Ze speciálního agenta Alexe Scotta (Owen Wilson) a světového šampióna střední váhy Kelly Robinsona (Eddie Murphy) je k jejich nevelkému nadšení vytvořeno duo, které má za úkol získat zpět nejnovější a nejmodernější americké průzkumné letadlo...

Film-vice

Ve filmu Jsem agent se režisérce Betty Thomas podařilo umně spojit komediální a dobrodružné prvky. Jak sama říká, k dosáhnutí této křehké rovnováhy je nutné zvolit správnou kombinaci vzájemně se doplňujících talentů.

Oba hlavní představitelé Eddie Murphy a Owen Wilson již v minulosti dokázali, že kombinace akce a humoru jim není cizí. Na ústřední dvojici bylo nejzajímavější to, jak se styl Eddieho odlišuje od stylu Owena, říká Betty Thomas. Oba přistupují k humoru jiným způsobem. Eddie je velice energický a často improvizuje, zatímco Owen je spíše zdrženlivý a nenápadný.

Kontrast komediálních stylů obou herců byl pro tento film velmi příhodný. Je to příběh dvou zcela odlišných lidí, kteří se společně ocitnou v situaci, kdy musí spolupracovat, aby přežili. Tato zápletka je klíčem k velmi humorné souhře obou aktérů, říká producent Andy Vajna.

Představitel role agenta Scotta Owen Wilson přiznává, že se po boku jednoho ze svých komediálních idolů ze začátku cítil poněkud nervózně: Bylo to poprvé, co jsem spolupracoval s podobným mistrem improvizace. Ze začátku bylo hodně těžké s ním držet krok, ale pomalu jsem se naučil na jeho stylu stavět. Myslím, že právě taková souhra je pro úspěch herecké dvojice velice důležitá.

Producent Jenno Topping přisuzuje největší podíl na složení dvojice komiků instinktům Betty Thomas: Od chvíle, kdy spolu začali poprvé komunikovat, jsem věděl, že vybrala správně. Owen si téměř okamžitě získal Eddieho respekt, což není vůbec jednoduché.

Třetím důležitým prvkem tohoto týmu byla herečka Famke Janssen, představitelka svůdné špiónky Rachel, kterou je agent Scott zcela unešen. Famke přinesla do děje vzrušující element, říká Topping. Scottovi tak trochu nahání strach, ale zároveň mu připadá velice zajímavá a sexy.

Důležitý byl také výběr správného herce pro obsazení postavy záporného hrdiny. Pro roli překupníka zbraní Arnolda Gundarse bylo potřeba někoho, kdo nepůsobí zcela jednoznačným dojmem padoucha. Malcolmovi McDowellovi tato role sedí naprosto skvěle, říká Thomas. Vzbuzuje strach, ale zároveň se chová velmi klidně a důstojně. Lehce se dá uvěřit tomu, že se může bez problémů pohybovat ve vysokých kruzích, ale zároveň i tomu, že se může v kterémkoliv okamžiku otočit a bez rozmyšlení někomu podříznout krk.

Když zkušený producent Andy Vajna oslovil svého společníka Mario Kassara s myšlenkou natočit podle populárního televizního seriálu I Spy ze 60. let celovečerní film, měl už představu o netradičním pohledu na příběh. Vždycky mi přišlo zajímavé, že jsme se ze seriálu nikdy nedozvěděli, jak se vlastně dvě hlavní postavy (v seriálu je ztvárnili Bill Cosby a Robert Culp) seznámily, říká Vajna. Říkal jsem si, že by jejich spřátelení bylo pro film skvělým odrazovým můstkem.

Film Jsem agent byl od samého začátku zamýšlen jako akční komedie s důrazem na komičnost a jednotlivé postavy. Každý aspekt filmu má humorný nádech, říká režisérka Betty Thomas. Snažili jsme se, aby v každé akční scéně hrála výraznou roli komika, aby bylo v každém kaskadérském kousku místo pro humor. Dbali jsme o to, aby akce sloužila k určitému vývoji vztahů mezi postavami.

Hlavní část natáčení začala 12. září 2001 v Budapešti. Na základě původního seriálu se Vajna rozhodl, že bude film umístěn do netradičního prostředí. Filmové štáby si východní Evropu a hlavně Maďarsko pro akční filmy příliš často nevybírají. Budapešť se už v několika filmech objevila, ale v drtivé většině případů pouze jako náhražka za jiné evropské město. Pro publikum to tedy bude zcela nový zážitek. A Maďarsko je navíc mým domovem.

Betty Thomas pátrala po vhodném místě k natáčení v Anglii, Německu, Irsku a České republice, ale nalezla jej až v Maďarsku. Věděla jsem, že tohle je to místo. Město bylo okouzlující a svěží, lidé nám velmi ochotně poskytli přístup na místa, kde jsme chtěli natáčet. Jedním z nich byl i hrad Buda, který je nyní Národní galerií umění. Bylo to stejné jako dostat povolení k natáčení u Lincolnova památníku.

Přestože se štábu podařilo získat povolení k natáčení na hradě, který je ve filmu palácem Arnolda Gundarse, museli čelit některým nečekaným potížím. Kameraman Oliver Wood vysvětluje: Podzemí hradu je prošpikováno velkým množstvím chodeb. Pokaždé, když jsme potřebovali pracovat s těžkou technikou, riskovali jsme, že se proboříme do jeskyní pod námi.

Jednou z nejnáročnějších částí natáčení byla automobilová honička na úzké cestě podél Dunaje. Nejdříve bylo nutné uzavřít dopravu a zajistit osvětlení celého úseku. Wood musel odjet do Německa a pronajmout dvanáct obrovských světel, která pak byla zavěšena na jeřáby.

Na plánování scény, ve které jsou Murphy a Wilson pronásledováni Gundarovými bandity, spolupracoval s režisérkou Betty Thomas koordinátor kaskadérských scén Brent Woolsey. Eddie a Owen jedou na kamiónu, který převáží osobní automobily, a postupně pouštějí přepravované vozy na silnici. Vzhledem k tomu množství lidí a vozidel na tak úzké cestě to byla zřejmě nejnáročnější scéna.

I když je ve filmu Jsem agent mnoho humoru, Woolsey slibuje, že si přijdou na své i příznivci akce. Ve filmu jsou automobilové honičky, výbuchy, střelba, letadla, pády z výšek a souboje – zkrátka všechny kaskadérské kousky, které si dokážete představit.