zavřít

Dlouhý popis filmu

Jak vznikl námět filmu?
Námět se zrodil asi jen měsíc před tím, než začala práce na scénáři. Vzhledem k tomu, že film měl být spíš „letní zábavou“ pro režisérku Mirjam Landa a pro kameramana Tomáše Kobolku, zněl námět zhruba takto: Kluk uteče z vězení, aby se dostal do divadla, kde hraje jeho oblíbená star a tam vznikne vztah.

Jak vznikl scénář?
Scénář vznikl hlavně velice rychle. Byla polovina května 2006 a Mirjam Landa chtěla točit ještě v létě. Scénář začala psát s tím, že ve filmu se objeví malý počet herců a natáčet se bude na DVD. Vlastně ani nebyla ambice, že film uvidí někdo jiný než rodina. Už během práce na scénáři bylo ale autorce zřejmé, že film nebude jen letní zábavou. A tak s pár stránkami scénáře v ruce začala verbovat herce. Scénář byl dokončen 1.6.2006.

Příprava filmu
Během června 2006 se rozhodlo, že film má větší ambice, než být jen home videem pro pár jedinců. Dokonce se přístup k filmu otočil: “Film má být velký a bude se točit ve velkém.“ Probíhalo obsazování rolí a začali se shánět sponzoři. Málokterý „profesionál“ věřil tomu, že tento film se začne opravdu točit. Tomu, že by mohl být dokončen, nevěřil už nikdo. S divadlem Kalich se produkce dohodla na termínu natáčení od 16.8.2006 do 1.9.2006 během divadelních prázdnin. 17 dní určených pro natáčení hudebního filmu, který se z devadesáti procent odehrává jen v divadle,
se sice zdálo neuvěřitelně málo, ale byla to jediná možnost, jak film natočit ještě v létě. První klapka padla skutečně 16.8.2006 podle plánu.

Natáčení
Natáčení proběhlo neskutečně pohodově. Samozřejmě se točilo vždy minimálně 12 až 14 hodin denně, ale štáb i herci byli maximálně motivovaní a ze zkoušek před zahájením natáčení už velice dobře připravovaní. Největší nervy přinesla hudební složka filmu. Skladatel Daniel Landa měl některé písničky hotové dopředu ale pár z nich se museli herci naučit těsně před scénou. Filmový štáb si nedovolil větší výpadky právě z časových důvodů. Každý věděl, že se denní program musí stihnout. Nebyla možnost posunu některé scény na jiný den. 1.9.2006 skutečně skončilo po 17 dnech natáčení v divadle Kalich dle plánu a následovala konečně dvoudenní pauza. Od 4.9.2006 do 6.9.2006 pokračovalo natáčení v exteriérech. Scény z vězení se točily jak v bývalé věznici v Mladé Boleslavi, tak ve vězení v Ruzyni. Nemocniční prostředí poskytla nemocnice Motol. 7.9.2006 ve tři hodiny ráno padla poslední klapka na parkovišti před Motolskou nemocnicí.

Dokončovací práce
Střihač Vasilis Skalenakis začal se střihem hned po poslední klapce, tedy 7.9.2006. Byl pod silným tlakem. Aby se dodržel původní termín premiéry 23.11.2006, zbývalo na čistý střih dvacet dní. Zdálo se to být nemožné, ale soupiska ze střižny Black Cutu byla skutečně předána do studia Cinemasoundu 23.9.06. Vzhledem k tomu, že padlo rozhodnutí přihlásit film na mezinárodní festival Berlinale, změnil se termín premiéry. Po konzultaci s distributorem byl určen nový termín: 22.2.2007. Na rychlosti dokončovacích prací se však nic nezměnilo, protože Berlínská komise chtěla mít hotovou kopii na stole 20.11.2006.

Stručný popis filmu