zavřít

Dlouhý popis filmu

Třetí díl filmové ságy o nebezpečném putování, jehož cílem má být zničení prokletého prstenu, završuje celou cestu hobita Froda.

Ten získal od svého příbuzného Bilba magický prsten, po kterém touží temný Sauron, a tak se dostal do samotného centra souboje mezi silami světla a temnot.

Frodo jako vůdce společenství složeného z jeho přátel: kouzelníka, elfa, trpaslíka a dalších pomocníků pokračuje v cestě na vrchol sopky, aby zde prsten jednou provždy zničil.

Ještě nikdy však nebyl jeho úkol tak závislý na úspěchu přátel. Sauronovy legie se valí krajem a pokud Aragorn nezmobilizuje svoji odvahu stát se králem, pokud Théoden nedorazí včas s rohanskými bojovníky a pokud Eowyn a Smíšek nedosáhnou svého cíle, bude jeho cesta možná zbytečná.

A pak je tu ještě neustálá snaha prstenu zkoušet integritu Frodovy duše a vystavuje ho jednomu pokušení za druhým.

"Celých sedm let jsem strávil psaním, režírováním a produkováním této trilogie. Bylo to vyčerpávající období, které se svojí náročností zas až tolik nelišilo od dobrodružství Froda a Sama. Moc jsme toho nenaspali, normální život se nám poněkud vzdálil a byly chvíle kdy jsme se jeden druhého ptali, zda dokážeme dojít na konec cesty. Po dvou letech přípravných prací následovalo dvěstěsedmdesátčtyři dní samotného natáčení, načež následovaly dva roky postprodukce. Dnes jsem rád, že mohu tuto trilogii vyslat do světa. Opustila moje ruce, aby se stala majetkem všech těch, kteří mají rádi Tolkienovy knihy, a aby si z této trilogie vzala současná i budoucí generace to, co uzná za vhodné, stejně jako z Tolkienových knih.

O PRODUKCI
Kniha a stříbrné plátno

Jeden prsten vládne všem, Jeden jim všem káže. Jeden všechny přivede, do temnoty sváže. Překlad: Stanislava Pošustová

Po desetiletí živila tato slova fantazii a utvářela sny více než stovky milionů čtenářů po celém světě. Ti si je přečetli poprvé roku 1953 v románu Společenství prstenu, který napsal J.R.R. Tolkien jako první díl trilogie Pána prstenů.

Tolkienovo dílo bylo pro generace čtenářů zásadním ukazatelem na jejich cestě životem, protože jim umožnilo definovat si pro sebe archetyp boje mezi dobrem a zlem. Také díky tomu byl Pán prstenů čtenáři označen za knihu století. Zároveň také Tolkien položil základní kámen žánru fantasy, stvořil zcela nový a vzrušujícím způsobem skutečný svět. Jeho hlavním hrdinou je hobit Frodo Pytlík, který se ve své vlastní domovině zvané Středozemě dostal do samotného centra bitvy mytických proporcí. Bude muset během svého putování prokázat, že moc přátelství a individuální odvahy dokáže úspěšně čelit i těm nejničivějším silám temnoty.

Filmový epos, který byl natočen podle Tolkienovy legendární trilogie, se stal jedním z nejkolosálnějších počinů jaké kdy spatřily přítmí kin. Mytické události, krajiny a stvoření vzešlá z Tolkienovy fantazie, to všechno si vyžádalo čtyři desetiletí trvající vývoj filmových technologií, než jsme se dostali na úroveň, kdy je možno převést je bez úhony na plátno.

Filmovou trilogii Pán prstenů napsal, režíroval a produkoval Peter Jackson, který se rozhodl v zájmu zachování integrity příběhu natočit všechny tři díly naráz. Brzy proto bude následovat závěrečný příběh: Návrat krále.

Filmový kouzelník v těle hobita
"Štáb o mně často hovořil jako o hobitovi. Nepochybuji o tom, že si jenom dělali legraci, ale musím přiznat, že něco ze životní filozofie hobitů je mi blízké. Dobré jídlo a pohodlná židle před krbem, tím nikdy nepohrdnu. Obzvlášť po natočení tří filmů v jednom zátahu." Peter Jackson

Není pochyb po tom, že hlavním hybatelem celé hobití cine-ságy byl scenárista a režisér Peter Jackson.
Narodil se 31. října 1961 ve Wellingtonu na Novém Zélandě. Od svých devíti let natáčel amatérské videosnímky, ve kterých s přáteli hrál, a sám si k nim s oblibou vytvářel především latexové masky. Podporován rodiči vrhl se roku 1983 do natáčení své celovečerní prvotiny Bad Taste - kanibalové z vesmíru o lidožravých mimozemšťanech v modrých košilích a za čtyři roky ji dokončil.
Dalším počinem byl krutý pohled do zákulisní estrádní show - komediální loutkový muzikál pro dospělé Meet The Feebles, ve kterém moucha novinářka svačí čerstvé exkrementy a explodující vnitřnosti provázejí představení. Na vrchol se však dostal extrémním splatter komediohororem o boji dvou mladých lidí za jejich lásku ve vile plné zombie Braindead - živí mrtví. Pak se zklidnil. Následovalo pubertální drama dvou dívek, které vyřeší své problémy cihlou, za jehož scénář byl spolu s Frances Walshovou nominován na Oscara (Andělské bytosti). Do jacksonovy filmografie patří také nepříliš úspěšný komediohoror Přízraky a paradokument Zapomenuté stříbro.

"Chtěl jsem na plátno převést všechny nejsilnější okamžiky z Tolkienových knih a pomocí moderních technologií tak, aby diváci zažili v kině věci, které se jim tam ještě nikdy nepřihodily."

Když odečteme čas na přesvědčení studií, že tento obří projekt se jim vyplatí, můžeme suše konstatovat, že Jackson s projektem strávil sedm let života. Jak sám říká "To je to nejmenší, co může člověk pro Tolkiena udělat." Jen sepsání všech tří scénářů zabralo Jacksonovi, Fran Walshové a Phillipě Boyensové tři roky. Možná také proto, že, jak Jackson říká, "Jsem nechtěl dát divákům něco jako standartní fantasy film, chtěl jsem být ve výrazu mnohem realističtější." I při samotném natáčení jsem se neustále vracel k Tolkienovým knihám. Kdykoli jsme točili nějakou scénu, ihned jsme přečetli příslušnou kapitolu a vždy jsme v ní našli inspiraci.

Philippa Boyensová říká "Čím vícekrát čtete Tolkienovy knihy, tím komplexnějším dojmem na vás působí."

O PŘÍBĚHU TŘETÍ ČÁSTI
Loajalita, osud a naděje

"Na jedné straně tu máme obrovské bitvy a na druhé straně dva malé hobity Froda a Sama, kteří doslova po kolenou ztékají horu. Vztah těchto dvou hrdinů je srdcem celého příběhu." Peter Jackson

Peter Jackson tvrdí, že nejvíce ze všech tří částí Tolkienovy ságy se Návrat krále drží podstaty Tolkienovy spisovatelské vize. Všechny osudy postav se blíží ke svému vyvrcholení tak, jak je Tolkien předestřel ve svých knihách. Už nikdy nebudou těmi samými lidmi jako v době, kdy se pro své dobrodružství rozhodli. "Návrat krále je nejemocionálnější částí série," říká Peter Jackson. A producent Barrie M. Osborne ho doplňuje s tím, že nejzajímavější bude pro diváka otázka neustále se prolínající třetím dílem: která postava uspěje a která se řítí do tragédie. To je podle něj důvod, proč budou diváci napjatí jako nikdy.

Váhající král
Název Návrat krále vychází z postavy Aragorna, kterého hraje Viggo Mortensen. Když se uvolní trůn gondorského království znamená to, že se celá země blíží k hranici nezadržitelného úpadku. Vždyť co jiného zbývá zemi, která ztratí krále? Za normálních okolností by se tato situace dala připustit. Jenže svět není v normální situaci - každou chvíli mu hrozí zotročení ze strany Sauronových tlup. A právě Aragorn je jediným, kdo může ovládnutím gondorského království postavit do Sauronovy cesty mocnou překážku. Jenže Aragorn zároveň dobře ví, že stát se králem znamená přijmout moc a tudíž i pokušení z moci vyplývající. Protože nic neumí Sauron lépe, než zneužívat těch, kteří po moci touží. Je Aragorn dost silný na to být dobrým králem? A ještě zásadněji, je dost silný na to odolat pokušení královské moci? Nikdo o tom nepochybuje tak silně jako právě on.

Rovnováha mezi dobrem a zlem
Frodo je nositelem prstenu. Většina bytostí, kterými je obklopen, by si ho okamžitě nasadila a nechala se unášet slastí z jeho vlastnictví. Frodo by nic neudělal raději. Bohužel právě on je tím, kdo ho musí zničit. Elijah Wood, který ho představuje, říká "V podstatě jsme svědky Frodovy naprosté změny a to až do bodu, kdy Frodo přestává být Frodem." A to má ještě po svém boku neustálou připomínku toho, co se stane s vlastníkem prstenu, který propadne jeho rozkladnému kouzlu - Gluma. Spoluscenáristka Philippa Boyensová říká, že díky tomu má Frodo před očima jasnou představu toho, jakou mocí prsten disponuje. Naštěstí má po svém boku také Sama a uklidňuje ho proto vědomí, že pokud je nemilosrdný osud nerozdělí, tak mu přítel kdykoli přispěchá na pomoc. Frodo se tedy má o koho opřít. A oba společně nemají jinou možnost než pokračovat v cestě, kterou začali - v cestě ke zničení prstenu.

Legendy a jejich herci "Pán prstenů od herců vyžaduje, aby uměli bojovat sečnou zbraní, jezdit na koni, na kánoi, naučit se cizí jazyk používaný ve Středozemi a slézat vrcholky hor. K tomu všemu ještě musejí být schopni.

Stručný popis filmu