zavřít
upravit profil

Korsický případ - Podrobný popis

Detektiv je z Paříže vyslán na Korsiku, aby našel vůdce místní mafie (Jean Reno). Když se však zamiluje do jeho krásné sestry, velké problémy na sebe nedají dlouho čekat.

komedie, akční, kriminální

Dlouhý popis filmu

Hlavní role v této komedii si zahrál Christian Clavier (Návštěvníci/Les Visiteurs, 1993; Asterix a Obelix:Mise Kleopatra/Astérix & Obélix: Mission Cléopâtre, režie Claud Zidi, 2000), Jean Reno (Leon/Léon, Mission: Impossible, režie De Palma, 1995, Purpurové řeky/ Les Rivières pourpres, režie Mathieu Kassovitz, 2000), Caterina Murino (Part Time, Angelo Longoni, 2004) a Didier Flamand (Purpurové řeky/Les Rivières pourpres, režie Mathieu Kassovitz, 2000, Slavící v kleci/Les Choristes, režie Christophe Barratier, 2004).

Producent Alain Goldman si již dlouho přál natočit komedii s Christianem Clavierem. Asi před dvěma lety mu dal jeden komiks a Clavier z něho byl tak nadšený, že hned navrhl, aby podle něho udělali společně film, jenž by měl pobavit a hlavně rozesmát publikum a také ukázat Korsiku jinak, než je známa z televizních zpráv. Původně vznikly tři verze scénáře a nakonec hlavní role připadla Korsice.

Protentokrát se zde mluví o Korsice s humorem, aniž by se používala zavedená klišé a obvyklé lamentace. Je to ostrov který vzbuzuje ambivalentní pocity - fascinaci přírodou, ale i obavy vyplývající z historie i neklidné současnosti.

Korsický případ je film o střetnutí dvou světů prostřednictvím dvou mužů a z toho vycházejí situace, humor a vývoj postav samotných. Jedinou starostí režiséra Berberiana bylo, jak z „kontinentálních“ herců udělat Korsičany, aby se zachovala atmosféra filmu. Nakonec proběhl casting na místě. Velké obavy měli ze zachování autentického přízvuku. Jean Reno se svým výborným sluchem jej pochytil a napodobil dokonale a autoři do ostatních rolí angažovali korsické herce, pro něž předloha také byla dobře známá a s jejichž smyslem pro humor se točilo jedna radost.

Volbou Cateriny Murino do role Ley si Berberian splnil vlastní sen, a sice točit film s krásnou italskou herečkou, plnou energie a šarmu.

Berberian při natáčení vycházel z myšlenky, že komedie má být natáčena jako thriller nebo drama. Všechno je třeba brát vážně, jak střih, tak režii. Postavy mají mít hloubku a pak je možné nechat rozehrát komedii. Na prvním místě je scénář, ale je možné nechat místo také na improvizace. I když filmy obsahují hodně akčních scén, stavějí také na intimních momentech. Aby komedie byla úspěšná, musí spočívat na skutečných postavách a neopomíjet lidskou, emoční stránku. Pokud jsou dialogy a situace vtipné, dramatická stránka zmizí a komedie se dostane navrch.

Samozřejmě tvůrci nemohli opomenout krásu hornatého ostrova, pro některé nejkrásnějšího ostrova Středozemního moře, který si jeho obyvatelé i přes spory různých klanů a chování státu, nesmírně chrání. Nechtěli ho ale představit jen jako krásnou pohlednici se zapadajícím sluncem.

Pro tvůrce bylo nejtěžší převést detektiva Jacka Palmera z kreslené podoby na plátno a zachovat jeho satirickou, ale zároveň realistickou podobu. Palmer je tak trochu směsí Clouseaua z Růžového pantera a inspektora Gadgeta, ale od kreslené figurky se liší a více se podobá lidské bytosti, aniž by ztratil cokoli z původně pojatého charakteru. Do příběhu byla navíc připsána ženská postava Lea, avšak jinak je film věrný své komiksové předloze. A dále postava Ange Leoniho, kterého si s chutí zahrál Jean Reno, není v předloze moc rozvinutá, a proto bylo třeba jí dát ve filmu více prostoru. Výhodou filmu je, že kamera je mnohem živější než kresba, poskytuje mnohem více úhlů pohledu a je dynamičtější.

Jack Palmer je vykreslený jako skutečný Pařížan s trochu přezíravým pohledem na vše, co je odjinud a který si myslí, že venkovani ničemu nerozumí… nemají elektronický diář, poslední typ mobilu…, v podstatě je to tvrdohlavec legrační svým chvástáním, které však nic neubírá z jeho šarmu. Když potká mladou ženu, ani v nejmenším si nemyslí, že by mohl být manipulován a je si jistý, že je to on, kdo má otěže v rukou. Palmer se na začátku může zdát jednoduchý, potom se ale otevře a prodělá skutečnou přeměnu, protože Korsika a Lea ho změní…

Ange Leoni je zastánce nezávislosti, ale z lidského pohledu v sobě nese pevný charakter i kus romantiky. Dokáže být vřelý a opravdu nemá rád násilí. Jeho politická angažovanost není to, co by ho ve filmu charakterizovalo nejvíce. Především je to někdo, kdo má cit pro rodinu, slovo a svoji půdu a v podstatě je to ironický venkovan. Schovává se přede všemi a Palmer po něm marně pátrá. Jejich pozdější setkání je oba změní. V prvním plánu jde hlavně o návštěvu detektiva na Korsice, který si myslí, že tam zůstane dva dny, ale která nakonec úplně změní jeho život. Jak říká notář, jenž angažuje Jacka Palmera na začátku: „Korsika má jiné zákony“. A hlavně vášeň pro slova a to, jak si utahovat z lidí. A pak je to sklon k teatrálnosti a smysl pro tragično jako v italských komediích. I když je námět velmi satirický, tento tragický duch je stále přítomen. Film se Korsičanům nevysmívá, ale ukazuje je s pochopením a sympatií.

Natáčelo se od září do prosince s mnoha plány, dekoracemi, akčními scénami a přesuny v křivolakých uličkách. Filmový štáb projel ostrov křížem krážem a kromě klasických problémů s počasím se při natáčení skutečně bavil. Všude byl vřele přivítán a v některých vesnicích pro ně dokonce připravili oslavy se šampaňským. Když se natáčely scény s helikoptérou, sešli se všichni obyvatelé. Pouze interiérové scény se natáčely ve studiu ve Stains.

Christian Clavier a Jean Reno se spolu na filmovém plátně již setkali, poprvé to bylo ve filmu režírovaném Jeanem-Marie Poiré Operace Corned Beef (L‘Opération Corned-Beef, 1990). S ním znovu spolupracují v sérii Návštěvníci, Návštěvníci 2 a Návštěvníci v Americe (Les Visiteurs, 1993, Les Couloirs du temps – Les Visiteurs 2,1997; Les Visiteurs en Amérique, 2000). Christian Clavier si za ně v roce 1992 odnesl nominaci na Césara za nejlepšího herce a také nominaci za nejlepší scénář spolu s Jeanem-Marie Poiré. Režisér Berberian přiznal, že po úspěchu, jaký zažili v sérii Návštěvníků, bylo trochu stresující postavit tyto dva protagonisty spolu před kameru. Ale už v průběhu natáčení se ukázalo, že tato dvojice se doplňuje naprosto dokonale.

Stručný popis filmu