zavřít

Dlouhý popis filmu

Frankewnstein není ani tolik horor jako psychologické drama, vykreslující proměny chování postav, především Borise Karloffa, který ztvárnil postavu netvora, a Colina Clivea, jeho stvořitele- Henryho Frankensteina. Tyto postavy jsou v ději jednoznačně nejsilnější a v divákovi vyvolávají silné emoce- Henry je mladým studentem přírodních věd a elektrobiologie, má velké nadání pro obor a je od narození obdařen touhou objevovat neobjevené.

Z počátku se jeho chování zdá pochopitelné, protože chce učinit prvotřídní objev, který by byl převratem pro společnost. Při pokusech s mrtvými zvířaty zdokonaluje své znalosti. Postupně se ale uzavírá ve své laboratoři a pomalu ztrácí přátele, snoubenku, cílevědomého a strikního otce. oživení mrtvého těla ho nejprve fascinuje, ale když netvor zabije jeho pomocníka Fritze, začíná se bát, že stvořil obyčejnou zrůdu, disponující obrovskou fyzickou silou. Jako správný melancholik a nihilista, který je k smrti přepracovaný, se psychicky hroutí. Ví, že nebude mít klid, dokud bude jeho výtvor žít. Zabít ho je ale více než obtížné.

Boris Karloff alias Franknestein je onou dojemnou stránkou filmu. Na jednu stranu vraždící monsstrum, pravda, ale to je pouze vedlejší věc. Netvora se nikdo neptal, jestli chce na svět, a poté, co ho prvních pár dnů drží v temném sklepě, sám neví, co má očekávat. Každé prostředí považuje za nepřátelské a tak ostře reaguje na jakýkoli sebemenší útok. Při prvním setkání s lidmi nikoho nenapadá a dokonce poslouchá jejich příkazy. Prudší pohyb nebo šlehající oheň v něm ale probouzí hněv. V jedné scéně se náhodou setká u jezera s malou holčičkou Marií. Ta v něm instinktivně vidí svého kamaráda na hraní a narozdíl od všech ostatních od něj neutíká, ani ho nekamenuje. Netvor s Marií sedí u jezera a společně házejí květy kopretin na hladinu a pozorují, jak plavou.

Frankie napadne snoubenku svého stvořitele Henryho, jelikož ho rozčílila svým křikem. Frankie by jí rád vysvětlil, že jí nehodlá ublížit, ale nemá jak. Následně se vzbouří celé město a na Netvora vyrazí s pochodněmi do skal. Frankie a Henry zůstanou ve větrném mlýnu. Henry ho nejprve zastrašuje pochodní, poté se dává na útěk. Frankie začíná Henryho škrtit, když si všimne, že lidé dole větrný mlýn zapálili. V tu chvíli Henryho shodí na zem a sám zůstává v plamenech...

Následuje pokračování příběhu, tak jak se odehrál i v knize, a to v druhém dílu Frankensteinova nevěsta(1935). Snímek režíroval opět James Whale. V dalších pokračováních už Boris Karloff nehrál, a Colin Clive také ne, ten totiž zemřel velmi mlád na náslekdy alkoholismu. První dva díly jsou prvotřídní, ostatní už nejsou nijak významné, změnil se štáb i herci a děj je zcela vymyšlený, s literární předlohou nemá nic společného.

Stručný popis filmu