Lovec démonů
Typ:
film
Žánr:
thriller, drama, horor
Délka:
100 min
Motto:
Spořádaný otec rodiny odhalí své životní poslání a stává se lovcem démonů.
Země:
USA/Německo, 2001
Agenta FBI Wesleyho Doylea (Powers Boothe) během vyšetřování série vražd v Texasu vyhledá mladík (Matthew McConaughey), který se představí jako Fenton Meiks a který tvrdí, že zná identitu hledaného sériového vraha nazývaného Ruka boží. Byl jím...

Film-vice

"Je to vzrušující příběh šílenství a živelného zla, který vás nechá v nejistotě do posledního okamžiku." (James Cameron)
"Nejznepokojivější horor, jaký jsem viděl od Kubrickova Shining." (Sam Raimi)

Vyprávění o víře, ztracené nevinnosti a dobru a zlu soupeřícím o nadvládu nad moderním světem je psychologickým thrillerem kombinujícím strhující příběh s ambiciózním, poutavým tématem. Herec Bill Paxton (Apollo 13, Twister, Titanic) se v něm objevuje nejen jako představitel jedné z hlavních rolí - otce Meikse, ale také jako režisér. Jeho Lovec démonů líčí destrukci navenek idylického světa jedné jižanské rodiny, kde jsou otec a jeho dva malí synové vystaveni extrémní a nepředvídané zkoušce.Po Paxtonově boku se v hlavních rolích představují v nezvyklých hereckých polohách nejen jeho zkušení kolegové Matthew McConaughey a Powers Boothe, ale v dětských rolích i Matthew O'Leary a Jeremy Sumpter. Scenáristou filmu byl debutující Brent Hanley a hitchcockovskou atmosféru pomáhal vybudovat legendární kameraman Bill Butler nominovaný na Oscara za Přelet nad kukaččím hnízdem Miloše Formana.

Jedním z trojice producentů filmu je vedle Coreyho Sienagy a Davida Blockera i David Kirschner, který se prosadil nejen podílem na produkci řady divácky úspěšných rodinných podívaných (např. animovaný Americký ocásek nebo hraná komedie Flintstoneovi z produkce Stevena Spielberga, kombinovaná podívaná The Pagemaster - Vládce knih, počítačová sci-fi Titan A.E.), ale také jako výtvarník vraždící hračky Chucky v hororové sérii Dětská hra.

"Když jsem psal Lovce démonů, díval jsem se na filmy Alfreda Hitchcocka, pouštěl si Lovcovu noc a poslouchal Leonarda Cohena," přiznává scenárista Brent Hanley, který své zkušenosti dosud sbíral jen v krátkometrážní tvorbě. "Využil jsem i odkazy k Bibli, především k příběhu o Izákovi a prvky ze Starého zákona." Tak se rodil scénář thrilleru s hororovými prvky, který má podle producenta Davida Kirschnera kvality mistrovského díla - takového, od kterého se čtenář nedokáže odtrhnout. Hanleyho scénář udělal velký dojem i na Billa Paxtona, který v něm viděl možnost, jak se vrátit k takovému typu kinematografie, kterou vytvořili hollywoodští klasikové Alfred Hitchcock a Robert Aldrich - k filmům vyprávějícím o velmi temných věcech. Vedle Hitchcocka (především jeho legendárního Psycha) měl Paxton rovněž na mysli Lovcovu noc - u nás nepříliš známý, ale v USA kultovní hororově laděný thriller s Robertem Mitchumem, který v roce 1955 natočil jako svůj jediný režijní pokus herec Charles Laughton.

Bill Paxton našel ve scénáři Lovce démonů nejen postavu otce, kterou od první chvíle toužil hrát, ale i bezmála ideální možnost, jak režijně debutovat v příběhu, který mu byl blízký - v originálním, složitém gotickém thrilleru z prostředí, které důvěrné zná nejen proto, že se v něm několikrát ocitl jako herec (především u filmů One False Move nebo Traveller), ale především proto, že se na východě státu Texas sám narodil.

Paxton si byl vědom toho, že pro něj bude obtížné zahrát přesvědčivě ambivalentně působící roli otce a přitom se zároveň plně věnovat takovému druhu režie, která vzhledem k tomu, jak manipuluje s emocemi diváků, vyžaduje dokonalou kontrolu nad vším, co se děje před kamerou. Obtížnost úkolu, kterého se ujal, zvyšovala i přítomnost dvou nezletilých herců. Tehdy třináctiletý debutant Matthew O'Leary v roli Fentona Meikse působil nevinně a zranitelně, přestože natáčení pro něj bylo především zábavou. Práce s Billem Paxtonem, kterého znal a obdivoval jako herce, pro něj zároveň představovala jedinečnou zkušenost. Dnes není téměř šestnáctiletý O'Leary v herecké profesi žádným nováčkem - objevil se v trhilleru Malý svědek, kde byl v roli chlapce Dannyho hereckým partnerem Johna Travolty a Vince Vaughna. Nejnověji jsme ho mohli vidět ve špiónské komedii Ostrov ztracených snů - Spy Kids 2, kde s nadhledem ztvárnil roli protivníka dospívajících hrdinů - Garyho. Pod režijním vedením Roberta Rodrigueze si v tomto snímku ostatně znovu zahrál s Billem Paxtonem, který se ve filmu ujal menší, zábavné roličky Dinkyho Winkse.

K zodpovědnosti a přirozenosti strhl O'Leary i svého mladšího partnera - tehdy šestiletého Jeremyho Sumptera, který při natáčení využil a rozvinul své zkušenosti z dětského modelingu. Jeremy byl původně angažován pro roli, kterou získal O'Leary. Mladičkého talentovaného herce si hned všimli producenti seriálu Pohotovost a letos se má objevit v titulní roli další filmové verze Petera Pana, kterou režíroval P. J. Hogan.

Pro Paxtona jako hereckého profesionála se stalo základem úspěchu Lovce démonů rovněž herecké obsazení "dospělých" rolí. Postava Meikse se pro něj samotného stala výzvou stvořit velkou otcovskou figuru, která v sobě nese ochranitelské prvky i elementy nebezpečí. Oporu našel v Matthewovi McConaugheym, který se v poslední době etabloval především v romantických komediálních rolích (třeba po boku Jennifer Lopez ve Svatbách podle Mary). Také herec, který ve vyprávění funguje jako dospělá verze jednoho z Meiksových synů a která v sobě zároveň pro diváka skrývá prvek překvapení, přivítal možnost vrátit se do atmosféry rodného Texasu. Malou zajímavostí spjatou s jeho filmografií je i skutečnost, že kromě dalších "jižanských" příběhů zde natáčel v roce 1994 i hororový příběh odehrávající se v lesích kolem Austinu – Masakr v Texasu, další část kultovní série The Texas Chain Saw Massacre, kde ztvárnil postavu ďábelského Vilmera (u nás byl film uveden na videu). Lovec démonů nabídl McConaugheymu mimo jiné i možnost pracovat s místním měkkým přízvukem a podbarvit ho skrytým strachem a úzkostí. Vedle příběhu plného děsu ve stylu klasické gotické historky považoval McConaughey za důležité vyprávět i velmi citový příběh o vztazích uvnitř rodiny.

Do role agenta FBI Doylea obsadil Bill Paxton herce, kterého si už dlouhá léta váží a se kterým si před deseti lety zahrál ve westernu Tombstone - Powerse Boothe. Tento herecký veterán, který mimochodem rovněž pochází z Texasu, ocenil možnost zahrát si v příběhu natočeném podle scénáře, jenž ho svou komplexností a inteligencí provokoval k další práci na roli.

Derk Cheetwood, kterého známe především ze seriálu Ally McBealová a sci-fi The Postman - Posel budoucnosti, ztvárnil postavu Doyleova kolegy, agenta Hulla. Paxton si Cheetwooda vybral i proto, že jeho hereckou práci už znal z válečného dramatu Ponorka U-571, kde si zahrál po boku Matthewa McConaugheyho. Dalším z hereckých kolegů, kterého Paxton angažoval na základě společných zkušeností, byl i Luke Askew, se kterým si zahrál ve filmech Traveller a Frank and Jesse. Missy Crider, která ztvárnila part Becky, jsme mohli vidět coby servírku v mysteriózním thrilleru Davida Lynche Mullholland Drive.

Lovec démonů je filmem s relativně nízkým rozpočtem. K natáčení, které trvalo pouhých třicet sedm dní, si produkce vybrala exteriéry v kalifornském West Covina, Sylmar a Sun Valley a také v samotném Los Angeles, které dokonale odpovídaly vzhledu a atmosféře texaského maloměsta, kde se příběh odehrává. Paxton si přál, aby celek působil průzračně čistým dojmem - podobně jako obrazy Edwarda Hoppera. Produkci uchvátila mimo jiné i možnost využít jako dekoraci starou benzínku Phillips 66, která je dílem proslulého architekta Franka Lloyda Wrighta.

Aby Bill Paxton dosáhl potřebného vizuálního dojmu, požádal o spolupráci výtvarníka Davida Ivieho. Z jejich úzké spolupráce se zrodil jedinečný design, který má důležitý podíl na atmosféře filmu - navenek půvabné a přitom skrytě hrozivé. Na tom, aby se Ivieho vize staly filmovou skutečností, má ovšem hlavní podíl jednaosmdesátiletý Bill Butler - jeden z hollywoodských kameramanských veteránů, který má na svém kontě taková klasická mistrovská díla, jako jsou Spielbergovy Čelisti, Formanův Přelet nad kukaččím hnízdem, za který získal spolu s Haskelem Wexlerem nominaci na Oscara, nebo Coppolův Rozhovor. Butler stál rovněž za kamerou filmu Stripes, kterým v roce 1981 herecky debutoval Bill Paxton. Jeho práci však známe i z muzikálu Pomáda, druhého, třetího a čtvrtého dílu boxerského dramatu Rocky, pralesního dobrodružství Anaconda nebo rodinné komedie Beethoven 2. U snímku Lovec démonů využil Butler především temnější, neutrální barvy, které daly vyniknout postavám a jejich komplikovanému vnitřnímu životu.

Podíl na komplexním výsledku má i výtvarník Nelson Coates, který svůj talent a smysl pro stylizaci osvědčil nejen v úspěšném filmu Co dělat v Denveru, když člověk nežije, ale i v režijním opusu jiné slavné herecké osobnosti - snímku Albino Alligator Kevina Spaceyho. Podíl na úspěchu obrazové koncepce má i kostýmní výtvarnice April Ferry, jejíž filmografii zdobí i takové hity, jako je komedie Maverick s Melem Gibsonem, fenomenální kasovní dobrodružství Zachraňte Willyho nebo rodinná podívaná Flubber s Robinem Williamsem. Ferry je však zároveň i autorkou kostýmů k podmořskému dramatu Ponorka U-571, ve kterém si společně zahráli Bill Paxton, Derk Cheetwood a Matthew McCounaughey.