zavřít
upravit profil

Mezi námi děvčaty - Podrobný popis

Co se může stát puberťačce nejhoršího? Když se na jeden den stane svou vlastní mámou!

komedie, rodinný, fantasy

Dlouhý popis filmu

Nápad natočit moderní adaptaci knihy Freaky Friday pochází z období, kdy producent Andrew Gunn vstoupil do produkční spolupráce se společností Walt Disney Studios a začal s lidmi ze studia diskutovat o filmových projektech, které měl v úmyslu zrealizovat. Chtěl jsem natočit remaky dvou filmových klasik z produkce studia Disney, vzpomíná Gunn. První z nich byl film Escape to Witch Mountain a druhý Freaky Friday (Mezi námi děvčaty).

K realizaci byl nakonec zvolen film Mezi námi děvčaty, jehož hlavním tématem je rodinné soužití vdovy Tess a její dcery Anny. Myslím si, že vztah mezi matkou a dcerou je univerzální námět. Má velice odlišnou povahu než například vztah mezi otcem a synem, pokračuje Gunn.

Mám jedenáctiletou dceru a občas se stává, že se svou matkou také příliš nevychází. Fakt, že tento problém znám ze své vlastní rodiny, byl jednou z věcí, která mě k projektu přitahovala, říká vedoucí výroby Mario Iscovich. Je to odvěký problém. Matky vždycky říkaly ‘Moje děti mi nerozumí’ a děti ’Moje máma mi nerozumí’.

Byla to skvělá šance tento příběh zmodernizovat. Role žen se od té doby výrazně změnila. Velice si původního filmu vážím, ale jedna z hlavních komediálních scén pojednávala o tom, jak bláznivé dobrodružství je praní prádla, směje se scenáristka Heather Hach. Remake byl příležitostí, jak proniknout do tématu hlouběji a prozkoumat, jaké je být v dnešní době teenagerem a co provází člověka, který se chystá založit novou rodinu.

Myslím, že dnes je námět tohoto filmu ještě více aktuální než v 70. letech, pokračuje Iscovich. V dnešní době jsou dospělí lidé velmi zaměstnáni svými povinnostmi. V rodinách často pracují oba rodiče, některé rodiny se neustále stěhují z jednoho města do druhého. Zdá se, že pro členy rodiny je stále těžší a těžší navzájem komunikovat, a to i přesto, že ke komunikaci lidé využívají spoustu nových metod.

Modernizace původního námětu skutečně odráží současný stav společnosti, dodává Gunn. Pro rodiče i děti je dnešní svět mnohem komplikovanější. Dokud nejste dospělí, neuvědomujete si, co všechno pro vás rodiče při výchově udělali, a to jsme chtěli ve filmu ukázat. Myslím si také, že život teenagera se i během posledních deseti let výrazně změnil. Chtěli jsme tento fakt zdůraznit pomocí toho, že je matka Anny vdova a žije s ní sama. Potom jsme si položili otázku: ‘Co nejhoršího se vám může stát, pokud jste 15letá dcera?’ Odpověď zní – vaše matka se znovu vdává.

Při hledání vhodného režiséra kladli producenti důraz zejména na schopnost skloubit humor a romantiku. Z přibližně dvaceti kandidátů byl nakonec vybrán mladý Mark Waters. Když jsem se doslechl, že chtějí natáčet remake filmu Freaky Friday (Mezi námi děvčaty), vzpomněl jsem si, že jeho původní verze kdysi patřila k mým oblíbeným filmům. Pochyboval jsem však o tom, že by se jim to mohlo povést. Pak jsem se ale na ten film podíval znovu a uvědomil jsem si, že už možná pro remake přece jenom přišel vhodný čas.

Mark natočil film The House of Yes, který mám moc rád, proto jsem se na naše setkání velice těšil, říká producent Gunn. Když pak přišel, zavalil nás spoustou poznámek a připomínek a popisoval nám své představy, jak by měl film vypadat. Nastavil laťku hodně vysoko. Už tehdy jsme si říkali, že je opravdu skvělý.

Původní scénář se mi líbil, ale na společném setkání jsem navrhnul, aby byla Anna v rockové skupině a na konci filmu stála na pódiu v House of Blues, kde za ni musí zahrát její matka. Tak trochu jsem předpokládal, že už se mi neozvou, směje se Waters.

Jeho dojem byl však mylný. Markova představa o filmu se nám líbila nejvíce, říká Gunn. Měl spoustu nápadů. Jeho manželka měla navíc brzy porodit dceru, což jej dle mého názoru také při režírování do jisté míry ovlivnilo. Na dalším setkání režisérský post získal a poté jsme na základě jeho poznámek začali měnit scénář. Stejně důležitý byl také výběr vhodného hereckého obsazení. S nabídkou hlavní role Dr. Tess Coleman filmaři oslovili populární herečku Jamie Lee Curtis. Když mi producenti zavolali, byla jsem zrovna uprostřed turné se svou knihou. Bylo to ve čtvrtek a už v pondělí jsem pracovala na filmu. Bezhlavě jsem do vrhla do natáčení, což je – zejména pak u komedie – zřejmě ten nejlepší způsob. Musíte zkrátka dát na svůj instinkt.

Celý film se natáčel v Los Angeles, takže jsem mohla být přes noc doma. Navíc je to rodinný film, což mě k projektu přitahovalo, protože tyto věci jsou pro mě důležité. Když se žena stane matkou, ovlivní to její rozhodování při výběru projektů, na kterých má pracovat. Tento snímek odpovídal mému vkusu a je to film, na který bych šla do kina se svými děti, dodává Curtis.

Ani jedna z obou hlavních hrdinek nemá ponětí o tom, jak je život její rodinné sokyně náročný, říká režisér Waters. Základním tématem filmu je to, že obě považují život té druhé za zcela bezproblémový… dokud ovšem nestráví den v cizím těle.

Pro Jamie Lee Curtis, která se ocitla jak v roli dospělé Tess, tak její dcery Anny, bylo překvapivě těžší zahrát dospělou ženu. Už na začátku jsem Jamie řekl, že obtížnější částí role bude dospělá psycholožka, říká Waters. Jamie musela do jisté míry potlačit svou přirozenost a zahrát přísnou a upjatou ženu. Když se ale ocitla v roli mladé rebelky, byla mnohem více ve svém živlu. Pořád se cítím jako teenager. Jsem nedospělá a náladová, říká Curtis. Ráda dělám bláznivé věci. Každý den si musím připomínat, že jsem ve skutečnosti dospělá. Nikdy jsem si na to pořádně nezvykla a myslím, že úplně dospělá nebudu asi nikdy. Ale opravdu se snažím.

Pro šestnáctiletou Lindsay Lohan, která obsadila roli Anny a posléze i dospělé Tess, která se ocitne v jejím těle, není dvojrole žádnou novinkou – dvě různé postavy si zahrála již v úspěšné komedii z produkce Walt Disney Pictures Past na rodiče. S Annou nemám příliš mnoho společného, říká mladá herečka. Je trochu drsnější a obvykle příliš nepřemýšlí, než něco plácne. Je podobná většině ostatních teenagerů – má problémy s nalezením sebe sama a proto kolem sebe staví barikády, které zabraňují tomu, aby ostatním ukázala různé stránky své osobnosti.

Aby postava Anny působila více realisticky, udělali jsme z ní zpěvačku hudební skupiny, díky čemuž se dala lépe vyjádřit její rebelská povaha, říká scenáristka Heather Hach. Přestože je v jádru hodná holka, chtěli jsme, aby byla zároveň tak trochu drsňačka.

Hudba je důležitou součástí jejího života, říká Lohan. Rock ‘n‘ Roll je pro ni způsobem, jak se zbavit stresu a úzkosti. Má ale potíže se svou matkou, která to zkrátka odmítá pochopit. S Jamie i Lindsay jsme natočili na videokameru všechny scény tak, jako by ve filmu vůbec nedošlo k jejich vzájemnému převtělení. Před skutečným natáčením si tak mohly prohlédnout, jak by se v té které scéně chovala druhá herečka. Ke konci jsme byli všichni docela schizofrenní, směje se Waters. Díky této průpravě mohly obě hlavní představitelky dokonale vyjádřit charakter druhé postavy.

Když se Anna vtělí do Tess, usoudí, že přišel ten správný čas, aby se její matka předvedla lidem v trochu jiném světle. Profesionální kostýmy vymění za vyzývavý model od Diane Von Furstenberg a provede drastickou změnu účesu. Když Anna podstatně změní vzhled své matky, ukáže ostatním přesně to, co se bojí ukázat Tess, vysvětluje Lohan.

Anna má velice podobný styl jako Avril Lavigne, pokračuje Lohan. Mám ráda ji i její hudbu. Myslím, že Anna i Avril mají hodně společného – co se týče jejich povahy i oblékání. Roli Ryana, nápadníka Tess, obsadil Mark Harmon. Snoubenec Tess je člověk, který se ani přes veškeré úsilí nemůže Anně zalíbit, říká Gunn. Anna mu nikdy nedá ani sebemenší šanci. Chtěli jsme, aby tuto roli obsadil člověk, který bude v publiku vyvolávat pocit ‚Jak ho ta holka může mít nerada?‘ A Mark Harmon je přesně ten typ. Už od pohledu je jasné, že zkrátka nemůže být špatný táta.

Svého vyvoleného má také Anna. Jake je úplně normální středoškolák s image drsňáka – jezdí na motorce Ducati a nosí koženou bundu. Je to prostě typ kluka, kterého vidí matka po boku své dcery velmi nerada, směje se jeho představitel Chad Michael Murray. Je ale také velmi inteligentní a velice se mu líbí styl hudby, kterou Anna hraje. Nikdy se nepřetvařuje a je to gentleman. To ale na první pohled není až tak zřetelné.

Zajistit repertoár pro hudební skupinu Pink Slip, ve které Anna hraje, bylo úkolem Lisy Brown. Ta vyhlásila dvoutýdenní hromadný konkurz, během kterého studio obdrželo celkem 64 originálních nahrávek. Z nich si si filmaři nakonec vybrali píseň Ultimate, kterou zpívá postava Lindsey Lohan na svatbě své matky, a píseň Take Me Away, která zní v podání Christiny Vidal ve dvou různých částech filmu.

Ve scénách, kde Anna vystupuje se svou hudební skupinou, děvčata doprovázejí dva zkušení hudebníci: bubeník Chris Carlberg a basista Danny Rubin, který hraje v hudební skupině F.o.N. Roli hudebního producenta zastal zkušený Mike Simpson z dua Dust Brothers, který v minulosti spolupracoval s takovými hvězdami jako Beck, Beastie Boys, Santana nebo The Rolling Stones. Obě písně děvčata nazpívala ještě před začátkem natáčení. Vzhledem k tomu, že píseň Take Me Away obsahuje rychlé kytarové sólo, které se Lindsay i Jamie musely naučit zahrát, přivedla Brown do studia kytaristu hudební skupiny Orgy Amira Derakha, který byl herečkám nápomocen.

Jamie měla pokaždé strach, že se jí nepodaří zahrát kytarové party dostatečně dobře, proto chtěla, aby ji při detailních záběrech zastupoval dvojník, říká Andrew Gunn. Na její přání jsme tedy dvojníka najali. Pak přišel první den natáčení v House of Blues a Jamie byla naprosto úžasná – podala neuvěřitelný výkon.

Následující ráno přišla na scénu a Mark Waters jí řekl: ‚Tak, Jamie, když jsi odešla, natočili jsme ty scény s dvojníkem. Ale stejně to nepoužijeme.‘ Výkon dvojníka naprosto postrádal energii, kterou do hry vložila Jamie. Vypadalo to spíše jako instruktážní video, směje se Gunn.

Stručný popis filmu