zavřít

Dlouhý popis filmu

Ať se vám to líbí nebo ne, existuje člověk, který je vám souzen, říká režisér Andy Tennant. Můžete se snažit o roli tvůrce vlastního osudu, ale láska přijde, ať si to přejete nebo ne. Chtěl jsem natočit love story, kde se ústřední dilema točí okolo volby mezi skvělým a tím pravým mužem.

Holka na roztrhání je romantický film o hledání někoho, s kým je člověk připraven strávit zbytek života a o zmatcích, které to obvykle doprovázejí, říká Reese Witherspoon, představitelka Melanie. Film je také o poznávání sebe sama a učení, jak se cítit spokojen sám se sebou, což je věc, se kterou se potýká každý člověk.

Myslím, že každý se někdy setkal se situací, kdy chce někam patřit a cítit se přijat, ale nedaří se mu to, protože tím popírá sám sebe a svou osobnost, pokračuje Witherspoon. Když se pak člověk začne znovu chovat přirozeně, všechno náhle zase dává smysl.

V Alabamě jsem žil od svého narození až po odchod na vysokou školu, říká producent Stokely Chaffin. Vím, jak může život v malém městě dovádět člověka k šílenství. Vím, jak snadné je vrátit se zpět a myslet si, že jste lepší než všichni ostatní. Ale naštěstí také vím, jak je snadné se do toho všeho znovu zamilovat a znovu si najít k městu i lidem cestu.

Producent Neal H. Moritz se snažil najít neotřelý způsob, jak tento příběh zfilmovat. V dnešní době je problém natočit romantický film, protože publikum má pocit, že už vidělo úplně vše - vědí, že ten kluk a ta holka se na konci vezmou, říká. Abychom se tedy vyhnuli podobným klišé, dali jsme do filmu velké množství dějových zvratů. Diváci tak nepůjdou do kina s vědomím, že už předem znají závěr filmu.

Herci i filmaři se shodují, z čeho pramení komediální nádech scénáře. Když se Melanie vrátí zpět do vesnice poté, co se jí zdánlivě podařilo zbavit všech tamějších návyků, je to zárukou mnoha humorných situací, říká Tennant. Se všemi jejími novými postoji a způsoby, které v New Yorku získala, nemá zpátky v Alabamě šanci a lidé ji brzy donutí uvědomit si, kým vlastně ve skutečnosti je.

Reese Witherspoon se rozhodla přijmout roli mimo jiné díky zajímavému námětu. Tento film mi připomíná spoustu věcí, kterými jsem v životě sama prošla. Vyrůstala jsem na jihu, potom jsem se přestěhovala do velkoměsta a pak se vracela zpátky domů s jinými zkušenostmi a pohledy na věc, říká Witherspoon. Vždycky bylo zajímavé sledovat, jak rozdílně se chovají lidé různých národností a kultur. Jak sami uvidíte ve filmu, způsob života v New Yorku je velice odlišný od způsobu života v Alabamě. Když se Melanie vrátí zpátky do svého rodného města, přiveze si s sebou i nové způsoby a je velice zábavné sledovat, jak se pomocí nich snaží komunikovat s okolím.

Josh Lucas, který obsadil roli vesnického manžela Melanie Jakea, si během přípravy na roli také připomněl svůj jižanský původ. Pocházím z jihu. Narodil jsem se v Arkansasu a strávil zde 13 let života. Když jsem si přečetl scénář k Holce na roztrhání, okamžitě mě zaujal ten způsob, jakým se mu podařilo zachytit jižanské návyky a rozdíly mezi severem a jihem, říká Lucas. Hned jsem si také oblíbil svou postavu, i když byla pravým opakem všech rolí, které jsem dosud hrál. Pociťoval jsem s ním určitou spřízněnost. Jake je tak laskavý a milý člověk, že bych hraním této role klidně strávil i několik dalších let.

Když se Melanie a Jake rozejdou, začne Jake ztrácet všechnu sebedůvěru. Myslím, že pak strávil dlouhé období svého života hledáním způsobu, jak získat zpět své sebevědomí, ale také její lásku. Můj filmový vztah s Reese je docela zajímavý, protože spolu téměř po celou dobu svádíme boj. Užili jsme si při natáčení spoustu legrace, dodává Lucas. Roli nápadníka Melanie Andrewa se zhostil herec Patrick Dempsey. Pro mě je tento film o hledání spřízněné duše, toho pravého člověka - a Melanie se musí rozhodnout mezi dvěma zcela odlišnými muži. Je to romantický film se spoustou komiky, která těží z rivality mezi severem - městem a jihem - venkovem, a také z odlišností v komunikaci lidí z těchto dvou prostředí.

Andrewova matka Kate, kterou hraje Candice Bergen, je starostkou New Yorku a pro novou známost svého syna nemá příliš pochopení. Kate se vůbec nezamlouvá, že si Andrew vybral zrovna Melanie. Počítala s někým, kdo by byl přínosem pro její politickou kariéru a Melanie rozhodně nesplňuje její představy. Candice se velice líbí situační komika, která se filmem prolíná: Kontrast mezi severem a jihem je ještě znásoben tím, o jakých lidech film pojednává. Na jedné straně jsou to módní extrémisté z New Yorku - modelové, modelky a návrháři, na druhé pak skuteční venkované. Vidět lidi z obou těchto skupin na ‚nepřátelské půdě‘ bylo hodně legrační.

Jedno z míst, na kterých natáčení probíhalo, mělo pro filmaře zvláštní význam. Pro scénu, ve které dostane Melanie nabídku ke sňatku, se jim podařilo přemluvit majitele světoznámého klenotnictví Tiffany & Co., aby mohli natočit scénu právě zde, což se ve filmové historii událo zatím pouze dvakrát – ve filmech Snídaně u Tiffanyho a Když Harry potkal Sally. Holka za roztrhání je však prvním filmem, ve kterém byla u Tiffany’s učiněna nabídka ke sňatku.

Jakmile nás napadlo natočit tuto scénu v Tiffany’s, věděli jsme, že to je ta jediná správná volba, vysvětluje Tennant. Nejdříve trochu váhali, ale jakmile jsme jim celou scénu podrobně vylíčili, souhlasili. Ve scéně dokonce hrají zaměstnanci Tiffany’s – nejsou to herci, ale skuteční klenotníci.

Stručný popis filmu