zavřít

Dlouhý popis filmu

Willie a Marcus jsou dva kamarádi, kriminálníci, kteří se každý rok na Vánoce převlečou za Santu a jeho elfa a nechají se najmout do velkého nákupního centra. Každý den „chodí do práce“ a „plní dětská přání“. Až na to, že Willie a Marcus děti nesnáší a jejich záměr není až tak humánní, jak by se zdálo. Jejich jedinou myšlenkou je vykrást trezor a napakovat se na Štědrý den.

A ani letošní Vánoce tomu není jinak. Je tu opět převlek Santy a jeho elfa, samozřejmě prosperující nákupní centrum a Willie a Marcus se ucházejí o práci. Manažer obchoďáku (Bob Chipeska) je vůči nim trochu skeptický, ale nakonec se dohodnou. To by však nebyl Willie, kdyby nepředvedl alespoň některý ze svých úletů – do práce chodí věčně nalitý, na děti řve: „Pojď, ať tu není fronta jako ne registru aut! Hejbni sebou!“, v převlékacích kabinkách si to rozdává se zákaznicemi a je jen otázkou štěstí, jestli pozvrací děti Santu nebo Santa děti. A Marcusovi už to také začíná lézt krkem.

Šéfovi ochranky nákupního centra (Gin) tito dva chlápkové moc nesedí, zjistí si tedy o nich pravdu, což dokáže rychle obrátit ve svůj prospěch - vyžaduje podíl na zisku z vykradeného trezoru. Pak je tu také osmiletý chlapec, kterému se nelíbí Santovo chování a snaží se mu vysvětlit pravý význam Vánoc. Vezme ho k sobě domů a navzdory Willieho opilství a averzi k dětem spolu zažijí skutečné přátelství a Willie pozná pravé lidské hodnoty.

Konečně nastal den, kdy se Willie a Marcus chystají vykrást nákupní centrum. Jenže Marcusovi se nezamlouvá vidina rozděleného zisku. Zbaví se tedy Gina a to samé chystá i na Willieho. Už na něj míří pistolí, když…

Hlavní role Willieho se skvěle zhostil Billy Bob Thorton, známý z filmů Dead Man, Levity či Intolerable Cruelty. Jeho Santa je skutečně oplzlý, sprostý a perverzní ochlasta, který bere Vánoce pouze jako čas, kdy si může zase něco vydělat. Billy se nesnažil jakýmkoliv způsobem zalíbit divákům, což právě podtrhuje smysl tohoto filmu – nehrát si na něco, co nejsme, a nepodléhat společenským konvencím. Santy elfa, Marcuse, si zahrál Tony Cox – černošský liliput, který se u nás proslavil zejména filmem Já, mé druhé já a Irena (Me, Myself and Irene, 2000). Film Santa je úchyl! byl také poslední hereckou příležitostí Johna Rittera – vynikajícího televizního a filmového herce, který si s Billy Bobem Thortonem již jednou zahrál ve filmu Sling Blade (1996). John Ritter zemřel v roce 2003 ve věku nedožitých 55 let.

Scénáristé filmu – John Requa a Glenn Ficarda, se setkali již dříve při tvorbě scénáře k filmu Cats & Dogs (2001). S režisérem Terry Zwigoffem si při přípravě Santy vyzkoušeli první, avšak úspěšnou spolupráci. V oblasti produkce si pak Terry Zwigoff nemohl přát lepší partnery: James Cameron – známý producent (např. The Ladyskiller, 2004; The Big Lebowski, 1998), režisér (Xena: Warrior Princess, 1995) i herec (The Quick and The Dead, 1995); Bob Weinstein – producent (Fahrenheit 9/11, 2004; Kill Bill 1 a 2, 2003, 2004; Shakespeare in Love, 1998, Good Will Hunting, 1997, apod.), režisér a scénárista (Playing for Keeps, 1986) a Sarah Aubrey, jíž byl Santa producentskou prvotinou.

Stručný popis filmu