zavřít

Dlouhý popis filmu

V roce 1972 byla stanovena stupnice pro mimozemské kontakty. Nejvyšší, čtvrtý druh kontaktu, který znamená únos, nebyl nikdy prokázán a dostatečně zdokumentován. Až do teď.

Mimozemský kontakt nebo dokonce únosy? Téma plné senzací, vyvrácených tvrzení a spekulací stejně jako prokázaných nevysvětlitelných jevů, závažných svědectví a seriozních debat. Do kin se nyní chystá film, který je nejen založen na skutečných událostech, ale který využívá i originální reálné nahrávky představující ojedinělý a šokující důkazní materiál kontaktu čtvrtého druhu.

Mrazivé pozadí thrilleru
„Dobrý den, jmenuji se Milla Jovovich a ve filmu Čtvrtý druh hraji skutečnou postavu, doktorku Abigail Tylerovou. Některé záběry filmu jsou více než znepokojující . . .“, říká na začátku filmové upoutávky herecká hvězda Milla Jovovich. Přestože nejde o dokument, ale o hraný film, některé z předložených důkazů o kontaktu čtvrtého druhu, které se ve filmu objeví, jsou opravdu . . znepokojující.

Režisér Olatunde Osunsanmi se při práci na jednom ze svých filmů zcela náhodou dozvěděl o příběhu psycholožky, která při zkoumání poruch spánku u svých pacientů na Aljašce narazila na děsivé skutečnosti. Úžasných příběhů slyší filmaři při své práci opravdu hodně, tento byl ale výjimečný neuvěřitelným množstvím dokumenatce. Doktorka Abigail Tylerová se nejdříve odmítala ke svému případu vracet, nakonec ale podlehla tlaku a rozhodla se svůj příběh vyprávět i se všemi detaily a s poskytnutím veškeré dokumenatce a důkazních materiálů. To, co režisér slyšel, mu vyrazilo dech a začal okmažitě s přípravami na film Čtvrtý druh.

Psycholožka Abigail Tylerová s filmovou tváří Milly Jovovich pracovala s hypnózou. Své pacienty přiváděla během terapeutických sezeních do stavu, v němž se pacienti mohou oprostit od psychických bloků vědomí a snáze se díky tomu vyrovnat se svými problémy, případně si také vzpomenout na věci, které jsou jinak při vědomí již nedstupné. Tato sezení byla vždy nahrávána na videokameru.

Na podzim roku 2000 prováděla doktorka sérii takových sezení na Aljašce s pacienty trpícími poruchou spánku. Vyprávění lidí, kteří se neznali, byla podezřele podobná. Vždy večer před usnutím pozorovali oknem bílou sovu, pravděpodobně sovu sněžnou. Brzy po usnutí se probouzeli paralyzováni, slyšeli příšerné zvuky a hned po té byli uneseni neznámými útočníky. Další vzpomínky již mizí ve tmě. Pod vlivem hypnózy pak pacienti prožívali identický strach a hrůzu a shodovali se v dalších děsivých detailech.

Nezvyklé vzpomínky několika lidí vedly doktorku k dalšímu pátrání, při němž poměrně rychle narazila na dlouhou historii pohřešovaných a zmizelých lidí v daném regionu. Vysoký výskyt záhadných zmizení se datoval až do 60ých let a stejně neobvyklý byl i výskyt podivných jevů v jedné oblasti. Přes několikero vyšetřování, kterých se účastnily i federální úřady, nebyly případy nikdy objasněny. Desítky lidí jednoho dne prostě zmizely. Čím více psycholožka pátrala a porovnávala videonahrávky jednotlivých pacientů, tím více byla přesvědčena o zcela neuvěřitelné pravdě. Její pacienti prožili velmi traumatickou shodnou událost. Jejich zdokumentované příběhy tvořily přesvědčivý důkaz o tom, že byli uneseni mimozemskou inteligencí.

Přestože thriller Čtvrtý druh není dokument ale “pouze“ zfilmovaný příběh, neváhal režisér Osunsanmi použít ve svém filmu i nikdy nezveřejněné důkazy a originální videonahrávky pořízené doktorkou Abigail Tylerovou. Pro natáčení vyslechl děsivé zpovědi několika dalších svědků, jež se všechny shodovaly v nejmenších detailech.

Některé z hlášených aktivit mimozemské inteligence na území Aljašky:
V únoru roku 1965 sledoval důstojník Amerických vzdušných vojenských sil a jeho posádka vojenského letounu letu F-169 při své cestě z Anchorage do Japonska na radaru tři obrovské objekty. Objekty byly v dálce viditelné i zrakem. Po 30 minutách vizuálního kontaktu náhle zmizely rychlostí přes 2000 km/hod.

Fotografie důstojníka Amerických vzdušných vojenských sil Wendelle C. Stevense z roku 1972 zachycují nezvyklý a pravidelný létající objekt ve vzdušném prostoru Aljašky, který následně uprostřed letu zmizel.

V listopadu 1986 ve vzdušném prostoru u pobřeží Anchorage hlásil kapitán Kenju Terauchi a posádka Japonských aerolinek letu č. 1628 obrovskou mimozemskou loď, dvakrát větší než dopravní letadlo. Jejich pevné tvrzení je podloženo radarovými záznamy.

Stručný popis filmu