zavřít
upravit profil

Na pokraji smrti - Podrobný popis

Steven Seagal a banda hrdlořezů musí ubránit Nový Alcatraz před teroristy, kteří ho chtějí dobýt!

thriller, akční, kriminální

Dlouhý popis filmu

Přestože byl film Na pokraji smrti původně zamýšlen jako směsice tvrdé a nekompromisní akce, scénárista a režisér Don Michael Paul se rozhodl ustoupit od extrémů akčního žánru a vložit do příběhu více zábavy.

| „Steven v minulosti natočil hodně drsných akčních snímků. Já jsem se ale snažil film do jisté míry odlehčit,“ vysvětluje Paul.

| Role Saši Petroseviče byla pro Stevena Seagala jako stvořená. Jeho zkušenosti, které získal během patnáctileté herecké kariéry, se staly dobrým základem pro věrné ztvárnění postavy Petroseviče - muže, který chce pomstít smrt své manželky.

| „Saša je více zranitelný a citlivý, tím se odlišuje od všech ostatních postav, které jsem doposud hrál," říká Seagal.

| Díky své nezdolné touze po odplatě se Saša dostává do mnoha obtížných situací. V jednom okamžiku se připlete do přestřelky s ostatními agenty FBI, během níž kryje vlastním tělem zločince Nicka, se kterým se v minulosti spřátelil. Tento incident jej zavede na pokraj smrti a posléze i za mříže nejstřeženější věznice na světě. I zde však pokračuje jeho práce tajného agenta a Saša se mezi zdmi vězení setká tváří v tvář s chladnokrevným zabijákem, který ohrožuje život soudce Nejvyššího soudu USA.

| „Pokud je hlavní postavou ve filmu člověk, kterého žene kupředu velmi prostá motivace, potřebujete pro roli herce, jež se stal postupem času ikonou. A přesně to je Steven Seagal," podotýká režisér Don Michael Paul. „Na Stevena se stačí podívat a aniž by otevřel ústa, říká naprosto vše."

| „V některých případech mám s postavami, které hraji, hodně společného," říká Seagal. „Pro herce je občas těžké oprostit se při hraní od některých osobnostních rysů."

| Stejně talentovaného herce potřebovali filmaři i pro roli Sašova úhlavního nepřítele Donnyho Johnsona - psychopata, který dříve působil jako zaměstnanec Federálního úřadu pro vězeňství a nyní stojí v čele zákeřného komanda. Přestože se herec Morris Chestnut objevil již v mnoha filmech různých žánrů, tentokrát se poprvé představí v roli záporného hrdiny. „V jednom okamžiku má Donny důvěru v celý systém, pak ji ale ztratí a do popředí se dostává temná stránka jeho osobnosti," vysvětluje Chestnut. Ve filmu využije Donny příležitosti vniknout do nově otevřené věznice a splnit si svůj sen o finanční nezávislosti.

| Role Sašova přítele Nicka se zhostila hvězda rapové hudby Ja Rule. „Nick je velmi mazaný a jeho povaha je tak trochu gangsterská. Mám s ním hodně společného a do jeho postavy jsem se snažil vložit část své osobnosti," podotýká herec a hudebník v jedné osobě.

| Dalším z důležitých aktérů filmu je samotná věznice. "Nový Alcatraz" je otevřen třicet let poté, co byl ve své původní podobě uzavřen pro nehumánní zacházení s vězni. Zdokonalená a nejmodernější technikou vybavená věznice má sloužit jako místo pro nejnebezpečnější zločince v zemi. „Naším záměrem bylo ukázat věznici v podobě, v jaké by se pravděpodobně nacházela dnes – na špičkové technické úrovni," vysvětluje režisér Paul. Částí této věznice budoucnosti je i novodobá cela smrti, nazývaná "Slaughterhouse Five". Odsouzenci si zde mohou vybrat z pěti různých způsobů popravy - oběšením, popravčí četou, smrtící injekcí, plynem nebo elektrickým proudem.

| Film Na pokraji smrti je plný vzrušujících akčních scén. Patří k nim například souboj Donnyho a Saši ve velké výšce nebo pád helikoptéry na budovu vězení, při kterém vrtulník na okamžik uvízne v jejím stropě. „Byl to opravdový vrtulník Huey. Museli jsme jej rozebrat na 22 částí a pak jej znovu složit dohromady mezi trámy," vzpomíná Paul. „Umístit jej do této krkolomné polohy a následně způsobit jeho pád na zem byl úkol hodný stavebního inženýra.“

| Přestože se film odehrává na ostrově Alcatraz, k natáčení byla použita opuštěná věznice v Berlíně. Příležitosti natočit snímek v Evropě režisér Paul rád využil. „Právě díky tomu bylo natáčení tak vzrušující,“ říká. „Hned na začátku jsem si řekl ‚OK, tak teď musím přesvědčit ty miliony lidí, kteří se na tenhle film budou dívat, že jsme ve skutečnosti v Alcatrazu‘.“ Po dlouhém a intenzívním hledání vhodného místa byla jako nejvhodnější náhrada slavné americké pevnosti vybrána bývalá věznice, používaná v minulosti obávanou východoněmeckou policií Stasi.

| Filmaři i herci věří, že se jim kombinací dechberoucích akčních scén a jednoduchého příběhu o pomstě a záchraně podařilo natočit zábavný a poutavý film. „Chtěl jsem, aby se publikum bavilo. Tento snímek si nečiní nároky být nějak zvlášť vážný či náročný, je to prostě kus solidní zábavy. To je to, čeho jsem chtěl docílit – na těch pár hodin pobavit lidi a umožnit jim zapomenout na všechny absurdnosti tohoto světa,“ dodává scénárista a režisér Paul.

Stručný popis filmu