zavřít
upravit profil

Slzy slunce - Podrobný popis

Byl cvičen uposlechnout rozkazy. Stal se hrdinou tím, že se jim vzepřel.

thriller, akční, drama, válečný

Dlouhý popis filmu

Scénář k filmu Slzy slunce mě oslovil, protože ze začátku působí jako obyčejný příběh o záchranné akci, ale postupem času se vyvine v emocionálně silné a závažné lidské drama, které nutí k zamyšlení, říká vedoucí výroby Joe Roth.

Tento snímek se dotýká statečných činů a nesnadných morálních rozhodnutí, které byly podstatou filmů jako Zachraňte vojína Ryana! Je to především příběh o hrdinství, dodává producent Ian Bryce. Slzy slunce jsou prvním filmem o zvláštních jednotkách americké námořní pěchoty Navy SEALs, který se dočkal plné podpory a spolupráce od amerického námořnictva a Ministerstva obrany. Tento snímek je poctou Navy SEALs a všem lidem, kteří nás ochraňují a podnikají odvážné činy, aniž by se o nich mluvilo, říká režisér Antoine Fuqua. Chtěl jsem natočit film, který by ukázal lidem, že v armádě existují muži a ženy, díky jejichž úsilí si můžeme v klidu sednout k šálku ranní kávy. Bojují a umírají, aniž bychom znali jejich jména.

Tito muži se rozhodli jako lidské bytosti, ne jako vojáci. A film pojednává o důsledcích jejich volby, jejich snažení učinit správnou věc z pohledu člověka, nikoliv z pohledu vojenského důstojníka, říká představitel hlavní role Bruce Willis.

Když začali scénáristé Alex Lasker a Patrick Cirillo v roce 1995 psát k filmu scénář, jejich hlavní inspirací byl dobrodružný příběh Roberta Wiseho The Sand Pebbles se Stevem McQueenem v hlavní roli. Stejně jako tento film jsou i Slzy slunce příběhem odvážného bojovníka, který se snaží zachránit skupinu civilních obyvatel. Chtěl jsem ve scénáři zobrazit souboj vůle mezi tvrdým, zásadovým vojákem Watersem a soucitnou, humanisticky založenou doktorkou Kendricks, říká Lasker. Na začátku jsou to dva lidé s velmi odlišnými názory na věc. Pod vlivem okolností se však oba změní.

Waters je člověk, který vždy pouze plnil příkazy a udržoval si emocionální odstup od smrti a zkázy, které jej obklopovaly. Až dosud to považoval za součást své práce. Na této misi si však poprvé uvědomí, jaké utrpení prožívají lidé, které se snaží zachránit. Poprvé ve své kariéře zažívá vnitřní rozpor. Musí učinit velmi závažné rozhodnutí, zda se přiklonit k zásadám své práce nebo k humanitě, kterou během své pětadvacetileté kariéry u armády ztratil, vysvětluje producent Arnold Rifkin.

Kombinace tvrdé akce a lidských emocí umožňuje filmu působit na diváka v několika různých rovinách, vysvětluje Rifkin. Začínáte s úmyslem lidi pobavit. Poté doufáte, že se vám u nich podaří také vyvolat emoce a soucit.

Ačkoliv je příběh fiktivní, je pravdivým obrazem současného dění. V tomto případě jde o nepokoje, které v posledních třiceti letech ovlivnily určité oblasti Afriky. Občanské války, etnické čistky a jiná zvěrstva se dočkávají jen zřídka větší pozornosti v západních médiích, protože žurnalisté bývají často mezi prvními oběťmi těchto konfliktů. Toto byla příležitost ukázat, jak příšerné věci se během těchto události dějí, vysvětluje Bryce.

Pro Fuqua, který se před natáčením filmu věnoval důkladnému studiu současných problémů afrického kontinentu, je film akčním dobrodružstvím i lidským dramatem o lidech, kteří prožili neskutečné hrůzy. Abych získal představu, čím tito lidé prošli, sehnal jsem si obrazovou knihu The Silence. Jsou tam jen fotografie, žádný text. Ale je to otřesné svědectví. Po celou dobu natáčení jsem ji měl u sebe a každý den před příchodem na scénu jsem si v ní listoval. Byl to pro mě obrovský zdroj inspirace.

Podle Willise se liší Slzy slunce od ostatních akčních filmů díky Fuquově zapálení a odevzdanosti projektu. Režisér například trval na tom, aby byli představiteli afrických uprchlíků skuteční obyvatelé Afriky, z nichž měla většina podobné zkušenosti jako postavy, které ve filmu ztvárnili. Někteří z nich viděli na vlastní oči vyvraždění jejich rodin. Jiní byli občanskou válkou a nepokoji donuceni k životu ve vyhnanství. Jsem opravdu rád, že neobsadili do rolí Afričanů hollywoodské herce, říká Sammi Rotibi, který hraje Arthura Azuku. Posunulo nás to na úplně jinou úroveň. Když člověk slyší jejich příběhy… bylo to tak smutné a neskutečné. Dostalo nás to přímo do děje.

Přestože film pojednává o fiktivní situaci, odehrálo se v Africe mnoho událostí, které byly podobné této, podotýká technická poradkyně Nkeonye Nwankwo. Během natáčení jsme zažili mnoho emocionálně silných okamžiků. Při natáčení scény, ve které je spálena vesnice, se několik lidí, kteří byli v minulosti svědky podobné události, psychicky zhroutilo. Plakali celý den.

Všichni představitelé členů vojenské jednotky pod velením Waterse podstoupili speciální vojenský výcvik, aby své role mohli ztvárnil co nejvěrněji. Jejich instruktorem byl vojenský veterán Harry Humphries, který strávil u Navy SEALs 16 let a jako vojenský technický poradce se v minulosti podílel na filmech jako Černý jestřáb sestřelen nebo G. I. Jane.

Byla to skvělá skupina lidí, kterou navíc vedl Bruce Willis, říká Humphries. Dostali jsme dva týdny, abychom se mohli zaměřit na trénink specifických dovedností, které vyžadoval tento film. Všechny zbraně, válečné taktiky a bojové techniky, se kterými se měli herci ve filmu setkat, uměli po skončení dvoutýdenního tréninku bezchybně ovládat. Po dobu natáčení pak zůstávali herci ve svých rolích – i mimo kameru se navzájem oslovovali svými filmovými přezdívkami.

Dlouho jsem čekal na příležitost pracovat na podobném filmu, dodává Humphries. Ukazuje, že mariňáci nejsou jako stroje. Jsou to lidské bytosti. Chci, aby publikum vidělo, jací jsou doopravdy, s jakou profesionalitou pracují a kolik je v nich lidskosti.

Po procestování mnoha různorodých lokalit byla jako nejvhodnější místo pro natáčení zvolena Havaj. Havaj jsme vybrali díky podobným klimatickým podmínkám a nadmořské výšce. Deštný prales je k nerozeznání podobný tomu africkému, říká hlavní výtvarnice Naomi Shohan.

Ostrov Oahu nabízel kromě ideálních podmínek také spoustu zajímavých míst. Mezi mnohé lokace, kde natáčení probíhalo, patří údolí Waikane, džungle okolo oblíbených vodopádů Manoa, údolí Maunawili a ranč Kualoa, který posloužil již při natáčení filmů Jurský park nebo Kód Navajo.

Stručný popis filmu