Hladina adrenalinu
Typ:
film
Žánr:
thriller, dobrodružný, akční
Délka:
93 min
Motto:
Parta mladých vyznavačů extrémních sportů musí uprostřed velehor bojovat o holé přežití poté, co náhodou odhalí skrýš nebezpečných zločinců.
Země:
Německo/Lucembursko/Velká Británie, 2002
Malý, ale dobře vybavený filmový štáb - režisér reklam Ian (Rufus Sewell), vedoucí výroby Jeffrey (Rupert Graves) a kameraman Will (Devon Sawa) - se vypraví do rakouských Alp poblíž hranic s bývalou Jugoslávií. Do království sněhu a ledu však...

Film-vice

Akční superdobrodružství ze zimního království extrémních sportů natočil podle scénáře debutujícího Michaela Zaidana osvědčený hollywoodský specialista Christian Duguay. Autor, z jehož režisérské dílny jsme naposled mohli vidět akční technothriller Umění boje, do hlavních rolí svého snímku obsadil vycházející hollywoodské hvězdy Bridgette Wilson-Sampras (Poslední akční hrdina, Svatby podle Mary), Rufuse Sewella (Smrtihlav, Hamlet, Příběh rytíře), Devona Sawu (Navždy spolu) a Ruperta Gravese (Pokoj s vyhlídkou).
Role hlavního zloducha se ve filmu s chutí ujala evropská hvězda Klaus Löwitsch - převážně charakterní herec známý především díky své spolupráci s legendárním německým režisérem Rainerem Wernerem Fassbinderem.

Realizačně mimořádně náročná americko-německá koprodukce je dílem zkušeného amerického producenta Moshe Diamanta, který má na svém kontě i nejúspěšnější akční hity Jeana-Claudea Van Dammea (např. Dvojitý zásah, Živý terč, Timecop, Náhlá smrt, Double Team), a německého producenta českého původu Jana Fantla. Koproducenty snímku, který se díky odvážným, dech beroucím kaskadérským kouskům stal špičkovou oddechovou zábavou určenou nejširší divácké veřejnosti, byli Frank Hübner a Tom Reeve (Wing Commander). Vedoucími výroby byli Romain Schroeder, Rudy Cohen, David Saunders a Mark Damon (Nikdy neříkej nikdy, Nekonečný příběh, Ponorka, 9 a 1/2 týdne).

K látce, ze které nakonec vznikla Hladina adrenalinu - jedinečná akční podívaná nabitá nejfantastičtějšími atrakcemi - režiséra Christiana Duguaye přitahovala i možnost spojit své dvě velké vášně: snímání náročných akčních scén s kamerou v ruce a svou letitou zálibu v extrémních sportech. Také jeden z hlavních producentů filmu, Moshe Diamant, považoval za ideální využít Duguayův režijní styl a dynamický smysl pro kameramanskou perfekci právě v tomto vzrušujícím příběhu. Jejich cílem se stalo nabídnout publiku sto minut téměř nepřetržitého napětí. To ovšem vyžadovalo spolupráci týmu zkušených specialistů.

Scenárista Michael Zaidan, který v celovečerním hraném filmu debutuje, ve spolupráci s režisérem vytvořil základ pro podívanou nabitou špičkovou akcí. Stejně jako jejich hrdinové - tým složený z vyznavačů a obdivovatelů extrémních sportů - i autoři Hladiny adrenalinu mysleli především na to, jak přesvědčivě a přitom bezpečně uskutečnit svůj smělý sen. Rozhodli se totiž natočit i ty nejnebezpečnější scény - "skok" do propasti s vodopádem či únik před lavinou - bez navenek stoprocentní, ale nudné a někdy zrádné berličky dodatečných zvláštních a vizuálních efektů. Klíčem se pro ně stala skutečnost, že hlavní část děje se odehrává v mimořádně náročných vysokohorských podmínkách. Angažovali proto tým špičkových odborníků z celého světa složený z kaskadérů, horských průvodců a techniků, kteří zajišťovali bezpečnost štábu i herců.

Koordinátor kaskadérů Tom Delmar, který pracoval např. i na sci-fi Star Wars: Epizoda 2 - Klony útočí, zaměstnal 178 kaskadérů z celého světa včetně Francie, Rakouska, USA, Velké Británie či dokonce Hong-Kongu - země, jejíž akční filmařský styl a kaskadérskou školu producent Moshe Diamant už dlouhé roky obdivuje. Delmarovi - rodákovi ze skotské vysočiny - v otázkách koordinace herecké akce s kaskadérskými výkony pomáhal především jeho zkušený kolega John Falkiner, který se podílel např. také na bondovce James Bond - Dech života (1987), již proslavila i akční scéna na zasněženém svahu.

O kvalitě práce celého týmu svědčí i skutečnost, že jedinou temnou epizodou projektu ještě před začátkem natáčení zůstala smrt producenta (a zkušeného lyžaře) Wernera Koeniga, jenž v listopadu 2000 zahynul ve švýcarském Verbieru pod lavinou při obhlídce exteriérů. Právě Koenigově památce je film věnován.

Podíl na tom, že se Hladina adrenalinu stala špičkovou demonstrací filmařského akčního potenciálu, měli samozřejmě i herečtí představitelé. Ti ze sebe pod vedením odborníků vydali maximum. Režisér Christian Duguay neskrýval své nadšení nad obětavostí a odvahou, s jakou plnili jeho přání. Výsledkem byly naprosto přesvědčivé akční scény. Rufus Sewell, který si ve filmu zahrál neohroženého režiséra inspirovaného tak trochu samotným Duguayem, ovšem potvrzuje, že to herci dokázali jen proto, že se jim z Duguayovy strany dostalo maximální podpory. To potvrzuje i Sewellův kolega Rupert Graves, který se ve filmu s nadhledem ujal partu vedoucího výroby Jeffreyho a který má za sebou vedle řady divácky vděčných titulů i práci na "vážných" projektech Jamese Ivoryho - Pokoj s vyhlídkou či Maurice. Spolu se svými hereckými kolegy si atmosféru během natáčení pochvaluje i mladý německý herec Heino Ferch (Mark), kterého známe jako Ronnieho z kultovní krimi Toma Tykwera Lola běží o život.

Neméně obtížnou a zároveň zajímavou zkušenost představovalo natáčení i pro ženské členky hereckého týmu - německou herečku Janu Pallace, pro niž je role Kittie jejím hollywoodským debutem a kterou známe např. z televizní krimisérie Místo činu, a pro její americkou kolegyni Bridgette Wilson-Sampras. Ta považuje u své hrdinky Chloe za důležité, že do akčního vyprávění vnesla prvek ženské citlivosti. Akční scény byly pro Bridgette svým způsobem náročnější proto, že její klasicky edukovaná lyžařka Chloe zprvu nestačí svým bláznivějším kolegům. A jak známo, předstírat před kamerou nešikovnost vyžaduje mimořádnou zkušenost.

Práce na Hladině adrenalinu byla obtížná i proto, že herci i štáb museli snášet nevyzpytatelné rozmary počasí v extrémních vysokohorských podmínkách. Film se natáčel v Berlíně ve Studiu Babelsberg a ve Vancouveru, ale také ve Skalistých horách v Kanadě a v Rakouských a Švýcarských Alpách, v nadmořské výšce 3 600 metrů nad mořem, kde teplota často klesala pod 30 stupňů pod nulou. Německý kameraman Hannes Hubach, který pracoval v těsné součinnosti s režisérem a pro kterého je Hladina adrenalinu jeho prvním americkým snímkem, je přesvědčen o tom, že bez odhodlání zvládnout nečekané krize s nadhledem by ani spolupráce nejšpičkovějších profesionálů nebyla možná.

Podíl na tom, že se Hladina adrenalinu stala strhující podívanou, mají ovšem i ti, kdo alespoň jistou část natáčení zůstali doma v teple. Patří mezi ně střihači Sylvain Lebel a Clive Barrett (Birdy, Angel Heart, Ve jménu otce, Boxer) a hudební skladatelé Stanislas Syrewicz (Stalin) a Normand Corbeil (Kid, Dvojí obvinění). Další z osobností, které mají lví podíl na konečné podobě filmu, je i zkušená kostýmní návrhářka Maria Schickler a výtvarník Philip Harrison, který má na svém kontě nominaci na cenu BAFTA za retro Valentino (1977) i úspěšnou práci na takových žánrových filmech, jako jsou fantaskní podívané Spawn a Mutant, Náhlá smrt a Timecop s Jeanem-Claudem Van Dammem či bondovka Nikdy neříkej nikdy.