zavřít
upravit profil

Breakout - Podrobný popis

Snímek o životě předměstských gangů, o cti, o přátelství a o lásce, ale především je to příběh mladíka a jeho útěku z mizerného života pomocí hudby a tance.

drama, hudební

Dlouhý popis filmu

Dva kamarádi z předměstí švýcarského Curychu Nia Marco a Pulpo žijí typickým hip hopovým životním stylem a vyznávají styl tance Breakdance. Divák se hned na začátku filmu dozvídá, že Nia breakdance už netančí a když sleduje Pulpa, navrhne mu, ať se zůčastní Batllu - Lord of The Streets, jemuž vévodí breakař Spirit, kterého si zahrál raper Stress. Společně se pak vydají na noční flám, po němž se následně vrací domů Pulpo se svou novou přítelkyní, jenž očividně kdysi patřila Spiritovi a ten ji chce za každou cenu zpátky. Během krátké doby dojde k hádce mezi Niou a Spiritem, do rvačky se zapojí obě party, jak ta Nia, tak ta Spiritova. Pulpo je ovšem těžce zraněn a Nia, který u něj v těžkých chvílích zůstal, je zatčen policií a odveden k výslechu, načež je obviněn z trestného činu ublížení na zdraví. Jelikož to není první takový prohřešek, co Nia spáchal a pravého pachatele nechce za každou cenu usvědčit, byť je to jeho nepřítel, ho soud pro mladistvé pošle do nápravného zařízení.

Tam se Nia setká se svým přítelem ,,ze staré školy" Bladem, který mu představí všechny ne moc přátelské obyvatele ,,pasťáku"

Do hry se zapojí nejen intrikářský ředitel soudu pro mladistvé, ale i dva příznivci extrémistických hnutí, co s oblibou podlézají řediteli nápravného zařízení a mezi nimi a Niem začne panovat nebezpečné nepřátelství a řevnivost.

Tu noc se Nia rozhodne opět tancovat Breakdance a zrovna v tomhle momentě můžou diváka film velmi zmást, neboť přesně netuší, zda chce Nia uctít svého chromého přítele Pulpa, nebo chce jen tak opět tančit. Každopádně se Spiritem má jasno, zvlášť, když se Pulpo, nesmiřitelný se svým životem na vozíčku, v nemocnici ukončí dobrovolně svůj život. Od té doby se Niův život navždy změní. V tom mu pomáhá jistý fanatik Heinrich, již zmíněný kamará Blade a malý raper Silencio... společně totiž začnou spřádat plány na útěk a Nia, zneužívající pomoci mladé právničky Nicol, odpojí automatické zámky svých dveří, ve volném čase nadále tančí Breakdance a je plně odhodlán Spirita zabít stůj co stůj.

Rozuzlení filmu nastává v době, kdy je policií zatčen Spirita pravá ruka Roket, mimochodem, chycený díky Nicol, ale ředitel soudu ho pošle do stejného zařízení jako Niu, který už v té době dokončil únikovou cestu, ovšem zrazen Bladem, mu v útěku pomáhají jen Silencio a Heinrich. Nastane konečně večer útěku, Silencio a Nia společně jdou pro Heina, ale toho najdou s podřezanýma žilama v jeho pokoji. Na svobodu se dostane pouze Silencio, Nia je chycen Roketem a zraněn na tváři, kvůli ztráte krvě omdlí a možná by dopadl hůř, kdyby ho na poslední chvíli nezáchranil Blade. Druhý den dojde k úplnému vyvrcholení filmu. Nia uteče za velmi zoufalého pokusu z vězení, odtud totiž pochází onen název filmu - Breakout, ale možná to má něco společného i s Breakdance.

Vydá se na Battle, zabít Spirita, a v tom okamžiku kritici film Breakout velmi chválili. Nia zbraň odhodí a po provokativním proslovu Spirita jej vyzve na souboj a vyhraje, následně je zatčen policíí a odveden. Poražený Spirit ale trestu neujde. Příbuzný Nia, sotva čtrnáctiletý Winnie popadne zbraň, kterou předtím Nia odhodil a prožene kulkou Spiritovi hlavu.

Kritici tento film hodnotili jako velmi zdařilý, zkázal pravou tvář evropského hip hopu a je docela jasné, že se hodně liší od všech amerických filmů o rapu či breakdanci. Mike Eschmann si dal záležet, aby do filmu vložil nečekané pointy a stále neměnitelný charakter postav.

Zkrátka, ve filmu Breakout nejde jen o sex, zbraně a životní styl jako v ostatních filmech o hip hopu a jeho shlédnutí stojí za to.

Stručný popis filmu