zavřít

Dlouhý popis filmu

Rodinné drama o pouhých šesti jednajících postavách, pomineme-li několik vedlejších roliček. Odehrává se v současnosti, v prašném ospalém městečku kdesi v Idahu, kam za „matkou rodu“ přijíždí po mnoha letech na návštěvu dcera a vnučka. Platí tam přesně stejná pravidla jako na kterékoliv české vesnici: každý ví o každém všechno, na cizince se hledí s lehkou nedůvěrou a převržený náklaďák nebo přejetá slepice jsou témata na několik večerů. Jinak ale o pravidla příliš nejde, jak by se mohlo z názvu filmu zdát, a pokud ano, tak spíš o jejich nedodržování. Trojúhelník dcera - matka - babička řeší odvěký problém neporozumění mezi rodiči a dětmi, se kterým se každá z žen vypořádává po svém.

Babička maskováním svých citů k dceři a vnučce strohostí, matka pitím a dcera lhaním, vzpurností a zahráváním si s nervy ostatních lidí. To poslední je ještě umocněno klasickou situací „velkoměstské dítě na vesnici“, kdy jí k ponížení nebo znepřátelení oběti stačí sotva pár vět. V polovině děje se po předchozích „obyčejných“ hádkách náhle přiostřuje, když dcera obviní svého dosud nezmíněného otčíma (sama postava se na plátně vyskytuje až ke konci) ze zneužívání.

Takový film přirozeně stojí a padá s hereckými výkony. Minimálně dvěma z žen dává režisér šanci podívat se téměř na dno a přitom odhaluje, jak si jsou přes vnější okázalou opozici ve skutečnosti podobné. Legendární Jane „Barbarella“ Fonda se na vás dívá tak přesvědčivě, že se v křesle bojíte, kdy vám taky poručí dát mýdlo do pusy, Felicity Huffman si vychutnává alkoholické scény (dle názoru mnoha herců je velmi těžké věrohodně zahrát opilost, obzvlášť pokud nemá mít žertovný efekt) a Lindsay Lohan dělá definitivní čáru za disneyovským obdobím své kariéry.

Zatímco v posledním komediálním snímku JUST MY LUCK bylo ještě vše při starém (byť film sám není z produkce Disney) a první vážné role v PRAIRIE HOME COMPANION a BOBBYM byly vzhledem k minimální účasti na scéně spíše cvičné, teď už jde o plnohodnotný dramatický výstup bez jediné výtky. Z dalších rolí lze vyzdvihnout postavu místního veterináře (Dermot Mulroney), který je ženám pravým protipólem svou vrozenou snášenlivostí a mírností.

Stručný popis filmu