zavřít

Dlouhý popis filmu

Původní scénář After the Sunset Paula Zbyszewskiho byl zcela náhodně objeven zkušenými producenty Beau Flynnem a Tripp Vinsonem, kteří zaštítili i kritiky ceněné filmy jako Tábor tygrů a Rekviem za sen. Scénář odkoupilo studio New Line Cinema a producenti najali scenáristu Craiga Rosenberga k dodatečným úpravám. Studio i producenti se na samém počátku shodli na tom, že volbou č.1 pro roli špičkového zloděje Maxe Burdetta není nikdo menší než Pierce Brosnan, herec, který je po celém světě známý jako agent Jejího Veličenstva s krycím kódem 007, James Bond. Producent Beau Flynn vzpomíná: „Když jsme si představovali, jak by měl Max vypadat, napadl nás Pierce. Zároveň jsme věděli, že je naprosto mimo naše možnosti. Když však Pierce projevil o roli zájem, uvítali jsme to s velkým nadšením, ujišťujíce jej, že on je jediným hercem, který by mohl hrát Maxe Burdetta.

Od toho momentu začal film dostávat tvar“. Herec Pierce Brosnan vzpomíná: „Když mi mí agenti poslali balík zhruba dvanácti scénářů, zabralo mi docela dlouhou dobu, než jsem si je všechny pročetl. Ale zajímal mě jen After the Sunset. Mám rád filmy o krádežích – tenhle je třetí, ve kterém jsem kdy hrál (The Heist, 1989, a Aféra Thomase Crowna, 1999), a od samého začátku jsem si říkal, že by z toho mohl vzejít vynikající kousek“. Držitelka nominace na Oscara za výkon ve filmu Frida, Salma Hayek, se k natáčení dostala následně po Brosnanovi.

„Chtěli jsme někoho, kdo by Maxovi dokázal pořádně zatopit a kdo by ho jednoduše prokoukl. Salma Hayek je velmi přímá a mezi ní a Piercem bylo od samého počátku cítit energii, která by mohla vést ke strhujícím hereckým výkonům. Když jsme s Piercem diskutovali otázku obsazení Loly, zmínili jsme Salmu, a on reagoval velmi nadšeně. Měli jsme velké štěstí, že i jí se scénář líbil a chtěla s Piercem také spolupracovat“. Hayek připouští: „Vždy jsem byla Piercův velký fanoušek a už dlouho jsem s ním chtěla spolupracovat. Je to velmi nadaný herec a v tomto filmu je jeho postava velmi uvolněná, spontánní, občas dokonce bláznivá. Až ho uvidíte s jeho rozcuchanými vlasy a malou bradkou, pomyslíte si, že vypadá velmi přitažlivě. Prostě mu to sluší!“. Na to Brosnan vrací kompliment: „Salma je jednou z nejpřitažlivějších žen současné kinematografie. A mimo to je to žena velmi nadaná. Po pravdě řečeno, sám jsem ji ještě nikdy neviděl v roli hlavní postavy v takovéhle „popkorňárně“.

Je vzrušující pro nás všechny jen se na ní dívat“. Třetí důležitou osobou, která se dostala k projektu, byl Brett Ratner, mladý nadaný režisér filmů Křižovatka smrti, Křižovatka smrti 2, Červený drak, Otec rodiny a Řeč peněz, které po celém světě vydělaly téměř miliardu dolarů. Ratner potvrzuje: „Pierce byl ´v posádce´ ještě dříve, než jsem se ´na palubu´ dostal já. Ale jakmile jsem věděl, že má režie je jistá, rostlo i mé nadšení, protože jsem s ním chtěl udělat film a la James Bond. Vlastně byl prvním, kdo mi volal, řka ´Chci, abys ten film dělal´“. Ve vztahu k filmu Ratner říká: „Miluji vynalézavé a spletité filmy o zločincích. V tomto žánru vzniklo spoustu skvělých filmů, ale Když se setmí dělá výjimečným právě kombinace podžánru filmů o krádeži (tzv. heist movie) s pečlivě vybudovanými vztahy, citlivostí a komediálními ambicemi. Je v něm břitký vztah protipólů Maxe a Stana a la Půlnoční běh, romantická linka prostřednictvím vzájemného zalíbení Maxe a Loly, kteří jsou navíc oba zloději, a také vztah Stana a Sophie (v podání Naomie Harris), což v úhrnu vytváří třaskavou směs ne nepodobnou honu kočky na myš“.

Dalším z důvodů, které stojí za Ratnerovým rozhodnutím podepsat smlouvu, byla skutečnost nové výzvy, která se mu tím naskytla. „ Ještě jsem nikdy takový film nedělal a právě proto pro mě měl projekt takovou atraktivitu, “ říká. „Je to mix mnoha žánrů, balancujete mezi akčním filmem, dramatem, nechybí humor ani cit. Je to příběh o krádeži, který vás pohltí na každé úrovni“. Sám režisér doufá, že „publikum zapomene na loupež jako takovou a bude se spíše soustředit na vztahy, jež jsou samotnou podstatou střetu charakterů. Chtěl bych, aby na konci filmu odcházelo publikum z filmu jak pobaveno, tak zamilováno do postav“. K tomu Pierce Brosnan říká: „Velmi jsem toužil se na tomto projektu podílet, takže když z uvažování o post režiséra vzešlo jméno Bretta Ratnera, uvědomil jsem si, že je to někdo, koho obdivuji – a někdo, s kým bych si rád střihl film ve stylu Jamese Bonda. S jeho účastí můžeme obrazně řečeno letět desetkrát výše!

“ Když se ke kormidlu dostal Brett Ratner, posunul se projekt do další fáze: obsadit vedlejší role. „Obsazení je jedna z Brettových nejsilnějších stránek,“ říká producent Beau Flynn. „Klidně se zúčastní i padesáti konkurzů, a nepřestane, dokud nenajde dokonalé představitele“. Ratner osvětluje: „Ve případě každé role, bez ohledu na její velikost, se snažím postavám dodat na významu. Každá z postav by měla být nositelkou nějakého zvláštního rysu, jinak je její úloha naprosto zbytečná. Mám rád ten typ rolí, kdy herec na konkurzu čte svůj part a vzkřikne ´Tohle chci! Tohle je má role!´. Po castingu ještě se scenáristy pilujeme každému představiteli roli přesně na míru“. Ve vztahu k Woody Harrelsonovi, který se v poslední době objevoval spíše na divadelních prknech než před kamerou, nešetří producent Flynn nadšením: „Angažováním Woodyho Harrelsona vznikl vynikající herecký tým. Rolí Stana do filmu organicky vnáší prvky komedie, což je zahráno velmi opravdově a poctivě. Opravdu mu věříte, že je agentem FBI, který stojí před životní výzvou – vystopovat a chytit Maxe Burdetta“. Na to Harrelson reaguje: „Když jsem se o filmu doslechl, ihned jsem se do něj zamiloval.

Je to vynikající film o krádeži. A pro mě osobně to byla zajímavá vyhlídka, hrát agenta FBI!“ Prostřednictvím role záporáka Henry Mooréa se herec Don Cheadle dostal s Ratnerem ke třetí vzájemné spolupráci (po Otec rodiny a Křižovatka smrti 2), aby zosobnil detroitského gangstera, který utekl na Bahamy. Brett Ratner odkrývá pozadí Cheadlova angažmá: „Když jsem dostal scénář, ihned jsem věděl, že Don bezpodmínečně musí hrát part Henry Mooréa. Věděl jsem, že do jeho postavy vdechne život. Postava původně byla bahamský gangster, ale Don přišel s myšlenkou, že by nebylo od věci z něj udělat chlapíkem z Detroitu, který se přestěhoval na Bahamy, aby rozšířil svou působnost“. A tak Don Cheadle velmi rychle podepsal smlouvu na tuto klíčovou roli. Pátou osobností, která rozšířila hvězdný herecký ansámbl o postavu Sophie, je britská herečka Naomie Harris, kterou diváci mohli minulý rok spatřit v thrilleru s hororovými prvky 28 dní poté od Danny Boylea. Ratner vzpomíná: „Hodně mi to připomíná práci na Otec rodiny. Tolik skvělých hereček se pokoušelo získat roli, kterou jim nakonec před očima ukradla Téa Leoni. A Naomie Harris udělala to samé!

Jeden z hlavních důvodů, který jí dal roli ve filmu, byla fungující chemie mezi ní a Woody Harrelsonem. Však uvidíte na plátně“. Další klíčová role přistála v klíně Troyi Garity, nedávno nominovanému na Zlatý Globus za vedlejší roli ve filmu A Soldier´s Girl. Garity, který je shodu okolností Ratnerův blízký přítel, vtipkuje: „Vždycky jsme si říkali, že by bylo báječné na něčem spolupracovat. Takže když mi Brett zavolal, že pro mě má tuhle skvělou vedlejší roli, bylo to příliš neuvěřitelné než aby to mohla být pravda. Ze začátku jsem si stěžoval na kde co, ale když mi řekl, že mě sváže do kozelce, zabalí a první lodí pošle do tropického ráje, už jsem ani minutu neváhal.“ Producent Beau Flynn závěrem poznamenává: „Tento film byl inspirován mnoha jinými. Například klasikou 30. a 40. let s rolemi ve stylu elektrizujících Andrey Hepburn a Spencer Tracy. A něco podobného se v tomhle filmu odehrává i mezi Piercem a Salmou. Myslím, že Brett Rattner má ohromující schopnost udělat z filmu opravdu příjemnou, chytrou a výjimečnou záležitost“. Celý rozhovor uzavírá režisér Ratner: „Film končí přesně jako francouzské filmy - divácká představivost je napnutá k prsknutí, co bude následovat. Těším se, až budu točit pokračování After the Sunrise!“

Stručný popis filmu