zavřít

Dlouhý popis filmu

Příběh Harveyho Milka
Přítel. Milenec. Politik. Bojovník. Ikona. Inspirace.

Jednou za čas se vynoří z anonymní masy národa výjimečný člověk, který se nebojí promluvit navzdory tvrdé realitě. Martin Luther King bojoval za práva Afro-Američanů tak hlasitě, až jej koncem šedesátých let umlčeli násilím.

O několik let později znovu povstal hlas, jenže tentokrát vyšel z jiné komunity, té, která jde napříč věrovyznáními, či rasou. Harvey Milk promluvil za všechny homosexuály a protože podobně jako Martin Luther King získal úspěch, byl i Milk násilně umlčen. Tohle je jeho příběh.

V roce 1977 byl Harvey Milk zvolen členem městské rady v San Francisku, čímž se stal prvním gayem v historii americké politické scény. Tedy, prvním politikem, jehož homosexuální orientace byla již dávno veřejně známou. Jeho volební vítězství se nestalo výhrou jenom pro práva „jinak“ orientovaných. Dovedl totiž spájet lidi napříč celým politickým spektrem. Od důchodců, až k odborářům, Harvey Milk oslovil všechny a stal se novým symbolem boje za lidská práva. Symbolem, který sahá za hranice USA.

Oceňovaný snímek Milk popisuje posledních osm let v životě tohoto výjimečného muže. Období, které se stalo stěžejním nejenom pro něj, jeho sny a ideály, ale také pro celou Ameriku. Po čtyřicítce život v New Yorku Harveyho Milka (Sean Penn) neuspokojoval. Při hledání většího smyslu života se proto spolu se svým milencem Scottem Smithem (James Franco) přestěhoval do San Francisca. Ve čtvrti, kde bydlela převážně pracující třída, si otevřeli malý obchůdek Castro Camera, který se časem stal centrem homosexuální komunity. V tomto prostředí se Milk díky svým vlastnostem stal neoficiálním vůdcem a to jej předurčilo jít ještě dál. Hledal stejná práva a možnosti pro všechny, i když žil v časech, pro které byly předsudky vůči gayům stále vřele přijímány veřejností.

Díky podpoře dobrovolníků a svého přítele se Harvey pustil do politiky, protože v ní by měl největší šanci na dosažení svých cílů. Stal v té době se také mentorem mladého pouličního aktivisty Clevea Jonese (Emile Hirsch).

Díky osobnímu kouzlu, daru řeči a humoru zazníval Milkův hlas pořád hlasitěji. Stával se pořád známějším, ale zaplatil za své politické ambice ztrátou partnera. Tvrdohlavost, s jakou se snažil stát se součástí městské rady, způsobila rozpad vztahu se Scottem.

V úřadu se Milk později potkal svého nového přítele Jacka Liru (Diego Luna). Po nejnovější kampani byl Milk zvolen supervizorem (radní) pro nově vytvořený pátý distrikt. Loboval na městské radě za ochranu lidí před propuštěním pro jejich sexuální orientaci. Také se angažoval proti navrhovanému státnímu referendu o vyhození homosexuálních učitelů z veřejných škol. Zjistil, že jeho boj proti Návrhu č. 6 byl klíčovým pro hnutí za práva gayů. Ve stejné době se politické agendy Harveyho Milka a nového radního jiného distriktu Dana Whitea (Josh Brolin) diametrálně rozcházely a jejich osudy se tragicky sbíhaly. Události pak vyvrcholili Whiteovým útokem na Milka, po kterém legendární politik zemřel.

Citáty Harveyho Milka
Řeč z roku 1977: „Byl jsem zvolen, abych otevřel dialog pro všechny lidi, pro všechny těžkosti. Problémy, které vplývají na naše město, vplývají na náš všechny.“

Na pásku nahraná poslední vůle 1977: „Plně si uvědomuji, že osoba, kterou jsem se stal, aktivista, homosexuální aktivista, se stala terčem nebo potenciálním terčem pro někoho, kdo je sám sebou nejistý, zděšený, či narušený.“

Řeč na Gay Freedom Day Parade 1978: „Vzbuď se, Ameriko… Pryč s rasismem, sexismem, nenávistí… Nikdo by neměl být omezován, už nikdy nezůstaneme zavřeni doma. Nikdy víc!“

Stručný popis filmu