zavřít

Dlouhý popis filmu

Panika v městečku je jedním z mála animovaných celovečerních filmů, které byly oficiálně pozvány na mezinárodní filmový festival v Cannes (byl promítán mimo soutěž). Od roku 1973, kdy v Cannes zvítězila Divoká planeta (La Planete Sauvage) René Lalouxe, trvalo dlouhých třicet let, než sklízela francouzská animace další velké ovace, tentokrát s filmem Trio z Belleville. První léta 21. století ovládli festival hollywoodští animátoři se snímky Shrek (a jeho pokračováním), Za Plotem a Kung Fu Panda. Následně byl do soutěže zařazen netradiční francouzský animovaný film Persepolis (2007) a úspěšný Valčík s Bašírem (2008). Ročník 2009 otevíral 3D animovaný příběh Vzhůru do oblak. Mezi těmito vyvolenými si však Panika v městečku vysloužila speciální postavení. Je totiž prvním snímkem uvedeným v Cannes, který byl natočen fázovou animací.

Ztřeštěná komedie v originálním vizuálním hávu s nezapomenutelnými hlasy postav je dítkem belgického dua animátorů Stéphana Aubiera a Vincenta Patara, známého jako Pic Pic André. Za 260 dnů se jim podařilo oživit na 1500 plastových protagonistů – každou postavičku bylo nutné nejméně dvousetkrát naklonovat a s velkou dávkou trpělivosti rozhýbat do souvislého pásma tak, aby vypadaly co nejvěrohodněji. Neformální styl v kombinaci s absurdním humorem dua Pic Pic André se v průběhu patnácti let proslavil daleko za hranicemi Belgie, a tak nebylo obtížné najít k novému projektu spřízněné duše. “Panika“ jako příjemný stav vyšinutí z vlastní mysli se zamlouvala členům La Parti (produkční společnosti založené Vincentem Tavierem, jenž stál mimo jiné i u zrodu legendárního filmu Man Bites Dog).

Hlavní postavy Paniky Kovboj, Indián a Kůň si žili v neklidném sousedství farmáře Stevena a jeho ženy Janine už v dřívějších krátkých snímcích. V celovečerním filmu se k nim připojuje zbrusu nová postava Madam Longray – šarmantní sexy kobyla, učitelka hudby na místní konzervatoři – a partička podvodních příšer, které jsou schopné zničit, na co v suchozemském paralelním vesmíru přijdou.

Myšlenka oživit figurku koně z prosté vesnice dřímala u Aubiera a Patara už v osmdesátých letech v době studií na belgické Akademii umění. Vyzkoušeli různé papírkové i kreslené techniky, až je napadlo rozpohybovat obyčejné malé plastové hračky. „Panika“ byla na světě. Kovboj a Indián – neúnavní strůjci pohrom ve zcela běžných každodenních situacích – se přidali k původnímu obyvatelstvu a proměnili vísku v epicentrum zkázy.

Panika se může vskutku honosit svým jedinečným energickým nábojem, který vyzařuje z figurek na hraní, nostalgicky evokujících naše dětství, z absurdních dialogů a nezaměnitelných křepčivých hlasů. Pod stejným názvem se zároveň skrývá i kultovní dvacetidílný televizní seriál odvysílaný v roce 2003 na programu Canal+ (ve Francii a Belgii) a později nadabovaný do angličtiny studiem Aardman Animations.

CHARAKTERY

Kůň (Vincent Patar)
Ušlechtilý každým coulem a ve srovnání s ostatními hřebci ve stáji docela statný fešák. Kůň je tajně zamilovaný do Madam Longray, učitelky na místní hudební konzervatoři.

Madam Longray (Jeanne Balibar)
Vítaný přírůstek do místní stáje. Slaďoučký hlásek a magické oči madam Longray okouzlí nejen zástupce svého zvířecího rodu. Nádherně zpívá a tajně miluje Koně.

Indián (Bruce Ellison)
Indiánův šíp se kdysi dávno zapíchl do ohromné ryby, která jej vláčela přes oceán až do Evropy. Navzdory průměrným střeleckým schopnostem dopadají jeho šípy až příliš často na neuvěřitelné cíle.

Kovboj (Stéphane Aubier)
Na první pohled houževnatý chlapík, ve skutečnosti však bojácná duše. I když na souboje s Indiánem si odvahu vždycky najde.

Steven (Benoît Poelvoorde)
Steven, mrzutý farmář, chovatel krav, prasat a slepic, které zásadně nezabíjí, nepožívá a nikdy neprodává. Namísto jeho ženy Janine u něj stojí na prvních místech jiné věci – červený traktor Zetor, červený traktor Zetor a červený traktor Zetor.

Janine (Véronique Dumont)
Janine toho moc nenamluví. Je oddanou milující manželkou, která by za svého muže a jeho traktor strčila i ruku do ohně. Za zmínku rozhodně stojí i její dokonalý systém výroby ranních maxitoastů.

Policista (Frédéric Jannin)
Vždy se vztyčeným obuškem připraven k zásahu. Naprosto neschopný detektiv a ještě horší v řízení dopravy. Zato ale umí skvěle tančit.

Atlantové (Nicolas Buysse, David Ricci et Frédéric Jannin)
Jean-Paul, Michel a Gérard – humanoidní mutanti a zkušení zloději – žijí v paralelním podvodním světě, do nějž vede cesta skrze Stevenův rybník.

Stručný popis filmu