zavřít

Dlouhý popis filmu

Kreativní tým, který připravoval film Na křídlech vážky od počátku věděl, že chce vyprávět zvláštní příběh. "Co se s námi stane po smrti je jedna z největších otázek lidské existence," říká režisér Tom Shadyac. "Když se o tom s lidmi bavíte, zjistíte, že každý má nějakou zkušenost, která se nedá vysvětlit. Byl jsem se svou matkou, když umírala, a všichni, kdo jsme tehdy byli v místnosti, jsme ji viděli odplouvat. Byla to magická, neuvěřitelná zkušenost. Donutilo nás to přemýšlet o tom, že neexistují pouze věci, kterých se můžeme dotknout."

Na křídlech vážky je pro režiséra, který se proslavil především nenáročnými komediemi Ace Ventura: Zvířecí detektiv, Zamilovaný profesor a Lhář, lhář, krok jinam. Tvrdí však, že je to nejlepší scénář, který se mu za osmnáct let dostal do rukou a který prostě musel natočit.

Největší problém, který tvůrci museli řešit, bylo obsazení hlavní role doktora Darrowa. Tento racionální a disciplinovaný muž je najednou konfrontovaný s něčím, co přesahuje jeho rozumové chápání a co ho donutí přehodnotit celý život. "Rozhodl jsem se pro Kevina Costnera, protože je přímý a chlapský a zároveň má v sobě něžnost a přístupnost," říká Tom Shadyac.

Kevin Costner se rozhodl roli přijmout, když si přečetl scénář. „Pro mě je nejdůležitější uvěřit dialogům," říká herec. „Tento scénář měl velice upřímné dialogy a mnoho vyhrocených situací. Postavy Joea a Emily jsou velmi silné."

Obdivuhodný instinkt prokázal Tom Shadynac i při obsazení Kathy Bates do role Joeovy sousedky Miriam Belmontové. „Když jsem četl poslední verzi scénáře, napsal jsem si její jméno velkými písmeny. Byl jsem opravdu šťastný, když souhlasila, ale zároveň jsem byl trochu nervózní, že ji mám režírovat. Pořád jsem si musel říkat, stojím tady s Kate Bates… Ale ona nám to všem usnadnila. Spolu s Kevinem byli úžasní."

Důležitou postavou celého příběhu je sestra Madeline, kterou hraje Linda Hunt. „Pomůže Joeovi i divákům porozumět tomu, jaké jsou zkušenosti z prahu smrti," říká producent Mark Johnson. „Linda Huntá jí dala nádhernou kombinaci prozíravosti, zranitelnosti a vzdoru." Susannu Thompson režisér původně vybral pro jinou roli, ale nakonec se rozhodl obsadit ji jako Emily. „Musel jsem mít nad sebou anděla strážného, protože jsem si uvědomil až v poslední chvíli, že právě ona je Emily – krásná, inteligentní a otevřená."

Na křídlech vážky se odehrává ve třech hlavních prostředích – u Joea a Emily doma, v nemocnici, kde oba pracovali, a ve venezuelské džungli, kde Emily zemřela a kam se Joe vydává hledat odpověď na své otázky.

Tvůrci chtěli, aby dům Darrowových připomínal šťastné časy, které prožili jako pár, a zároveň vypovídal o Joeově dezorientovanosti po Emilyině smrti. Protože režisér Shadyac pochází z lékařské rodiny, chtěl, aby měly scény z nemocnice co nejvyšší možnou míru autentičnosti. Navštívil proto dětskou nemocnici svatého Judy v Memphisu, kterou spoluzakládal jeho otec, a hovořil tam s malými pacienty i jejich rodiči. Finále filmu se odehrává ve Venezuele, ale tvůrci se nakonec rozhodli neriskovat zdraví herců a štábu cestou do divočiny. Postavili proto domorodou vesnici na jednom z havajských ostrovů a pro větší autenticitu do ní převezli asi stovku venezuelských domorodců. Nebyli to však přímo členové kmene Yanomani, o který ve filmu jde, protože ti nedostali od vlády povolení k výjezdu.

Stručný popis filmu