zavřít
upravit profil

Inkognito - Podrobný popis

Chtěl spasit svět hudbou, ale nespasil ani sám sebe. Bob Dylan v hlavní roli.

komedie, drama, hudební

Dlouhý popis filmu

Režisér Larry Charles, pro kterého je film Masked and Anonymous celovečerním debutem, film přirovnává ke "skvělé skladbě Boba Dylana – je plný živých obrazů, poetického stylu a tance reality s iluzí."

"Z mého pohledu má tento film tři základní témata," pokračuje Charles. "Zaprvé – uvažuje o světě, ve kterém se Bob Dylan nikdy nevydal na svou životní cestu kultovního hudebníka – jaký by byl svět, kdyby nebyl ovlivněn našimi kulturními ikonami? Zadruhé – je o společenských maskách a krunýřích, které všichni nosíme, abychom zůstali skryti a chráněni před ostatními lidmi. V tomto příběhu je každá z postav přivedena až na okraj a nemá jinou možnost, než svou masku strhnout a odhalit svou pravou tvář a povahu. A zatřetí – film ilustruje, jakou roli v našich životech hraje osud a náhoda."

"Jsme velmi hrdí na to, že tento film produkuje společnost Spitfire Pictures," říká producent Nigel Sinclair. "Vše začalo na Filmovém festivalu v Cannes, kde jsme se dali do řeči s Davidem Thompsonem, prezidentem BBC Films. David má skvělý čich na kvalitní materiál a nakonec se k projektu přidal jako vedoucí výroby, díky čemuž se BBC stala naším koprodukčním partnerem."

Příležitost pracovat s Dylanem, který během posledních 15 let nestál před kamerou, k filmu přilákala celou řadu známých umělců, kteří se objevují v hlavních i vedlejších rolích. Dylanova skutečná skupina, sestávající z kytaristů Larryho Campbella a Charlieho Sextona, basisty Tonyho Garniera a bubeníka George Recilea, se ve filmu změnila ve fiktivní Jack Fate Cover Band.

Hnací silou příběhu o Jackovi Fate je Uncle Sweetheart v podání Johna Goodmana. "Tento muž mi nejvíce připomíná Dona Kinga. Jakmile otevře svá ústa, samovolně se spustí vodopád poezie. Scénář filmu je velmi stylizovaný. V tom, jak vybízí člověka k vlastní interpretaci, mi téměř připomíná klasické dílo," říká herec.

V roli televizní producentky Niny Veronicy se představila Jessica Lange, která si s Goodmanem zahrála již počtvrté. "Snažila jsem se k Nině přistupovat jako k zástupci vymírajícího druhu. Nina je jako divoké dítě, které přežívá uprostřed zbytků společnosti."

Jeff Bridges ve filmu ztvárnil žurnalistu Toma Frienda, roli jeho přítelkyně Pagan Lace, která se zoufale snaží svého druha ochraňovat, obsadila Penélope Cruz. "Vytvořila si své vlastní pověry a má pocit, že neustálými rituály a modlitbami se jí podaří ochránit sebe a lidi, které miluje,“ vysvětluje herečka. “Obává se, že pokud toho nechá, může někoho z nich potkat neštěstí."

Přehled hlavních herců uzavírá Luke Wilson. "Myslím, že Jack Fate má Bobbyho Cupida opravdu rád," říká Wilson. "Je trochu jako pouliční pes bez domova, do kterého každý kope. Vše, co potřebuje, je někdo, kdo by dal jeho životu směr."

Herecké obsazení bylo spoluprací s Charlesem nadšeno. "Larry je skvělý režisér a do tohoto filmu přinesl úžasnou míru profesionality," pochvaluje si režiséra Jeff Bridges. "Myslím si, že dobrý režisér musí umět zvážit postřehy ostatních lidí a poznat, co bude fungovat. Larry umí naslouchat a zároveň vytvořit takovou atmosféru, aby za ním lidé – jak herci, tak členové štábu – se svými nápady přicházeli," dodává Wilson.

"Měl jsem k dispozici natolik talentované herce a tolik různých hereckých stylů, že jsem musel spoléhat na své instinkty – což je věc, ve které mě Bob inspiroval zřejmě nejvíce – a zaměřit se na to, co ode mě potřeboval každý herec. Zároveň jsem se herce snažil vést tak, aby byly výsledkem co nejspontánnější herecké výkony," říká Charles.

Po důkladných testech různé dostupné techniky se Charles spolu s kameramanem Rogierem Stoffersem rozhodli film natočit na high-defition video. To filmařům umožnilo dosáhnout velké flexibility, nastavit požadovaný emocionální tón a docílit celkového vzhledu, který požadovali.

"Rogier byl skvělý," říká Charles. "Pokud dokážete dobře pracovat se světly, můžete s pomocí těchto kamer nasnímat úžasné obrázky. A Rogier byl ve své pozornosti k detailům jako Rembrandt!"

Stručný popis filmu