zavřít
upravit profil

Plnou parou vzad! - Podrobný popis

Vypadalo to na báječnou prázdninovou cestu po Karibiku, ale ukazuje se, že spolucestující nejsou úplně standardní výletníci. Ještě, že je tu švédský bikini team…

komedie

Dlouhý popis filmu

Bláznivá komedie o strastiplné plavbě za opravdovou láskou (nebo alespoň kvalitním sexem) uvádí oscarovou hvězdu Cubu Goodinga, Jr. v hlavní roli osamělého, dobře situovaného mladíka Jerryho. Partnery populárního černošského herce, kterého známe z filmů Jerry Maguire nebo Pearl Harbor, se stali Horatio Sanz (Road Trip) v roli hrdinova nejlepšího přítele Nicka, Roselyn Sanchez (Křižovatka smrti 2) a Viveca Fox (Den nezávislosti) coby dívky, o jejíž přízeň se hrdina uchází. Hvězdné obsazení doplňuje Lin Shaye (Blbý a blbější, Něco na té Mary je) v roli zmužilé trenérky a Playmate Victoria Silvstedt coby kráska, která málem zlomí srdce Nickovi. Role homosexuálního svůdce Lloyda se s nadhledem ujal legendární bývalý představitel agenta 007 Jamese Bonda - Roger Moore.

Producenty oddechového snímku s odlehčenou prázdninovou atmosférou jsou Gerhard Schmidt z německé společnosti International West Pictures a Brad Krevoy, jeden ze zakladatelů americké nezávislé produkční společnosti Motion Picture Corporation of America (MPCA). Krevoy má na svém kontě tak divácky úspěšné snímky jako je Blbý a blbější s Jimem Carrey a Kingpin s Woodym Harrelsonem, které jsou dílem bratří Farellyových, komedii Z džungle do džungle s Timem Allenem nebo náročněji laděný snímek Albino Alligator, který režíroval Kevin Spacey. Film natočil jako svůj režijní debut Mort Nathan, který se proslavil především jako scenárista Kingpinu.

Brad Krevoy, který začínal ve společnosti Concorde Pictures u proslulého režiséra a producenta Rogera Cormana, za svou dosavadní kariéru produkčně zaštítil víc než 50 filmových a televizních projektů, jež vydělaly celkem 300 milionů dolarů. Mohl tedy směle důvěřovat svému instinktu, který mu říkal, že dokáže udělat další divácký hit z příběhu o dvojici seznámení chtivých heterosexuálů, kteří se náhodou ocitnou na lodi plné nadržených gayů. K realizaci své nové komedie přizval Krevoy zkušeného německého kolegu - producenta Gerharda Schmidta, díky jehož aktivitě se mohlo začít natáčet už na začátku května 2001 nejen v Brazílii, ale i v německém Kolíně nad Rýnem a v Řecku, a ukončit natáčení v červenci téhož roku.

Už na samém počátku příprav projektu se Krevoy se Schmidtem spojili s osvědčeným scenáristou a producentem Mortem Nathanem, který je dvojnásobným držitelem ceny Emmy a Zlatého glóbu. Ten spolu s debutujícím, talentovaným Williamem Bigelowem napsal scénář, ve kterém své bohaté dosavadní zkušenosti znovu vložil do služeb divácky vděčné podívané. Jako poradci, který se podílel na scénářích komedií Můj oblíbený Marťan a Přeber si to a který získal úspěch jako scenárista komedie bratří Farellyových Kingpin, bylo Nathanovi jasné, že i tentokrát využije stejných, klasicky osvědčených prvků jako předtím.

V centru jeho pozornosti se tedy znovu ocitla dvojice odlišných hlavních charakterů, jeden - Jerry - romantičtější a druhý - Nick - komediálnější. Ty postupují za společným cílem, ale přesto neustále vstupují do konfliktu se sebou navzájem i s celým okolním světem. Prapříčinou všech potíží Jerryho a Nicka, kteří jsou na pevnině dobrými kamarády, je skutečnost, že se ocitnou v nesprávnou dobu na nesprávném místě. Zápletka se odvíjí od motivu špatných předpokladů a nedorozumění. Kamarádi se domnívají, že právě prázdninová plavba lodí je přesně tím pravým okamžikem, kdy jejich životy konečně dostanou správný směr. V milostných vztazích na tom totiž nejsou momentálně zrovna nejlépe a zdá se jim, že na palubě výletní lodi se musí logicky nacházet hned několik osamělých žen, které touží po seznámení.

Vysněná dovolená prosluněná milostným dobrodružstvím se však pro Jerryho a Nicka mění v nekonečnou noční můru - ovšem jen do okamžiku, kdy pochopí, že být považován za někoho jiného je vlastně výhoda. Vůči homosexuálům přece ženy ztrácejí ostražitost, kterou přirozeně uplatňují vůči všem cizím mužům a jsou snadněji přístupné. I tento navenek logický nápad má ovšem háčky, které Jerrymu a Nickovi pořádně zkomplikují situaci.

V každém příběhu musí být atraktivní hlavní postavy obklopeny zajímavými spoluhráči. Loď - prostředí, ve kterém hrdinové doslova i obrazně ztratí půdu pod nohama, nabízela pro většinu vyprávěcího času a rozehrání řady komických situací ideálně ohraničenou hrací plochu. Osazenstvo lodi je tvořené na jedné straně cestujícími a na druhé členy posádky a animačního týmu, v nečekaném okamžiku je však obohaceno i o hrdiny tolik postrádaný ženský element - skupinku krásných švédských "koupajících se krásek". Kombinatorika náhodných i pečlivě připravených setkání a rozličných nedorozumění v takovém prostoru a s takovými postavami samozřejmě vrchovatě postačuje k rozehrání příběhu, při kterém se divák nemůže nudit.

Komedie Plnou parou vzad! se měla stát režijním debutem Morta Nathana. Ten ze svých zkušeností věděl, že i sebelépe zvolené prostředí, kvalitně napsané charaktery a vtipné dialogy mu budou k ničemu, když jim nedokáže dodat lesk a dynamiku správným hereckým obsazením. Za rozhodující považují tvůrci filmu okamžik, kdy se jim pro svou myšlenku podařilo získal Cubu Goodinga, Jr. Černošská hvězda, která se v posledních letech vedle dramatických rolí důsledně věnuje i komediálním partům a která má vedle řady jiných ocenění na svém kontě i Oscara za vedlejší roli v komedii Jerry Maguire, přijala možnost zahrát si v oddechové prázdninové komedii s nadšením.

Rovnocenným protihráčem se Goodingovi ukázal být u nás nepříliš známý Horazio Sanz - herec, který si získal popularitu účinkováním v proslulé televizní show Saturday Night Live a kterého čeští diváci znají coby nezapomenutelného muže s francouzskými tousty ze studentské komedie Road Trip (2000, režie Todd Philips) - snímku, k jehož svérázně uvolněnému humoru producenti Plnou parou vzad! odkazují už názvem filmu - Boat Trip.

Protože se žádná bláznivá komedie o potížích s láskou neobejde bez krásných hereček, angažovali tvůrci do vedlejších rolí hned několik půvabných hvězd se smyslem pro humor. V roli Gabrielle exceluje rodačka z portorického San Juanu Roselyn Sanchez, která se nejdřív prosadila v reklamě a v televizi, a kterou jsme i v českých kinech mohli vidět po boku Jackieho Chana coby svůdnou tajnou agentku Isabellu v akční komedii Křižovatka smrti 2 (2000).

Ani Vivica A. Fox, která si zahrála Jerryho sebestřednou snoubenku Felicii, nám není neznámá: dobře si ji pamatujeme jako statečnou přítelkyni Willa Smithe z výpravné sci-fi Rolanda Emmericha Den nezávislosti (1997).

Lin Shaye, která ve filmu ztvárnila roli krásné Sonji, debutovala ve westernové komedii Jacka Nicholsona Utečeme na jih (1978). Dostala se do povědomí díky svému bratrovi Robertu Shayeovi z produkční společnosti New Line Cinema, který ji v roce 1994 získal popularitu tím, že ji doporučil bratrům Farellyovým do hereckého ansámblu jejich komedie Blbý a blbější (kterou produkoval i producent filmu Plnou parou vzad! - Brad Krevoy). Objevila se i v dalších filmech této bratrské autorské dvojice - v komediích Něco na té Mary je, Já, mé druhé já a Irena a nejnověji Say It Isn't So.

Kolekci krásek na palubě doplňuje Švédka Victoria Silvstedt (Inga), která měla zatím zkušenosti především z modelingu (spolupracuje např. s Playboyem, v jehož prosincovém čísle na sebe strhla pozornost už v roce 1996).

Za jednu z nejzábavnějších vedlejších postav v komedii Plnou parou vzad! považuje režisér Mort Nathan - elegantního gaye Lloyda, který se začne intenzivně zajímat o osamělého Nicka. Tuto roli s potěšením a nadhledem přijal Roger Moore - charismatický herecký veterán, kterého v letech 1973-1985 proslavila role mužného agenta 007 Jamese Bonda, ve které vystřídal Seana Conneryho a George Lazenbyho. Byl to prý právě Moore, který měl před časem nápad obsadit jako Bonda Cubu Goodinga, Jr. Příliš smělá koncepce "černého 007" však narazila na odpor producentů a roli nakonec získal Pierce Brosnan. Jako vyslanec UNICEF pokračuje tento rodilý Brit, který se stále aktivně věnuje herecké práci a který loni v říjnu oslavil pětasedmdesátiny, v tradici velkých hereckých hvězd (Audrey Hepburn, Peter Ustinov) angažujících se v této mezinárodní dobročinné organizaci.

Stručný popis filmu