zavřít
upravit profil

Česká spojka - Podrobný popis

Anthony Hopkins a Chris Rock zachraňují svět přímo v Praze.

thriller, komedie, dobrodružný, akční

Dlouhý popis filmu

Jádro konceptu filmu Česká spojka vzniklo již ke konci 80. let. Podle producenta Jerryho Bruckheimera je nejobtížnější částí výroby filmu tvorba scénáře. "Je to skutečně ta nejnáročnější část produkce. V průběhu let jsme se setkali s bezpočtem skvělých nápadů, ale zpracovat je do zajímavého scénáře vyžaduje hodně času a důrazu na detaily, zejména pak v případě komedií. Když je scénář hotov, začínáme se zabývat otázkou, kdo bude ve filmu hrát, kdo vdechne scénáři život," říká Bruckheimer.

"Myslím si, že obsadit zároveň Anthonyho Hopkinse a Chrise Rocka byl úžasný nápad a představa spolupráce s těmito herci a Jerrym zároveň byla neodolatelná," dodává režisér Joel Schumacher, mezi jehož snímky patří hity jako Batman navždy, Volný pád, Čas zabíjet, Flawless nebo Tigerland. "S Jerrym jsme přátelé už od doby, kdy jsem točil film The Lost Boys. Tehdy mi zavolal, protože se mu film líbil, a od té doby jsme již mnohokrát uvažovali o společném projektu. Česká spojka byl skvělou příležitostí pro spolupráci a dohromady s Anthonym a Chrisem šlo o fantastickou kombinaci."

"Česká spojka je rozhodně zajímavý akční film. Ústřední agenti netvoří tradiční dvojici parťáků, protože k sobě nejsou navzájem nijak zvláště přátelští. Obsazení Anthonyho a Chrise už na první pohled prozrazuje, že se v tomto filmu ze špionážního prostředí objevuje zvláštní prvek v podobě nesourodého hlavního páru. Myslím, že to, co jsme do tohoto mixu přinesli, překonává hranice jednotlivých žánrů a slibuje unikátní zážitek. Je to něco nového a neotřelého."

"Jsem velkým fanouškem akčních filmů," vysvětluje svůj zájem o projekt Anthony Hopkins. "Mám rád filmy se Schwarzeneggerem nebo sérii o Indiana Jonesovi s Harrisonem Fordem, je to čistá zábava. Když se dívám na vážné snímky, často se nudím. Hrát v akčním filmu může být těžká práce, ale zároveň je to i vídaná změna a člověk si užije spoustu zábavy."

"Oakes a CIA mají jedinou možnost, jak vyřešit jejich problém, a tou je rychlá převýchova Jacka v osobu, která by byla schopna vydávat se za jeho dvojče. Oakes je staromódní a ví zcela přesně co chce. S "dětmi" jako je Jake již v minulosti pracoval a má pro ně trpělivost, protože umí rozeznat jejich hodnotu. Ví, že k tomuto výrostkovi musí být laskavý a vlídný, ale zároveň tvrdý a nekompromisní, aby jej vybičoval k potřebnému výkonu. Jake je chytrý, bystrý, ale také poplašený. Ve scéně, kde je spolu s Oakesem pronásledován, Chris velmi věrohodně zahrál zbabělce a vypadal při tom hodně legračně."

"Jakeova zaměstnání jsou značně nestabilní a jeho přítelkyně Julie už toho má dost," vysvětluje Chris Rock. "Nechce se s ní rozejít, proto přijme tuto bláznivou nabídku a doufá, že se mu podaří získat finanční zajištění a zároveň si udržet vztah.""Chrisův styl humoru je drsný a často překračuje meze, ale on sám je gentleman a velmi inteligentní muž," podotýká Schumacher. "V postavě Jaka Hayese je velmi mnoho z jeho osobnosti, ale ve chvílích, kdy měl být seriózní, se ujal skvěle i této role a myslím si, že překvapil i sám sebe."

"Kevin Pope je důstojný, vážný a velmi elegantní mladý muž a Chris jej zahrál výtečně," pokračuje Schumacher o Rockovi, který musel navíc ztvárnit ještě druhou identitu Kevina Pope - prodejce starožitností Michaela Turnera. "Věděl jsem, že pokud by nebyl se svým stylem hraní sám spokojen, byl by připraven na tom tvrdě pracovat."

Po obsazení všech rolí a sestavení produkčního týmu začalo na jaře 2001 natáčení. "Příběh se odehrává v New Yorku a v Praze, v obou městech jsme natáčeli," říká Schumacher. "Chtěli jsme využít všech výhod unikátní architektury a přirozené krásy Prahy, která jako město reflektuje svou historii," dodává Bruckheimer.

"Praha je jedním z nejkrásnějších měst na světě a i zdejší lidé k nám byli velmi vstříční. Během druhé světové války Hitler Prahu nebombardoval, proto je většina slavných architektonických skvostů nedotčených a Praha vypadá tak trochu jako pohádkové království," pokračuje Schumacher. "Mnoho scén bylo původně určeno pro interiéry, ale jakmile jsme se dostali do Prahy, došlo nám, že zde nemá smysl natáčet, pokud nezachytíme také okolní prostředí. Byl nám umožněn přístup na některá místa, kam se před námi nedostal žádný jiný filmový štáb."

"Praha je městem mostů. Karlův most je jedním z nejkrásnějších mostů na světě a mnoho lidí z celého světa se sjíždí do Prahy jenom proto, aby se po něm prošli. Rozhodl jsem se umístit jednu scénu na Střelecký ostrov, aby měli diváci možnost Karlův most spolu s velkou částí Prahy v pozadí zahlédnout."

Kvůli nepřízni počasí a změnám v časovém rozvrhu se některé scény, které měly být původně natáčeny v New Yorku, nakonec točily v Praze.

"Ve filmu se Julie do Prahy ani jednou nepodívá," podotýká její představitelka Kerry Washington. "Avšak díky tomu, že se scény z Grand Central Station natáčely v tomto městě, musela jsem i přesto cestu absolvovat. Připadá mi ironické, že jsem musela jet do Prahy, abych byla v New Yorku." Stejně jako ostatní členové filmového štábu však Washington ráda využila příležitosti Prahu navštívit.

Kromě Prahy se natáčelo také ve starém Chotěšovském klášteře, na blízkých chmelových polích nebo na Olšanském hřbitově, který je jedním z největších hřbitovů ve střední Evropě.

Stručný popis filmu