistě velkou práci. „Henry je velice upjatý a vůči všem kouzlům a magickým věcem netečný. Chce prostě pracovat s účetními knihami, které jsou jasné jako facka, ale pak se začnou dít věci, které se nedají ničím logickým vysvětlit a Henry začíná postupně věřit v kouzelný svět kolem nás,“ dodává ke své postavě Bateman.

Eric Applebaum (Zach Mills)
Zatímco pan Magorium je hlavou celého obchodu, který vymýšlí roztodivné nápady, Molly je pak osobou, která se stará o každodenní chod obchodu. Tito dva nejsou jediní zaměstnanci Říše hraček. V obchodě s nimi pracuje ještě malý devítiletý Eric Applebaum –malý stydlivý kluk, který se snaží dostat ven ze své ulity.

Eric byl pro casting tou nejtěžší postavou. Samotný výběr probíhal po celých Spojených státech. „Viděli jsme něco kolem dvou tisíc chlapců a bylo to opravdu vyčerpávající,“ říká James Garavente a dodává: „Potřebovali jsme někoho, kdo se hned od začátku bude projevovat jako ten nejchytřejší v místnosti, ale jen v tom nejlepším slova smyslu.“

Nakonec se jim podařilo objevit Zacha Millse, který se právě přestěhoval do Los Angeles, aby zde podpořil svůj herecký sen. „Zach se ukázal jako velice šikovný malý kluk. Je opravdu chytrý, ohleduplný a velmi dobře si vede i ve světě dospělých, což bylo něco, co jsme pro roli Erika potřebovali, protože ten se vlastně také pořád pohybuje ve světě dospělých. Jeho role má totiž se svými vrstevníky problémy a právě tato část role se Zachovi velmi povedla,“ doplňuje Gravente.

„Vypadal strašně chytře, ale zranitelně zároveň,“ vzpomíná producent Richard Gladstein. „Někdy mi u tohoto filmu přišlo, že čím straší jste, tím víc se chováte jako dítě a obráceně – děti se někdy chovaly velmi dospěle. Dustin byl tedy správná volba pro roli mladistvě smýšlejícího pana Magoria a Zach byl pro změnu velmi dobrá volba pro roli malého, ale duchem dospělého kluka.

Scenárista a režisér v jedné osobě Zach Helm byl jeho výkonem na castingu oslněn: „Jakmile jsme viděli materiál natočený na castingu, tak nám bylo jasné, že jsme našli Erika. Nikdo o jeho vhodnosti pro tuto roli nepochyboval. Plno mladých herců nepřirozeně přehrává, ale to se Zachovi zdaleka vyhnulo, protože jeho projev je naprosto přirozený a jeho Erikovi jste schopni uvěřit naprosto všechno. A navíc má skvělou hlavu pro nošení čepic,“ směje se Zach Helm.

Sám Zach Mills dlouho nemohl uvěřit, jaké má štěstí, když tuto roli dostal. „Co může být pro kluka jako jsem já zábavnější, než dostat roli ve filmu o kouzelném obchodě s hračkami,“ říká sám Zach a dodává: „Každý den byly na place nové a nové hračky a knihy, všude bylo strašně moc hraček .... to se mi opravdu líbilo. Kromě toho byla na mě každý strašně hodný, zvlášť pak Natalie a Jason, protože oba taky hráli ještě jako děti.“

I Natalie Portman byla svým malým hereckým kolegou unesena: „Zach byl opravdu skvělý. Eric je svým charakterem opravdu zvláštní postava a Zach si s ní uměl velmi dobře poradit. Kromě toho je Zach roztomilý a chytrý zároveň.“

Stručný popis filmu