Film Halloween 2 režiséra Roba Zombieho navazuje přesně v místě, kde končil jeho hit Halloween z roku 2007 a sleduje dohru vražedného řádění Michaela Myerse (Tyler Mane) očima hrdinky Laurie Strode (Scout Taylor Compton). Zlo má nový osud....

Film-vice

O produkci filmu
Snímek Halloween režiséra Roba Zombieho byl jedním z jasných úspěchů roku 2007, kdy vydělal přes osmdesát milionů dolarů. Fanoušci hororu uvítali Zombieho inovovanou verzi klasického příběhu Michaela Myerse. Scenárista a režisér sám měl ale na věc po premiéře jiný názor a do „dokončení“ vyprávění, které započal v prvním filmu, se mu příliš nechtělo. „Když jsem dotočil první Halloween, byl jsem vyčerpaný, vyhořený a už nikdy jsem nechtěl znovu slyšet jméno Michael Myers,“ přiznává Zombie. „Ale takhle se cítím pokaždé, když dokončím něco náročného.“

Zombie se zodpovědnosti za pokračování nejprve zřekl, ale nakonec ho jeho vztah k postavám příběhu donutil své rozhodnutí přehodnotit. „Začal jsem si je přivlastňovat. Tehdy jsem po natočení pokračování začal opravdu toužit. Byl to můj Michael Myers, moje Laurie Strode, můj svět. Nechtěl jsem, aby mi ho někdo sebral.“

S odhodláním vrátit se na „místo činu“ se Zombie rozhodl navázat druhým dílem přesně tam, kde první skončil. „Halloween II začíná posledními okamžiky prvního filmu a poté plynule pokračuje,“ vysvětluje Zombie. „Mohli byste z toho udělat jeden čtyřhodinový velkofilm.“

Producent Malek Akkad, který se k příběhu Michaela Myerse poprvé dostal jako pomocný producent filmu Halloween 6, je vděčný za to, že Zombie nakonec změnil názor. „Je to velice odhodlaný autor,“ zamýšlí se Akkad. „Vše, do čeho se pustí, vnímá naprosto specificky, ať už jde o hudbu, o režii nebo o psaní scénářů. Ve všech případech má naprosto jednoznačný rukopis.“

Součástí onoho „rukopisu“ je i to, že je Halloween Il děsivější, napínavější a kontroverznější. „Rob si představoval velice syrový, realistický film,“ komentuje Akkad. „Liší se od všech ostatních. Náš film působí velice realisticky a syrově.“

Vzhledem k tomu, že se v Halloweenu II pouští novým směrem, opouští v něm i tradiční mytologii původní série. Zkoumá tragédie, kterým postavy čelily v prvním dílu, a buduje svůj příběh bez jakýchkoliv zábran či omezení. „V případě tohoto filmu se opravdu naplno řídí vlastním úsudkem a postavy představuje více po svém,“ nadšeně se svěřuje Akkad.

„Tenhle díl stojí více na postavách samotných,“ přitaká Malcolm McDowell, který si znovu zahrál doktora Loomise. „Líbí se mi, že se tu vrací mladý Michael a jeho matka, a zajímá mě i jeho podivná psychóza. Myslím, že je to skvělá změna, protože natočit znovu slasher by asi nebyl nejlepší nápad.“

Tyler Mane, který reprízuje roli padoucha filmu, byl nadšený z toho, že se Zombie snažil první díl překonat. Mane je přesvědčen, že se to Zombiemu podařilo a že překonal jeho očekávání. „Je to velice napínavý film. Scény, v nichž někdo umírá, jsou ještě působivější. Jde o drsné, nemilosrdné vraždy. Michael Myers je zpátky a je mocnější a zákeřnější než kdy předtím,“ varuje Mane.

Když Zombie Halloween II psal, zjistil, že se příběh odvíjí od křehkého stavu mysli Laurie Strode. Zombie prohlašuje, že tato postava byla nejzajímavější a nejsložitější na konci prvního filmu, kdy „byla naprosto mimo, byla celá od krve a držela v ruce pistoli.“ To se stalo pro Zombieho inspirací při psaní druhého dílu, v němž chtěl ze Strode udělat aktivní, komplexní protagonistku, ne jen „pronásledovanou dívku“. Zombie využil její snižující se kontrolu nad vlastní příčetností k tomu, aby s její pomocí zvyšoval napětí.

„Je to narušená osoba,“ soudí producent Andy Gould. „Je traumatizovaná a osud ji neodvratně vede k její vlastní verzi šílenství.“

„V jejím nitru se odehrává cosi ďábelského a magicky zlého,“ dodává Brad Dourif, který si znovu zahrál šerifa Bracketta. „Je to nevysvětlitelné. Pomalu se před našima očima rozkládá, rozpadá.“

Navzdory výzvám, které před ní ležely, se Scout Taylor-Compton na další cestu do Georgie, aby se stala Laurie Strode, těšila. „Jsme teď jako jedna velká rodina,“ říká o Zombiem, producentech a hercích. „Je příjemné na začátku nového projektu vědět, že už se s každým znáte. Všichni dělají spoustu legrácek a baví se.“

Stejně jako v případě Laurie Strode se i v případě Michaela Myerse Zombie odchýlil od dřívějších interpretací, aby jeho děsivost povýšil na novou úroveň. Ve většině z filmu Halloween II Myers nemá svou legendární masku. Tato volba byla důsledkem především toho, že se Zombie chtěl zaměřit více na Maneův mlčenlivý a děsivý (a donedávna ukrytý) obličej. „Tyler umí nasadit ohromně děsivý výraz. Když si na něj natáhl masku, říkal jsem si, že teď se zkrátka dívám na obyčejnou masku. Tentokrát ji moc nenosí, protože má ohromně děsivý výraz.“

Zombieho tvořivost v předefinování světa Michaela Myerse zahrnuje i návrat Deborah Myers v podání Sheri Moon Zombie. „Když jsme dotočili první díl, byla jsem mrtvá. Říkala jsem si, že neexistuje způsob, jak bych se mohla vrátit.“

Ve snaze rozšířit původní film Zombie do Halloweenu II doplnil jisté nadpřirozené prvky. Deborah Myers existuje v mysli svého narušeného, vraždícího syna, čímž této postavě dodává další, dříve neviděné rozměry. „Myslím, že je skvělé, jak to Rob napsal. Deborah vidíte Michaelovýma očima a je to opravdu strašidelné.“

Ne všechny následky řádění Michaela Myerse jsou ale špatné: Dr. Loomis v podání Malcolma McDowella našel způsob, jak se případem Michaela Myerse proslavit. „Dr. Loomis je úžasná postava,“ soudí McDowell. „Teď poznáváme jeho další podobu. Je to naprostý egomaniak. Neženu se za Michaelem Myersem, to je v tomhle díle šerifova práce. Jsem na turné se svou novou knihou a na té tragédii jsem vydělal spousty peněz. Je to báječná postava, která se skvěle hraje.“

Soudí, že ztvárnění Loomise je velice aktuální a cynicky odpovídá popularitě některých současných lékařů, kteří jsou hnáni pochybnými motivy. „Zdá se to zkrátka jako výtečný nápad, pomalu odkrývat druhou tvář lékařů, kteří bývají zobrazováni jako takřka polobozi. Vždycky jsme přesvědčeni o správnosti toho, co dělají nebo říkají, ale oni občas příšerně chybují.“

V případě Loomise se hrůza projevuje jinak. Pronásleduje ho odkaz Michaela Myerse. „Došlo k příšerné tragédii a on objevil způsob, jak na ní ohromně vydělat,“ vysvětluje Zombie. „Bydlí v luxusních hotelech a jezdí krásnými limuzínami. V nitru je prázdný a zkažený, ale snaží se to zakrýt penězi.“

„Všechno se mu to ale zhroutí,“ dodává Zombie.

Společným prvkem, který všechny postavy filmu spojuje, je to, že prožili noční můru, z níž se nejsou schopny probudit. „Všichni přežili strašnou tragédii a já chtěl realisticky zobrazit, jak se s ní budou snažit vypořádat. Každý to dělá jinak, po svém,“ shrnuje Zombie.

V menších rolích se ve filmu objevují také například hororová veteránka Margot Kidder, Howard Hesseman, Brea Grant a Danielle Harris, která se předtím, než si zahrála v Zombieho Halloweenu, objevila už v Halloweenu 4 a Halloweenu 5.

Maskér Wayne Toth, specializující se na zvláštní efekty, který už se Zombiem spolupracoval na Domu tisíce mrtvol, Vyvržencích pekla a Halloweenu, se vrací coby zásadní vliv na děsivější a temnější pasáže filmu. Všímá si posunu v přístupu k natáčení děsivých scén: „Jsou syrovější a realističtější. V dnešních hororových filmech, a občas i v minulých, působí vše trochu směšně a přehnaně. My jsme se pokusili o voyeuristický přístup. Byla to spousta práce, ale jsme oproti předchozímu filmu zase o krok dál,“ dodává Toth.