Neprávem vyhozený student Harvardu, Matt Buckner, přijíždí do Londýna, kde se chce na čas usadit u své sestry. Skamarádí se s sestřiným švagrem, Petem Dunhamem, a je vtažen do temného a násilného světa fotbalových „hooligans“. Matt se během...

Film-vice

Hooligans
Tento film je o skutečném kamarádství a přátelství, které se dnes již zřídka vidí. Nechybí v něm dramatické akční scény, ani city. Hooligans je drama o vztazích, ne svátek hooligans. „Pokud se lidé na to dívají pouze kvůli násilí, je to špatný důvod a postrádají pointu filmu,“ říká režisérka Lexi Alexanderová

Pro Lexi má tento snímek spojitost s jejím vlastním kontaktem s hooligans z jejího mládí. Říká: „Samozřejmě jsem neuvažovala o tom, že o tom jednoho dne natočím film, ale když jsem se stala režisérkou, okamžitě jsem se myšlenkami vrátila k tomu, jak bylo toto prostředí úžasné a jak bych byla ráda, kdyby více lidí vědělo o tom, jaké to je a proč to ti lidé dělají. Vím, že je to kontroverzní téma, ale nechtěla jsme se pustit do psaní a natáčení filmu proto, abych někoho přesvědčovala, to absolutně ne. Chtěla jsem vyprávět příběh, který je dojemný, který je o lásce a který nebyl ještě vyprávěn; a rozhodně jsem ho chtěla natočit autenticky.“ Film zobrazuje věci, které se dějí kolem nás, ale o kterých nemusíme vědět. Hooligans si klade za cíl tato témata otevřít a přimět lidi, aby o nich začali přemýšlet a hovořili o nich.

Prostředí, do kterého je film zasazen, Lexi Alexanderová dobře zná. „Já jsem velkým fotbalovým fanouškem. Na první zápas jsem šla v Německu, když mi bylo pět let… hlavně proto, že mne můj bratr musel hlídat. Ale postupně jsem v tom vyrostla. Prostě jsem to skutečně milovala a chodila jsem skoro na každý zápas. Mým týmem byl Mannheim – hrávali v Bundeslize... Sleduji je už téměř dvacet let.“

Hooliganismus se objevuje v téměř každém fotbalovém národu na celém světě. Lexi říká: „O hooligans jsem věděla pouze tolik, kolik jsem viděla v Německu. Samozřejmě jsem slyšela o anglických fotbalových fanoušcích, ale neměla jsem přesnou představu o faktech, tak jsem se podívala na několik webových stránek a chatů hooligans. Tak jsem se dostala k mému spoluscénáristovi Dougie Brimsonovi, který je znám díky svým knihám o hooliganismu. Říkala jsem si, že by bylo dobré mít někoho, kdo by mohl přinést do scénáře více specifických znalostí.“

Co skutečně nutí mladé muže se zapojovat do takovýchto aktivit? Nejedná se jen o skupinu negramotných lidí, jsou to vzdělaní lidé. Pete Dunham, hraje ho Charlie Hunnam, je učitel a další člen Green Street Elite (GSE) je pilotem. Není to druh skupiny, kterou by Američané označili jako gang. Jsou to prostě normální chlapi, které všichni známe ze svého okolí. Jsou to lidé, se kterými bychom se mohli přátelit. Je doslova fascinující prozkoumat tuto samostatnou kulturu.

Film však přináší divákovi mnohem víc než jen násilí a fotbal. Je o tom, jak je těžké dospět, jak se naučit stát pevně na nohou, jak podporovat své přítele, co je v životě skutečně důležité a jak dělat správná rozhodnutí.

O výrobě
Film se natáčel po dobu 5 týdnů. Tvůrci se rozhodovali, zda zvolit Glasgow nebo Londýn. Glasgow by bylo méně finančně náročné, ale raději zvolili Londýn pro jeho neopakovatelnou atmosféru a prostředí. Lexi Alexanderová vysvětluje: „Vždy jsem skutečně chtěla použít autentické lokace a to bylo pro mne velice důležité. Navíc Londýn je úžasné město s tolika známými týmy. Dokonce bych řekla, že je srdcem anglického fotbalu. Navíc má nejvíce fotbalových hooligans klubů a má s nimi nejvíce zkušeností.“

Jedna ze scén se natáčela přímo na zápase West Hamu. Tvůrci se obávali, že když všichni uvidí štáb, budou se dívat do kamer a mávat. V tom však fotbalové fanoušky neodhadli. Nikdo se nenechal příchodem štábu rušit a nezáleželo na tom, jestli tam seděl Elijah Wood nebo Charlie Hunnam, všichni sledovali zápas. Ta skvělá atmosféra vtáhla nakonec i herci, že úplně zapomněli, že natáčí! Zapomněli na to až do té míry, že za režisérkou přišla policie, ať svoje herce zklidní – díky nim hrozilo, že by mohla vypuknout bitka mezi fanoušky obou týmů.

Obsazení herců
Lexi Alexanderová není z těch lidí, kteří píší scénář a ihned vědí, koho do filmu obsadí. Jak sama říká, není příliš mnoho mladých herců, kteří vám hned vytanou na mysli, protože víte, že jsou v tomto businessu příliš krátce. Ale vybírat herce byl vzrušující proces. Lexi věděla, že bude mít mladé, svěží herce, které lidi možná ani neznají a které tento film může představit.

Elijah Wood byl však výjimkou. „Když jsme začali s castingem, setkala jsem se nejdříve s Elijahem. Jeho agent měl u sebe máš scénář a volal z letadla, že Elijah a já bychom se měli sejít. Sledovala jsem Elijahovu kariéru od jeho 8 let a i v těch prvních filmech byl pro mne úžasný, takže bylo skvělé se s ním sejít. Ale v tuto chvíli jsem nebyla připravená udělat rozhodnutí ohledně výběru herců; skutečně jsme si plácli až o tři měsíce později,“ říká Lexi. Mezitím byli spolu v kontaktu přes e-mail a přes telefon. Když Lexi udělala nějaké změny ve scénáři, poslala je Elijahovi a konzultovala je s ním. V závěru si pak nedokázala představit pro roli Matta nikoho jiného.

Pro roli Matta potřebovala Lexi člověka bezstarostného, se silnou osobností; člověka, který dokáže tvrdě pracovat. Elijah Wood všechna její očekávání daleko překonal. „Je to skvělý herec, byl skutečnou oporou a svoji roli si zcela osvojil. Nedokáži si představit někoho jiného v této roli,“ dodává Lexi.

Další postavou byl Pete Dunham. „Matt a Pete jsou jako jin a jang. Poté, co jsem obsadili roli Matta, začali jsme hledat někoho pro roli Petea. Lexi strávila dost času výběrem mladých herců a velmi brzy se rozhodla pro Charlieho Hunnama – její první volba pro roli Petea,“ uvádí producentka Deborah Del Prete. Charlie byl z filmu neskutečně nadšený a cítil, že toto je role, do které by se mohl pořádně vložit.

Dále pokračovala role Shannon. Chvíli trvalo, než vybrali tvůrci vhodnou herečku, protože chtěli někoho, kdo by věrohodně působil jako Elijahova sestra. Navíc je to těžká role, protože Hooligans je v podstatě film pro muže, i když jeho základem je v podstatě rodina. Nakonec zvolili Claire Forlani pro její herecký talent, ale i pro zvláštní něžnost, kterou vyzařuje a kterou její postava musí mít.

Dalším velmi důležitým členem hereckého týmu byl Leo Gregory, který hraje Bovvera. Díky Bovverovi se odehrává mnoho dramat. Leo je herec, kterého nikdo z tvůrců dříve neznal. Je vždycky skvělé, když objevíte nového talentovaného herce.

Zážitky s hooligans
Málokterý z herců se před natáčením filmu setkal s hooligans. Někteří z nich se ani příliš nezajímali o fotbal…

Elijah Wood, který hraje Matta Bucknera, měl před filmem velmi malé povědomí o fotbale. Své zkušenosti z návštěvy westhamského zápasu, což byla součást přípravy na film, popisuje jako: „…elektrizující, je málo přídavných jmen, kterými se to dá popsat. Je to skutečně odlišné od jakékoliv sportovní události, na které jsem kdy byl. Je tam ta hybná síla, která proudí davem jak před, tak i během hry. V Americe něco takového skutečně nemáme…“

Co přimělo Wooda hrát v tak relativně malém filmu? „Pán prstenů měl velký ohlas a na dlouhou dobu mne vystavil záři reflektorů jedné postavy. Mým zájmem je ale dělat něco naprosto odlišného, to byla vždy moje filozofie. Vyhledávám role, které rozšiřují mé schopnosti a oslovují mne jako herce; něco, co mne vezme do míst, kde jsem nikdy před tím nebyl. Postava Matta byla pro mne zajímavá, protože na začátku je nevinný a na konci filmu se stane hooligans... Navíc malé filmy mne oslovují všeobecně, protože je v nich více možnosti pro zajímavé rozvinutí postavy s dobrodružným vyprávěním příběhu a více blízké vztahy postav,“ říká Wood.

A jak vidí Elijah svoji postavu – Matta Bucknera? „Matt nemá ve svém životě příliš bezpečí, nemá pevný základ. Nemá soudržnou rodinu a dokonce ani blízké přátele; je takový poutník. Nemá přílišnou sebedůvěru a ani pořádně nevím, kým chce být. Jeho rodinou se stanou GSE...“ Mattovým nejlepším přítelem je Pete Dunham, kterého hraje Charlie Hunnam. Elijah říká: „Myslím, že Matt k němu vzhlíží, protože v Peteovi cítí důvěru a sílu. Pro Matta je Pete rádcem, skoro jako starší bratr. Matt ho obdivuje, protože je tím, čím sám není. Myslím, že Pete vidí v Mattovi to dobro a zároveň si uvědomuje, že může Mattovi pomoci. Spojí se ve vztahu žák / učitel.“

Dále pokračuje: „Myslím, že je to do jisté míry anti-násilnický film ve smyslu, že násilí tyto lidi nikam nezavede. Ti kluci se učí a dospívají zjištěním, že to, co je činí silnými, jsou lidé, přátelství, smysl rodiny a bratrství, nikoliv násilí.“

Charlie Hunnam, který hraje Petea Dunhama, říká: „Zpočátku se Pete zdráhá, aby se sblížil s Mattem, ale pak objeví, že má toho kluka opravdu rád pro jeho otevřenost a nevinnost a ochotu se učit a zažít nové věci. Pete nemá vedle sebe někoho tak chytrého, jako je Matt… Takže v Mattovi nachází intelektuální protějšek a zároveň i svého žáka.“

Není pochyby, že kluci z GSE vedou dvojí život a Pete je možná jedním z těch nejvýraznějších – seriózní a zodpovědný učitel dějepisu a tělocviku a vůdce silné, agresivní skupiny fotbalových fanoušků. Charlie uvádí: „Pete vždy žil v rodině, která byla zapojena do hooliganismu a to je vše, co skutečně zná. S fotbalem vyrostl, miluje ho a bezpochyby má rád boj. Navíc jeho bratr Steve, hraje ho Marc Warren, byl šéfem hooligans a Pete vyrůstal s tím, že si ho idealizovat a měl vůči němu hodně respektu. Ale ve svém každodenním životě je Pete bezúhonný – a možná toto druhé já přidává GSE na přitažlivosti.“

Problémový vztah mezi Petem a Stevem Dunhanovými je klíčem zápletky – navzdory jejich blízkosti a oddanosti jednoho k druhému tu jsou závažné rozdíly v názorech. „Pete nikdy skutečně Stevovi neodpustil, že se k GSE obrátil zády, zvláště proto, že to udělal kvůli své ženě Shannon,“ říká Charlie. „Nedokáže pochopit, proč se Steve straní jakémukoli spojení nebo kontaktu s jeho starou partou, takže mezi nimi panuje určité napětí. Jejich otec je mrtvý a Steve vždy figuroval jako Peteův otec a navzdory všem rozporům na něj dává pozor. Steve stále tahá Petea z problémů, pomáhá mu finančně a snaží se ho udržet stranou od násilí, což moc dobře nefunguje. Ale Pete se nechce učit ze zkušeností svého bratra nebo snášet jeho zásahy a dochází mezi nimi k řadě konfliktů.“

Claire Forlani je jedinou herečkou ve filmu. Hraje Shannon, Stevovu manželku a Mattovu sestru. Claire vtipkuje: „Lexi to mé postavě skutečně neulehčila. Téměř každá scéna je takový emocionální tobogán – téměř v každé scéně nad něčím pláču!“

Claire se na scénáři líbilo, že každá postava má v tomto příběhu jinou cestu. Všechny postavy prochází stejnými událostmi, ale každá je ovlivněna jiným způsobem. Claire říká o své postavě: „Shannon má oproti všem rodinným členům odlišný život. Je jako zrcadlo, odraz každého z nich. Pro Steva je skálou, oporou; to je důvod, proč kompletně změnila jeho život. Symbolizuje pro něj rodinu, podporu, lásku a budoucnost. Ale pro Peta je překážkou. Ona je důvod, proč jeho svět není stejný jako dřív, proč se k nim jeho bratr už nepřipojuje. Všechno v jeho světě zkazila. Následkem toho se čím dál víc nenávidí. Pete je do jisté míry destruktivní prvek v této rodině a jejich vzájemný nesoulad je dosti hmatatelný. A pro Matta je Shannon jedinou blízkou osobou, která mu zůstala, je jeho rodinou, i když nakonec nemá vliv na jeho vývoj.“ V rodině Bucknerových je několik komplikací. „Bucknerovi, Elijah a já, byli opuštěni, otec s nimi nežije, matka zemřela. Shannon odešla a našla si novou rodinu; založila rodinu se Stevem. Svoji minulost nechala za sebou a pak se objeví Matt. A jí to rve srdce, protože zjišťuje, že on nemá nikoho, že ho vyhodili z Harvardu a přichází k ní, protože ona je všechno, co má. Navzdory svým nejlepším záměrům se mu však nemůže plně věnovat a to je i důvod, proč se Matt přidá k GSE. Oni mu dají svoji podporu a dodají mu pocit, že je součástí něčeho,“ říká Claire.

Leo Gregory přijal roli Bovvera. „Půvab této postavy spočíval v tom, že Bovver je tak komplexní. Má rozpory s Petem a hluboko v srdci skrývá zášť. Myslím, že Bovver cítí, že on je ten správný vůdce GSE a cítí to už nějakou dobu. A pak se objeví Matt a Bovver vše ztratí a začne hrát roli Jidáše. Nakonec je ponechán samotě, prázdnotě, ale sám ví, že v tom hraje také roli.“

Pokračuje: „Bovver měl už dříve několik problémů, byl několikrát v nápravném zařízení za četné bitky, krádeže a další drobné přestupky. Pochází z rozvedené rodiny, vychovával ho otec. Spolu neměli skvělý vztah, jeho otec je bývalý hooligan a neví pořádně, jak projevit city… kromě svých pěstí. Bovver postrádá ženský prvek, porozumění a soucit. On je skrz na skrz fanouškem West Hamu a členem GSE. Ale protože měl v minulosti problémy se zákonem, dělá všechno pro to, aby ho lidé kolem respektovali – pracuje v teleshopingovém centru. Stále je však takový, jak ho stvořila minulost a nemůže to změnit.“

Marc Warren hraje Stevea Dunhama, bývalého vůdce GSE, bratra Petea a manžela Shannon. „Nechtěl bych hrát roli hooligana. To jsem dělal dříve – hrál jsem cvoky a odpadlíky! Rád bych věřil, že jsem se dostal přes tuto moji etapu cvoků. Proto jsem byl rád, že Steve je typ napravené osoby a že přešel na druhou stranu.“

Pokračuje: „Je to chlap, který byl zcela zapojen do hooliganismu, byl to jeho celý život, téměř závislost. Ale došel až k místu, kdy musel vyrůst a začít svůj život. A v tomto bodě, kde cítil, že nemůže už dál pokračovat, potkal Shannon, vzali se a měli miminko. Ale na fotbalové scéně byl legendou, vůdce, takže lidé ho stále chtějí získat zpět a pro něj je to skutečně těžké. Myslím, že když něco necháte za sebou, existují vždy části vaší minulosti nebo lidé, se kterými se spojujete a kteří vás nenechají na pokoji. A Steve je v mimořádném tlaku o to víc, že jeho vlastní bratr převzal jeho roli v GSE.“

Získat ten správný vzhled
Vedoucí výroby Tom Brown má zcela jasno, co ho zaujalo na tomto filmu. „Byl to Alex Buono a Lexi Alexanderová. Viděl jsem film Johnny Flynton a věděl jsem, že mám tu čest s naprosto odlišnou vizuální vnímavostí filmu… Samozřejmě jsem chtěl, aby to vypadalo výjimečně, a tak to chtěli i Lexi a Alex. Hovořil jsem s nimi a nadchnul mne fakt, že oni také vnímají design jako nejdůležitější prvek filmu. Ve většině filmů, jako jsou tyto, zaujímá design až zadní pozice. Ale my věděli od prvního dne, že ten film má určitý vzhled, určitou paletu.“

Osmdesát procent natáčení se odehrávalo v exteriérech, ale Tom musel také vytvořit vnitřní scény – prostory Harvardu a hospodu Brigid Abbey. „Brigid Abbey měl být domovem pro naše kluky a vzhled této místnosti musel být naprosto přesný. Nikdy bychom toho nemohli dosáhnout v běžné hospodě, protože bychom museli být opatrní v tom, co bychom v interiéru upravovali, a pravděpodobně by to stálo mnohem víc. Takže z hlediska nákladů bylo mnohem lepší vytvořit svoji vlastní scénu – a čistě sobecky jsem chtěl vytvořit přesně to, co jsem chtěl mít – hospodu, která bude mít správné barvy, správné prostředí a správnou strukturu. A také kvůli Alexovu stylu práce – potřeboval svobodu, aby si mohl dát kameru kamkoliv chtěl a osvětlit vše, jak potřebuje, což by v klasické hospodě nebylo možné. Eastendské hospody mají zvláštní atmosféru a vzhled a my to chtěli přesně zachytit.“

„Každý si myslí, že dnešní výprava je snadná, ale vše je o získání přesné linie mezi realitou a fantazií. Tento snímek skutečně křičel po tom vypadat podle skutečnosti, jak to jen jde,“ říká Tom.

Vizážistka Lesley Lamont-Fisher byla z filmu nadšená. „Říkala jsem si, že toto je pro mne fantastický úkol, vytvořit všechny ty tržné rány a modřiny a pracovat s postavami. Vždy si vybírám filmy, které mají v sobě něco skutečně zajímavého a právě tento scénář se mi velmi líbil. Přišlo mi to velmi odvážné a vzrušující a bylo v tom hodně krve, což je pro vizážistu vždy zábavné!“

Svoji práci začala Lesley pročítáním časopisů o boxu. „Všichni ostatní si prohlíželi ženské časopisy a já si vybírala časopisy o boxu a studovala jsem podlitiny, které zápasníci mají! Ohromně jsme se bavili, když jsme pak vytvářeli modřiny a tržné rány a další, až jsme vyčerpali všechna místa na tváři, kam jsme je mohli dát! Museli jsme mít ohromné množství krve – všechny různé druhy krve, zaschlá krev, čerstvá krev… – byl to velmi krvavý projekt!“

„Také jsme použili hodně náplastí a obvazů – od jednoduchých škrábanců až po velký úraz – zranění Stevea Dunhama – střep láhve zaražený do krku; ale nejnáročnější byly stejně podlitiny! Při této práci je velmi důležité přesné vnímání barev. Používám svoji ruku jako paletu, abych získala ty správné barvy a vystihla, jak podlitiny postupně mění barvu, což jsem také musela vzít v úvahu.“

Elijah Wood a Charlie Hunnam mají vizáž, kterou veřejnost dobře zná, ale ani jeden z nich nevypadal tvrdě, takže Lesley musela docela drasticky změnit jejich osobnosti. „Myslím, že herci byli dost nadšení ze změny vizáže. Pro herce je vždy lepší, když vypadá jinak, protože mu to pomůže se vcítit do své role. Charlie byl ostříhaný hodně na krátko, to bylo fantastické. Bylo přesně to, co jsem chtěla, protože V Nicholasi Nicklebym vypadal hodně jako vůdčí typ, ale tady jsme pro něj museli vytvořit více drsnější styl. A samozřejmě jsme chtěli, aby Elijah Wood vypadal odlišně od Pánu prstenů, ačkoliv jeho přeměna byla jemnější. V průběhu filmu začne vypadat jako „Londýnský punkáč“ a to mu velmi sluší. On má velmi tvárný obličej, takže na začátku filmu vypadal velmi nevinně a jemně a pak vypadal dost drsně a agresivně.“

Jak správně bojovat?
„Celý můj život je o různých druzích boje, ale obvykle je o oficiálním boxu, karate nebo kick boxu. Již dříve jsem sestavoval pro film několik bojových scén, ale nikdy v takovémto rozsahu,“ říká bojový koordinátor Pat Johnson. „Nikdo z herců neměl zkušenost s bitkou. Leo Gregory dělal na gymnáziu trochu box, ale to není filmová bitka. Tak jsem je učil, jak vést úder, aby to vypadalo dobře na kameře, jak reagovat, jak padat a jak se krýt, jak udeřit, aniž byste někoho zranil a aby to vypadalo věrohodně.“

Všechny boje ve filmu se točí kolem hlavních postav, ale každý pohyb, ať už od hlavního herce nebo od komparsisty, byl pečlivě naplánován. „Museli být velmi precizní ve svých pohybech a skvěle fungovalo i pozadí – komparsisti – bojovníci, které jsme museli přivést. Ti kluci naháněli hrůzu. Měli jsme 70 nebo 80 lidí a nikdo nebyl zraněn, kromě těch, kteří se odřeli o zem.“

Herci používali také chrániče. „Pro mne je velmi důležitá ochrana účastníků boje. Trvám na tom, aby každý nosil chrániče na kolena a lokty. A v některých případech si berou i chrániče na kostrč, břicho a záda a dokonce i chrániče na žebra.“

Pat poukazuje na to, v jaké kondici musí být herec. „Někdo, kdo hraje v akčním filmu, musí být v lepší formě, než třeba světový šampión v boxu Lennox Lewis. Lennox Lewis bude boxovat jednu hodinu a může trénovat dva až tři měsíce. My jsme některé boje natáčely tři až čtyři dny a to každý den dvanáct hodin! Takže herci mohou nakonec bojovat až 48 hodin po dobu čtyř dnů. Nemohou vysadit po hodině. A jejich energie musí jet stále naplno! Přípravné období bylo velmi dlouhé a namáhavé.“

Pokračuje: „Ve filmu máme osm hlavních bitek. Každá z nich musí být odlišná, abychom nenudili. První boj se odehrává v prvních pěti minutách a musí to být šok. Každý se musí podívat a říci si ‚bože, to je brutální‘. A ten boj musí zároveň splývat s linií příběhu. Když vidíme poprvé ty děti bojovat, užívají si to, získávají z toho energii. Ale je tam přechod a postupem času se dostáváme na konec, kde vidíme tragédii, zbytečnost toho všeho a jak je to špatné. Museli jsme zachytit ten přechod, takže každý boj vedl od bodu A do bodu B. Každá bitka se zároveň musela rozvíjet s příběhem.“