zavřít

Dlouhý popis filmu

Harry Potter a jeho přátelé Ron a Hermiona se vracejí po absolvování třetího roku ve škole čar a kouzel v Bradavici. Museli tam čelit nejtemnějšímu strachu, neboť stáli tváři v tvář nebezpečnému uprchlému vězni a stejně hrůzným mozkomorům vyslaným na jejich ochranu.

Třináctiletý Harry Potter tráví jen nerad další léto u svých vzdálených příbuzných, rodiny Dursleyových. Musí se chovat vzorně a nevěnuje se žádným kouzlům. To trvá ovšem pouze do doby, než přijede na návštěvu sestra strýce Vernona teta Marge. Teta Marge byla na Harryho vždy mimořádně zlá. Tentokrát zašla tak daleko, až se nakonec jeho zásluhou „náhodně“ nafoukla jako obrovský balón a odletěla. Harry se obává trestu od tety a strýce a zákazu z Bradavice a z Ministerstva kouzel, které studentům přísně zakazuje používat kouzel mimo kouzelný světem, a proto v noci uteče.

Vzápětí nato nastoupí Harry do „záchranného autobusu“, třípatrového fialového vozidla, které ho dopraví do hospody Děravý kotel. Po příjezdu se Harry setká s ministrem kouzel Korneliem Popletalem, který ho překvapivě nepotrestá za jeho pochybné čáry. Namísto trestu trvá pouze na tom, aby Harry před svým návratem do Bradavice zůstal jednu noc v Děravém kotli.

Nakonec se ukáže, že ministr Popletal Harryho nevyloučil ze školy proto, že z vězení z Azkabadu utekl záhadný a nebezpečný čaroděj Sirius Black. Ten byl podle legend zodpovědný za přivedení lorda Voldemorta k Harryho rodičům a za jejich následnou smrt. Nyní lord usiluje i o zabití Harryho. Jediným bezpečným místem pro Harryho tudíž zůstává Bradavice.

Aby však nebylo všem hrůzám konec, hostí Bradavice hrozivé azkabanské stráže zvané mozkomoři. Ti jsou umístěni ve škole, aby chránili Harryho a další studenty před černým čarodějem. Mozkomoři vysávají svým obětem duše a bohužel pro Harryho jsou jím nevysvětlitelně přitahováni. Jejich neustálá přítomnost vyvolává v Harrym bezmoc a chvění až do morku kostí. To přetrvá až do doby, než nový učitel obrany proti černé magii profesor Lupin naučí Harryho používat Patronovo zaklínadlo, které Harryho ochrání před vlivy mozkomorů.

Harryho třetí rok v Bradavici je mezitím naplněn vzrušujícími novými postavami, jako Klofan či napůl pták a napůl kůň hipogryf. Vystrašený Harry se také setká s předzvěstí smrti v podobě Smrtonoše. Zažije i jiná napínavá dobrodružství, jako například tajnou návštěvu kouzelné vesnice Prasinky, rozluštění tajemství skrytých v začarovaném Pobertově plánku či hrůzostrašný výlet do Chroptící chýše (nejnavštěvovanější místo v Británii). Kromě toto se bude Harry pokoušet s pomocí Rona a obra Hagrida, který převzal v Bradavici novou funkci péče o kouzelné tvory, porozumět záhadným objevováním a zmizením Hermiony.

Střetnutí mezi Harrym a záhadným vězněm Siriusem Blackem se zdá být nevyhnutné... Jaký je však přesně vztah profesora Lupina k Harrymu? Co je ono temné tajemství, které by profesor Snape tak rád prozradil? A proč chce Ronova krysa Prašivka tolik utéci z jeho moci? Harry bude potřebovat veškerou možnou kuráž, kouzla a podporu, aby dokázal odpovědět na tyto otázky a odhalit pravdu skrytou za Siriusem Blackem a jeho vazbami na tajemnou minulost nadaného mladého čaroděje.

Příběh malého kouzelníka Harryho Pottera vznikl na motivy stejnojmenné světoznámé knihy skotské spisovatelky Joanne K. Rowlingové. Knížka se stala doslova fenoménem. Byla přeložena do více než 47 jazyků a jen prvního dílu se prodalo před 100 milionů výtisků.

Natáčení filmu začalo v únoru 2003 a odehrávalo se v Leavesdenských studiích v anglickém Hertfordshiru a ve vybraných lokalitách Skotska.
Za režiséra třetího dílu byl po Chrisovi Columbusovi vybrán Alfonso Cuarón. V České republice byly v minulosti uvedeny jeho filmy pro dospělé diváky, jako například Mexická jízda, Velké naděje či Malá princezna. Producenty filmu jsou David Heyman (Harry Potter a Kámen mudrců, Harry Potter a Tajemná komnata), Chris Columbus (Harry Potter a Kámen mudrců, Harry Potter a Tajemná komnata, Mrs. Doubtfire – Táta v sukních) a Mark Radcliffe (Harry Potter a Kámen mudrců, Harry Potter a Tajemná komnata, Mrs. Doubtfire – Táta v sukních). Výkonnými producenty filmu jsou Michael Barnathan (Harry Potter a Kámen mudrců, Harry Potter a Tajemná komnata, Mrs. Doubtfire – Táta v sukních) a Callum McDougall (Dnes neumírej). Scenáristou třetího dílu je opět Steve Kloves (Harry Potter a Kámen mudrců, Harry Potter a Tajemná komnata, Mrs. Doubtfire – Táta v sukních, Wonderboys).

V příběhu se opět scházejí známí dětští herci Daniel Radcliffe (Agent z Panamy, televizní David Copperfield na BBC), Rupert Grim a Emma Watson v rolích Harryho, Rona a Hermiony. Jejich protějškem je již tradičně Tom Felton (Anna a král, Pidilidi), který opět hraje Harryho dlouhodobého protivníka Draca Malfoye.

Další postavy v třetím díle zahráli mimo jiné Gary Oldman (Hannibal, Léon, Dracula) v roli zlověstného Siriuse Blacka, David Thewlis (Proud času, Nahý, Big Lebowski) v roli nového obránce proti černé magii profesora Remuse Lupina, Timotny Spall (Nicholas Nickleby, Vanilkové nebe, Pod ochranou nebe) v roli Petra Pettigrewa a Michael Gambon (Ospalá díra, Gosford Park), který převzal roli Harrym uctívaného ředitele školy Albuse Brumbála. Mezi nové herce se zařadila i Julie Christie (Hamlet, Dračí srdce) v roli dobrosrdečné číšnice v hospodě U tří košťat Madam Rosmerty, Pam Ferris (Matilda) v roli Harryho sekýrující tety Marge, Dawn French v roli Dámy v portrétu a Paul Whitehouse (hvězda pořadu BBC The Fast Show) v roli Sira Cadogena.

Mezi dalšími herci můžeme jmenovat Dame Maggie Smith (Čaj s Mussolinim, Podivná tajemství, Prime of Miss Jean Brodie) v roli Brumbálovy loajální zástupkyně profesorky McGonagallové, Alan Rickman (Opravdově, šílené, hluboce, Rozum a cit, Smrtonosná past) v roli záhadného profesora lektvarů Snapea a Robbie Coltrane (Jeptišky na útěku, Zlaté oko, Jeden svět nestačí) v roli Hagrida, nejoblíbenějšího obra na světě. Tato role přitom Coltraneovi přinesla nominaci Britské filmové a televizní akademie (BAFTA) a cenu londýnských filmových kritiků na nejlepšího herce ve vedlejší roli, stejně jako i skotskou ceny nejlepšímu herci za Harryho Pottera a Kámen mudrců. Julie Walters (Billy Elliot, Zkouška do života, Personal Services) se vrací v roli paní Weasleyové, Mark Williams (Zamilovaný Shakespeare, Pidilidi, 101 dalmatinů) hraje Ronova otce Artura Weaslyho, Richard Griffith (Ospalá díra, Bláznivá střela 2, King Ralph) se opět objeví v roli strýce Vernona a Fiona Shaw (My Left Food, Řezník, Jane Eyre) hraje tetu Petunii.

Kameramanem třetího dílu je Michael Seresin (Půlnoční expres, Křídla, Angela‘s Ashes), zatímco kostýmy měla na starosti Jany Temine (Zloději a vyděrači, House of America, Antonie), střih Steven Weisberg (Men in Black 2, Great Expectations, Malá princezna). Vizuální efekty řídil Roger Guyett (Harry Potter a Kámen mudrců, Zachraňte vojína Ryana).

Trojnásobný vítěz Oskara za výpravu Stuart Craig (Anglický pacient, Nebezpečné známosti, Gándhí) opět vytvořil magický svět Bradavice. Jeho inspirující kulisy z filmu Harryho Potter a Kámen filozofů mu přinesly nominace na Oskara, cenu Britské filmové a televizní akademie a nominaci na cenu Evening Standardu. Další nominaci Britské filmové a televizní akademie získal za film Harry Potter a Tajemná komnata.

Natáčení filmu probíhalo opět v bývalé letecké továrně firmy Rolls Royce, kde se nyní nacházejí Leavesdenská filmová studia. Na místě zůstala řada kulis z předchozích dvou dílů, jako například Velká síň, společný pokoj Nebelvírů, mramorové schodiště či Zobí ulice č.4, jinak známá jako sídlo Dursleyových. Nové kulisy zahrnují Chroptící chýši, Lupinovu třídu, astronomický pokoj, věž s hodinami a vesnici Prasinky s hospodou U tří košťat a s obchodem Medový ráj. Natáčení probíhalo kromě Skotska také v Sheppertonských studiích a na ulicích Londýna, kde byli mnozí Londýňané zaskočeni pohledem na jízdu fialového třípatrového autobusu.

Nick Dudman (Hvězdné války, Epizoda I – Skrytá hrozba, Mumie, Mumie se vrací) měl na starosti masky a make-up a zodpovídal tak za vytvoření mytických stvoření obývajících tento čarovný svět. Dudman byl již dříve oceněn nominací Britské filmové a televizní akademie za práci na druhém dílu Harryho Pottera.

Stručný popis filmu