zavřít

Dlouhý popis filmu

Prázdninový příběh tří pražských dětí - Aleny, Davida, Ondry a charismatického hledače pokladů Aarona Cohena nás zavede na ta nejtajemnější místa staré Prahy, do rozvalin starého vodního hradu a mezi podivuhodné bytosti z dávných časů. Tam všude se odehrává napínavé a dobrodružné pátrání po záhadném pokladu, Golemovi a bájném Kameni mudrců..

Realita, nebo fikce?
Napínavý a fantastický příběh, určený především dětem, má velice reálný základ. Všechny dostupné historické prameny se shodují na doložené existenci proslulého talismanu slavného pražského rabína Jehudy Löwa ben Becalela. Stopy legendárního předmětu, který rabbi na smrtelném loži předal dvou vyvoleným, jsou sledovatelné až do období druhé světové války, kdy tajemný talisman údajně definitivně zmizel. Není ovšem důvod, aby se právě v současné době nemohl objevit a posloužit jako hlavní motiv dobrodružného filmu, který ukazuje cestu k tajemnému pokladu.

Maharal - Tajemství talismanu - synopse filmu
Je 22. srpen 1609, den úmrtí rabína Jehudy Löwa ben Becalela. Dva významní muži té doby, Johann Kepler a předseda židovské obce Dajan Jicchak Kohen pospíchají křivolakými uličkami k rabínově smrtelné posteli. Tam se dozvídají, že rabín dostal za úkol najít skrýš pro poklad podivínského a podezíravého císaře Rudolfa II. Při té příležitosti rabín také ukryl své velké duchovní poselství. Každý z mužů dostane od umírajícího polovinu talismanu, který je nezbytný pro každého, kdo by se někdy chtěl dostat k pokladu. Než stačí rabín prozradit, jaká je duchovní část pokladu - zda je to Golem, kámen mudrců či elixír mládí, vydechne naposledy.

Ocitáme se v ponuré zimní Praze roku 1941. Major Abel Rosenberg zachraňuje před gestapem vzácnou knihu Via Lucis (Cesta světla). Po krátkém pronásledování, úniku přes dvorky domů a několika výstřelech postřelený muž uniká pronásledovatelům. Podaří se mu ještě dojít do domu, kde bydlí jeho známí. Nejsou však doma. Rosenberg předá knihu jejich malé neteři Ester. Stačí jí ještě prozradit, že se jedná o velice vzácnou knihu, která je klíčem k velkému tajemství, a že ji nacisté hledají od začátku války. Poté umírá.

Současnost. Při rekonstrukci starého pražského domu, kde Ester s rodiči bydlela a potom s nimi putovala do koncentračního tábora, najde stavbyvedoucí vzácnou knihu, která byla až dosud v zazděné skrýši, a prodá ji do antikvariátu. Tam ji objeví vysokoškolská asistentka Kristina se svou dvanáctiletou sestrou Alenou. Z vyprávění a z některých historických pramenů zná její nesmírnou hodnotu. Než však tajemnou knihu stačí koupit, starý antikvář je nalezen mrtvý a kniha zmizí.

Případu se ujímá policie, detektiv Sedláček a policejní expert na historii, Kristinin spolužák z fakulty a dávný ctitel dr. Knapp. Seznamujeme se také se dvěma muži, kteří chtějí tajemství rabínova odkazu přijít na kloub a poklad získat. Jedním z nich je Kristinin slovenský kolega, historik Martin Šimko, zároveň dobrodruh a hledač pokladů. A do hry také vstupuje charismatický bonviván a další hledač pokladů, Čechoameričan Aaron Cohen, který je majitelem jedné části talismanu. Zatímco Martin ze začátku pátrá na vlastní pěst, Cohen se snaží spojit s Kristinou, o níž může a nemusí vědět, že je majitelkou druhé části talismanu. Do hledání Cohen zapojuje i svého dvanáctiletého vnuka Davida.

Krátce po smrti antikváře navíc dojde na jindy poklidném hradu Zvíkově ke zvláštní loupeži. Je totiž ukradena jediná věc: poměrně bezcenná rytina, která znázorňuje okamžik, kdy rabín Löw na smrtelné posteli zasvěcuje oba muže do svého tajemství. Říká se, že obraz slouží rovněž jako určité vodítko ke způsobu nalezení Rudolfova pokladu.

Začíná horečné pátrání po pokladu. Jdou po něm oba zkušení, tak trochu tajemní hledači, najít ho chce i dvojice našich dětí společně s jejich novým malým kamarádem Ondrou. A samozřejmě také policie, která vyšetřuje antikvářovu podivnou smrt a loupež na zámku.

Po sérii malých i větších dobrodružství, falešných stop a luštění historických odkazů, kdy především děti dokazují, že mohou být dospělým zkušenými protihráči, mají hrdinové tohoto příběhu v rukou všechny indicie, které později povedou k pokladu.

Teď už nezbývá než objevit samotný poklad. Zatímco na Prahu se valí povodeň, všichni zainteresovaní podnikají v opuštěném centru Prahy poslední kroky k jeho nalezení. Na půdě Staronové synagogy instalují zařízení, které kdysi rabín Löw důmyslně sestavil. To jim ukáže na nedaleké místo u zdi židovského hřbitova. Tam by měl podle všeho být zakopaný Rudolfův poklad. Ve chvíli, kdy si už všichni myslí, že jsou u cíle, demaskuje se dr. Knapp, který, jak si naši hrdinové společně s divákem zpětně uvědomují, byl tím tajemným zlosynem v pozadí.

Jenomže nad pokladem, kterým se ukáže být Kámen mudrců, naštěstí bdí tajemná síla, rabínův Golem. A tak zatímco Knappa v podzemních prostorách spláchne povodeň, ostatní hrdinové se zachraňují. Pod přívaly vody však bohužel zmizí i samotný Kámen mudrců.

Skončilo jedno velké dobrodružství a všichni jsou trochu smutní, že je po všem. Martin s Kristinou mají alespoň úplně jinou náplast, protože se do sebe navzájem zamilovali. Spřátelil se však i David s Alenou a malý Ondra, s nimiž už pan Cohen plánuje další dobrodružství. Děti však vůbec netuší, že v okamžiku, kdy nechtě uvedli do života Golema, stal se teď jejich mocným spojencem.

HRAJÍ:

David - Tomáš Materna
Cohenův vnuk. Společně s rodiči se po revoluci přestěhovali k dědovi do Arizony (umí česky i anglicky). Tyto prázdniny ho Cohen vzal na dobrodružnou výpravu do Afriky, ale okolnosti je oba nakonec přivedou do Prahy.

Alena - Adriana Neubauerová
Sestra Kristiny. Jejich rodiče pracují o prázdninách v cizině, kde zkoumají maurské archeologické vykopávky. Alena proto musí trávit prázdniny u své starší sestry v Praze.

Ondra - Matyáš Valenta
Rošťák, syn správce školy, který se připojí k větším dětem a společně pátrají po pokladu.

Kristina - Bára Seidlová
Doktorka filozofie, která krátce po ukončení vysoké školy začala pracovat na katedře historie jako odborná asistentka. Pochází z Liberce a v Praze bydlí v pronajatém bytě a je zapálená vědkyně. O prázdninách si přivydělává přednášením na Univerzitě třetího věku. Kariéře dává přednost před svým osobním životem.

Aaron Cohen - Bořivoj Navrátil
Čechoameričan, z republiky emigroval s rodiči v roce 1948. Bohatý muž, který si blížící se stáří zpestřuje vyhledáváním dobrodružství - typický lovec pokladů.

Martin Šimko - Maroš Kramár
Slovenský historik z dobré rodiny, který studoval v Praze a patří k největším kapacitám ve svém oboru v Evropě. Sportovec, sympaťák, ale vidina získání tajemného odkazu předků mu také nedá spát.

Knapp - Matěj Hádek
O málo starší spolužák Kristiny z fakulty. Po vysoká škole dostal nabídku od Policie ČR, kde dnes pracuje. Jeho specializací jsou historicky cenné předměty. Mezi ním a Kristinou byl během studií jistý vztah (neprozradíme však kdo s kým se rozešel).

Sedláček - Miroslav Táborský
Starý kriminalistický praktik, kterému nemá kdo co povídat o nějakých pokladech.

Vedlejší postavy
Antikvář Schvarz Josef Somr
Prodavač Petr Václav Neužil
Paní Hartlová Libuše Havelková
Kastelán Jíša Josef Polášek

Stručný popis filmu