zavřít

Dlouhý popis filmu

Postavy
SAMSON – Legendární lev s mohutnou hřívou a šampion v želvocurlingu je hlavní atrakcí newyorské zoo. Své zvířecí kolegy a syna Ryana neúnavně zásobuje hrůzostrašnými historkami o jeho životě v divočině, někde hluboko pod jeho strhujícími příběhy o velkém hrdinství je však ukryta pravda – Samson do opravdové džungle nikdy nevkročil. Své heroické pověsti však dostojí v okamžiku, kdy se Ryan ocitne v nebezpečí a Samson je nucen opustit probádané teritorium, aby mohl vést své přátele na velkou výpravu za jeho záchranou. „Jednou z opravdu krásných věcí na této postavě je to, že je otcem,“ říká Kiefer Sutherland, který mu v původním dabingu propůjčil hlas. „Všechno, co dělá, se nějakým způsobem týká lásky k synovi. Myslím, že Divočina je v mnoha ohledech velice zábavná a dojemná. Byla to jedna z mála příležitostí, kdy jsem mohl vzít někoho malého na natáčení a ukázat mu, co dělám. Hlavní myšlenka tohoto filmu vás přiměje o něm mluvit. Je zajímavé, že všechny jeho postavy chtějí být někým úplně jiným. A nakonec máte pocit, že se všechny naučily žít samy se sebou, protože se konečně dočkaly nějakého uznání. Celý film je o tom, jak důležité je mít víru v sebe sama a být schopen vážit si ostatních za to, jací jsou.“

BENNY – Samsonův nejlepší kamarád je po čertech mazanou veverkou. I přes svůj nevelký vzrůst má velké ambice v oblasti lásky, takže si dělá zálusk na skoro čtyřmetrovou žirafu Bridget. Benny je věrným kamarádem a zůstává Samsonovi po boku i v těch nejtěžších situacích.

RYAN – Samsonova dospívajícího syna, kterému koluje v žilách rebelantská krev, už nebaví žít v zoo ve stínu svého slavného otce a jeho velkým snem je prožít vlastní dobrodružství v divočině. Když je omylem odvezen ze zoo do divoké džungle, uvede do chodu divoké dobrodružství, které převrátí naruby celou zvířecí říši.

NIGEL – Pod roztomilým kukučem hvězdy dárkových předmětů se skrývá utrápený chlápek se smyslem pro jízlivý humor. Nigel už je unavený věčnými narážkami svých zvířecích přátel a hledá způsob, jak se svého vzhledu plyšového medvídka konečně zbavit. Když se ale dozví, že se stal posvátným vůdcem pakoňů hřivnatých, čeká tohoto nic netušícího medvěda úplně nový život.

BRIDGET – Pohotová, velmi samostatná a elegantní žirafa se ukáže být pro Samsona a zbytek zvířecího záchranného týmu neocenitelnou pomocí – zejména díky své výšce a dokonale praktickému uvažování. Nejen, že se musí vypořádat s nástrahami betonové džungle, ale také musí čelit neustálým návrhům neodbytného nápadníka, dvaceticentrimetrové veverky Bennyho.

KAZAR – Fanatický vůdce kultu pakoňů, kteří se chtějí stát místo kořistí lovci, se náhle posune na vrchol potravního řetězce. Svému stádu vládne železnou rukou a všechny naděje vkládá do příchodu Velkého Jeho / The Great Him. „Kazar není jen zlý. Má jen příliš velké ambice, které jej nutí dělat věci, které by normálně nedělal,“ říká William Shatner, který jej v původní verzi nadaboval. „Ani on není spokojený s tím, kým je – proto se chce stát z býložravce masožravcem.“

LARRY – Šest a půl metru dlouhá anakonda je sice nejdelším zvířetem v zoo, ale na zdravé selské uvažování je trochu krátká. Larry je velmi pružný a vždy připravený přiložit ruku k dílu, proto se během příběhu stane kladkou, tyčí, volantem i prakem, který dokáže na pozoruhodnou vzdálenost vystřelit lva.


O filmu
Film vznikl v Torontu v novém studiu C.O.R.E. Feature Animation, které nedávno založila společnost C.O.R.E. Digital Pictures za účelem výroby tohoto snímku. Svůj talent mu propůjčilo celkem 350 umělců a techniků z Kanady a celého zbytku světa, mezi nimiž bylo přes 50 animátorů. Jeho úvodní sekvence, která kombinuje trojrozměrně animované postavy se stylizovaným dvojrozměrným prostředím, vznikla v Reel FX Creative Studios v texaském Dallasu.

„Chtěli jsme, aby se vizuální podoba našeho filmu lišila od ostatních počítačem animovaných snímků,“ říká producent Clint Goldman. „Chtěli jsme docílit toho, aby působil pseudorealisticky, ale zároveň jsme si nechávali otevřenou možnost zajít za hranice reality a přidat tam spoustu fantazie – postavám lezou oči z důlků a je tam spousta groteskního natahování a smršťování. Naše zvířata dokáží řídit loď a dělat spoustu dalších věcí, které normálním zvířatům obvykle nejsou vlastní. A tohle všechno provádíme ve světě, který působí reálně. To nám jako filmařům umožňuje zasadit postavy do vtipných situací a vytvořit film, který je zábavné sledovat.“


Hudba
Hudební stránka hraje v Divočině důležitou roli a přidává příběhu na intenzitě z hlediska citů i humoru. Skladatel Alan Silvestri se stal nedílnou součástí týmu a pomáhal filmařům odvyprávět příběh a zdůraznit atmosféru jednotlivých scén.

„Alan je naprosto výjimečný umělec a jeho přínos byl neuvěřitelný,“ říká režisér filmu Steve „Spaz“ Williams. „Byl jsem uchvácen tím, jak dokázal film obohatit. Všechnu tu hloubku a rozmanitost, kterou jsme se snažili vnést do jeho vizuální stránky, dokázal ještě zdvojnásobit. George Lucas vždycky říkal, že zvuk tvoří u filmu 50 % celkového zážitku – a měl pravdu. Alan nahrál hudbu s 94členným orchestrem a vidět jej při práci bylo fantastické.“

„Alanův hudební doprovod vdechl příběhu život a zdůraznil charakterové vlastnosti jeho postav. Byl zde od začátku natáčení až do úplného konce a přišel s takovým hudebním doprovodem, který výrazně obohatil humor i emoce,“ říká Goldman.

Filmaři využili také talentu špičkových textařů a hudebníků. Eric Idle (ze světoznámé skupiny Monty Python) spolupracuje se svým kolegou Johnem Du Prezem už od konce 70. let (“Always Look on the Bright Side of Life”) a má na kontě několik nominací na cenu Tony za loňský muzikálový hit Spamalot, který byl uveden na Broadwayi. Idle s Du Prezem přispěli písní Really Nice Day, kterou také nazpívali.

„Když za námi filmaři přišli s tím, že nevědí, co přesně by mělo být obsahem textu, napadlo nás, že by se mohl skládat z vět, které říkají mluvící hračky,“ vysvětluje Idle. „Přišli jsme s větami jako ‚Dnes mám opravdu skvělý den‘ nebo ‚Můžu tě polechtat?‘ a podobně. Jakmile nás napadlo tohle, začalo být zcela jasné, o čem bude píseň pojednávat.“

Na filmu se dále podíleli interpreti jako Lifehouse, Big Bad Voodoo Daddy, Everlife nebo Coldplay, kteří přispěli svou písní Clocks z alba A Rush of Blood to the Head.


Divoká fakta
Srst lva Samsona se skládá z více než 6 milionů chlupů, které byly v každém záběru jeden po druhém vyrenderovány počítačem. A to není zdaleka “nejchlupatějším” zvířetem ve filmu – tím se stal pudl, který jich má na sobě více než 14 milionů!

Žirafa Bridget je možná vysoká, ale věděli jste, že má stejný počet krčních kostí jako všechna ostatní zvířata v newyorské zoo včetně veverky Bennyho? Rozdíl je jen v tom, že každá z těchto kostí je v jejím případě dlouhá přes 30 centimetrů.

Plameňáci v newyorské zoo jsou skotští, protože režiséru Spazi Williamsovi připadalo, že vypadají jako dudy. Sám Spaz na dudy ve volném čase občas hraje (zda někdy hraje i na plameňáky je předmětem dohadů).

Při štábu sestávajícím ze 418 lidí zabralo natáčení filmu přes 1,5 milionu člověkohodin.

Pro každého z ptáků, kteří se ve filmu objeví, bylo naanimováno přes 2 miliony samostatných pírek. Od doby, kdy dostal film Forrest Gump Oscara v kategorii nejlepší vizuální efekty za pouhé jedno animované pírko, urazila počítačová grafika slušný kus cesty!

Ve filmu hrají jeho hrdinové zvířecí verzi curlingu, populárního kanadského sportu. Na plátně se objeví také kanadské husy, které vtipkují o přecházení přes kanadskou hranici, a jednoho z tučňáků (MC) v původní verzi nadaboval kanadský sportovní komentátor Don Cherry. Možná už tušíte, že režisér Spaz je rodilý Kanaďan…

Navzdory tomu, že filmové anakondy se většinou chovají velmi divoce, ve skutečnosti jsou poměrně klidné a pomalé. Režisér se nechtěl vzdát realističnosti, což ale znamenalo, že by Larry nestíhal své přátele. Nakonec tento problém vyřešil docela jednoduše – posadil Larryho na hřbet žirafy Bridget!

Stručný popis filmu